Přírodní lékárna: Pozoruhodný baobab | e15.cz

Přírodní lékárna: Pozoruhodný baobab

ZDROJ: Ženy - E15

Mgr. Pavla Kurková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Starobylý velikán, o němž africké legendy vypráví, že jej bůh za trest zasadil kořeny vzhůru k nebi. Baobab prstnatý (Adansonia digitata) je pozoruhodný a nepřehlédnutelný strom.

Má zvláštní schopnost – hromadí objemné zásoby vody (až 2 tisíce litrů) a pyšní se obtloustlým kmenem. Ty jsou u některých velmi starých jedinců tak rozměrné, že slouží přímo jako obydlí lidem. V „dřepícím mnohorukém monstru“ si své příbytky hloubí zejména ombiasové, mpisikidové, tedy kouzelníci, šamani a medicinmani. Obvykle takto žijí odloučeni od vesnice, aby se lépe soustředili, meditovali a rozmlouvali s duchy.

Dnes rozlišujeme osm druhů baobabů, které rostou v subsaharské Africe, na Madagaskaru a na severozápadě Austrálie. Mohou oslavit až třítisící narozeniny.
Vyprahlé končiny Afriky nabízejí málo přírodních zdrojů. Zejména v období sucha se objeví jak nedostatek vody, tak i rostlinné potravy. Domorodci se proto naučili využívat velmi důkladně vše, co se jim v okolí nabízí, včetně baobabu.

A tak velké sametové plody některých druhů patří mezi oblíbené pochoutky. Běžně se prodávají na městských a vesnických tržištích. Vatovitá, příjemně nakyslá dužnina se dá jíst syrová. Zrovna tak z ní lze připravit i výbornou šťávu, silně nabitou vitaminem C, vápníkem a fosforem. Místní medicinmanům slouží jako lék proti průjmům, zánětům, horečkám, kožním nemocem a revmatu. K pití se ovšem hodí i míza stromů, a necháte-li ji trochu vyschnout, získáte docela kvalitní klih. Na „baobabovém menu“ ještě můžeme oochutnat semena ne zcela dozrálých plodů,
za syrova. Jsou-li starší a příliš tvrdá, lze z nich zase lisovat olej.

S plody je ovšem potíž. Rostou velmi vysoko a na hladkém, tlustém kmeni to velmi klouže. Proto místní zatloukají do kmenů dřevěné kolíky jako schůdky. Máme to štěstí, že olej z baobabu „prosákl“ i k nám do střední Evropy. Dostane-li se vám do rukou, neváhejte.

Jedna lahvička vystačí na regeneraci suchých, roztřepených vlasů i na zpevnění křehkých nehtů. Jakmile nanesete olej na pleť, během dvou hodin se přirozenou cestou doplní hydrolipidický film (emulze vody a tuku), který zachová vodu v nejsvrchnější vrstvě kůže. Úžasný přírodní kosmetický produkt s visačkou „anti-aging“ je plný vitaminů E, B1, B2, B3. Zároveň však působí léčebně. Jakmile se na vaší pokožce objeví trhlinky, sluneční spáleniny nebo záněty, olej vše krásně zahojí.

Autor: Mgr. Pavla Kurková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video