Přírodní péče o rty | e15.cz

Přírodní péče o rty

ZDROJ: Ženy - E15

Simona Procházková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Během zimního období jsou naše rty vystavovány studenému a větrnému počasí. Takové nepříznivé podmínky způsobují osychání, zhrubění až popraskání jejich povrchu. A co s tím? Tak to si povíme v dnešním článku…

Ret nemá vlastní mazové žlázky, které by udržovaly kůži jemnou a vláčnou. Pokožka rtů neobsahuje ani dostatečné množství kožního pigmentu melaninu, který umožňuje opálení kůže a součastně ji chrání před slunečním zářením.
Suché rty jsou známkou nedostatečného pitného režimu!

Kvalitní pitný režim tedy 2,5 litru tekutin (nejlépe vlažné pramenité vody) pomáhá zvláčňovat kůži rtů.

Nesmíme zapomenout zvýšit přísun zinku, vitaminů skupiny B a vitaminu A!

Největším přírodním zdrojem zinku jsou dýňová semínka. Pokud nejsme příznivci chroupání, můžeme si koupit již vylisovaný dýňový olej. Kromě zinku obsahuje také železo a vitaminy skupiny B, takže je velmi hodnotný, užíváme ho 1 x denně 1 lžičku. Zinek vždy užíváme s vitamínem A dohromady, protože se společně dobře přisvojují do organismu. Cenným zdrojem vitamínu A je i rakytník řešetlákový.

Přírodní kosmetika

Výživný olejíček

Potřebujeme: 1 lžíci mandlového oleje, 1 kapku 100% přírodního éterického oleje z levandule

Postup: Oleje smícháme a jemnými krouživými pohyby masírujeme oblast rtů.

Regenerující olejíček

Potřebujeme: 1 lžíci mandlového oleje, 1 kapku 100% přírodního éterického oleje z ylang-ylangu

Postup: Obě přísady smícháme dohromady a vzniklou směs jemnými krouživými pohyby vmasírujeme do pokožky rtů.

Medová maska

Potřebujeme: 1 lžičku tekutého medu

Postup: Oblast rtů potřeme medem a vše necháme 30 minut působit. Pak opláchneme vlažnou vodou.

Hydratující maska ze zakysané smetany

Potřebujeme: 1 lžičku zakysané smetany

Postup: Smetanu v silné vrstvě naneseme na rty a vše necháme 20 minut působit, pak opláchneme.

Pozor na moučnivku!

Moučnivka – soor, tedy infekce způsobená přemnožením kvasinek (candida albicans) se projevuje bílými skvrnkami a popraskanými koutky. Tato infekce se může rozšířit i do dutiny ústní, na hltan, jícen a do trávicí soustavy (zde způsobuje nadýmání, nevolnosti, zažívací potíže).

Nejčastějším podnětem pro přemnožení kvasinek je konzumace velkého množství cukru, bílé mouky a mléčných výrobků, užívání antibiotik, organismus zanesený toxiny a oslabený imunitní systém.

Jak na ni?

Čím bychom měli antikvasinkovou kúru začít a ukončit? No, přece očistou střev!

Najdeme si den, v kterém si můžeme dopřát klidový režim, kdy nemusíme vycházet ven ani přijímat návštěvy. Při této očistě používáme Zaječí kyselku hořkou, protože má silně projímavé účinky, ale zároveň nezpůsobuje křeče ve střevech.

Potřebujeme: 1 láhev Zaječí kyselky hořké (dá se koupit v lékárně)

Postup: Ráno nalačno během 2 hodin vypijeme celou láhev Zaječí kyselky hořké a následně navštěvujeme toaletu, dokud se střeva úplně nevyčistí. Tato rychlá detoxikace netrvá déle než 2,5 hodiny. Odpoledne již můžeme konzumovat rýži, dušenou zeleninu či lehkou polévku a nesmíme zapomenout vypít 2,5 litru čisté neperlivé vody.

Antikvasinkový čajík

Potřebujeme: 1 lžičku nadrceného badyánu, 1 lžičku nadrcených hřebíčků, půl lžičky skořice, 1 lžičku anýzu, 1 lžičku semen fenyklu, 1 lžičku šalvěje, 3 dl vroucí vody

Postup: Koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut odpočívat. Po uplynutí této doby přecedíme. Tento čaj popíjíme 2 x denně po dobu 6 týdnů. Denně musí být čerstvě připravený!

Antikvasinková dezinfekce

Potřebujeme: 1 lžičku šalvěje, 1 lžičku tlučených hřebíčků, půl lžičky skořice, 1 lžičku levandule, 1 lžičku rozmarýnu, 2 dl panenského olivového oleje

Postup: Olej rozehřejeme, jakmile začne bublat, tak do něho přidáme léčivky. Odstavíme a vše necháme 4 hodiny odpočívat. Poté přecedíme, nalijeme do skleničky a uschováme v lednici. Tímto bylinkovým olejíčkem si po dobu 6 týdnů 2 – 3 x denně potíráme rty.

Dieta

Ze stravy bychom měli vyloučit cukr, bílou mouku a mléčné výrobky (kromě kysaných), přepálené tuky a maso.

Autor: Simona Procházková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video