Přírodní lékárna: Mocná síla česneku | e15.cz

Přírodní lékárna: Mocná síla česneku

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V minulosti mu byla přisuzována téměř zázračná moc nejen v obraně proti upírům, vlkodlakům a jiným zlořádům. Jeho skutečná „magie“ však tkví především v jeho léčivých schopnostech, které znali a využívali již staří Egypťané…

Česnek kuchyňský (Allium sativum) patrně pochází ze střední Asie z oblasti Mongolska a provází lidstvo už skoro čtyři tisíce let. Ze své původní vlasti se dostal do Číny a znali jej i ve starém Egyptě, kde byl dokonce považován za posvátnou rostlinu. Existují i papyry s recepty, kterými se léčilo nachlazení, virózy, bolesti hlavy a další nemoci.

V "lékárničče"

Dnes již upíry česnekem nevyháníme, přesto má v domácím léčitelství stále široké využití. Má pozitivní účinky především na obranyschopnost organismu a trávení, protože má schopnost ničit bakterie, viry i plísně, a to jak zevně tak i vnitřně.

Je známý jako účinné antiseptikum a antibiotikum a je v hodným doplňkem i prevencí při chorobách dýchací soustavy - chřipce, nachlazení, kašli, zánětech průdušek a plic , atd., nebo při chorobách trávící soustavy. Pomáhá a ozdravit střevní mikroflóru, podporuje trávení, odstraňuje nadýmání, střevní parazity i křečovité bolesti břicha.

Lékařské studie také prokazují, že pravidelná konzumace česneku dokáže snížit rizika výskytu nádorových onemocnění - např. rakoviny žaludku, střev a prostaty, a to až o 30%

V kuchyni

Doporučená dávka česneku je cca 5 g česneku, tedy zhruba jeden stroužek denně. Můžete ho povadávát v mléce nebo s medem.

V klasické kuchyni má všestranné využití: čerstvý rozetřený se solí se hodí do zelených salátů, dále do omáček, k zelenině, k masům (skopovému a hovězímu), do salámů i k rybám.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video