Příručka ke zdraví vašeho muže | e15.cz

Příručka ke zdraví vašeho muže

Martina Pavlová (Moje Psychologie)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Víte, kdy byl váš partner (bratr, syn, otec) naposledy na preventivní prohlídce u lékaře? Ve většině případů to neví ani on samotný, protože „páni tvorstva“ se doktorů bojí. Co vše potřebuje žena vědět, aby byl muž po jejím boku stále fit?

Je známým faktem, že muži, kteří žijí se ženou, jsou prokazatelně zdravější a žijí déle než muži svobodní a osamocení. Nejspíš proto, že se jejich partnerky starají o to, aby brali prášky, jedli zdravě, nekouřili a aby chodili aspoň občas k lékaři. A je rovněž prokázáno, že jsou to právě ženy, u kterých muži získávají informace o zdraví. Takže není divu, že když je muži špatně, zavolá raději ženě než na pohotovost. Kde ale pramení obecná obava mužů z lékařů a nemocí?

„Společnost pořád vychovává muže jako superhrdiny, kteří nepláčou a nic je netrápí, vše hravě zvládají a nepotřebují ničí pomoc. Když pak mají zdravotní problémy, nechtějí si je přiznat, protože nehodlají ukázat své slabé místo, nechtějí být ‚poraženi‘,“ říká psycholožka Adriana Kulhánková. Podle odborníků jsou ženy zvyklé jednat s lékaři, protože je „musí“ v souvislosti s reprodukcí vyhledat, ať chtějí, nebo ne.

Nejdřív jsou to pravidelné prohlídky u gynekologa, pak návštěvy lékaře s dětmi. Dobře tedy vědí, jak prohlídka probíhá, jsou na lékaře a nemocniční prostředí jednoduše zvyklé. V případě mužů je to trochu komplikovanější. Kdysi chodili na prohlídku při odvodu na vojnu, to dnes ale neplatí. Ani prohlídka kvůli práci není tak častá.

Autor: Ženy - E15Od poslední povinné návštěvy lékaře v době dospívání tedy muži „nemají důvod“ jít k lékaři a „zbytečně“ ho ani nevyhledávají. „V mnoha případech se bojí říct, co je bolí, obvykle ze strachu před reakcí lékaře, jeho diagnózou. Někteří mají rovněž obavy ze špatné starostlivosti, jsou ‚poučení‘ nepříjemnými příběhy z oblasti zdravotnictví z novin či televize, což je pro ně zase důvod, proč se zdravotnickým zařízením vyhýbat,“ říká odbornice.

Strach má velké oči

Existují i zodpovědní muži, kteří se o své zdraví starají, a návštěva lékaře jim nedělá problémy. Zajímavé je ovšem zjištění jisté odborné studie, která ukázala, že právě muži, kteří se považují za skutečné „borce“ , mají až o 50 % větší obavy z návštěvy lékaře než „obyčejný“ muž. Nesnášejí totiž, když se jich někdo dotýká a zkoumá je. Za nepříjemné považují otázky lékaře ohledně vlastního těla, ale i různá doporučení a rady, byť se týkají stravování nebo cvičení.

Ty tito muži považují za příkazy a poučování, které je někdy dokonce uráží. Navíc, mnoho mužů se bojí výsledků vyšetření, a to až tak, že i když už se k lékaři odhodlají, často si pro výsledky vyšetření ze strachu z nemoci vůbec nepřijdou. Jaksi automaticky totiž počítají s tím, že když jde člověk k lékaři, určitě s ním nebude něco v pořádku. Přitom klíčem k plnohodnotnému, dlouhému životu ve zdraví je podle specialistů právě preventivní lékařská péče, která může odhalit případné potíže ještě v raném stadiu. U mnoha mužů je tak klíčem ke zdraví především péče vlastní ženy. O čem by tedy měla vědět každá, která má doma muže zanedbávajícího vlastní organismus? Jaké potíže muže postihují nejčastěji a jak se jim vyhnout?

30+

Fyzické stárnutí se týká obou pohlaví. Jenže nejsou to jen první šedivé vlasy a vrásky, které nás postihují už kolem 30 let. Problémem může být nedostatek energie i rekonvalescence po úrazu. V případě pasivního způsobu života se pomalu, ale jistě snižuje množství svalové hmoty i maximální srdeční aktivita. Dobrá zpráva je, že pravidelný pohyb a zdravá strava mohou tento proces výrazně zpomalit. Co dalšího je potřeba mít pod dohledem?

Rodinná anamnéza: Možná má váš partner pocit, že nemoci srdce se ho v tak mladém věku netýkají, ale pokud jeho otec, matka či strýc měli infarkt, ještě než dosáhli věku 60 let, hrozí mu podobné riziko. Kardiovaskulární nemoci včetně infarktu a srdeční příhody se týkají více než poloviny všech případů úmrtí mužů, takže není nikdy příliš brzo zjistit si a být připraven na potenciální nebezpečí. „Ošetřující lékař vašeho muže by měl být rovněž obeznámen s tím, zda někdo v jeho rodině má či měl cukrovku, vysoký cholesterol nebo rakovinu. Pokud ano, namístě jsou příslušné testy, ještě než mu bude 40 let,“ upozorňuje praktická lékařka Dita Kelnerová.

Pohlavní orgány: Riziko vzniku nádoru varlat je nejvyšší u mladých mužů mezi 18 a 40 lety. Takže stejně jako u žen kontrola prsů by u mužů mělo být samozřejmostí samovyšetření varlat. Každý tvrdý hrbolek či bulka, změna velikosti, tvaru nebo konzistence může být znakem problému. Dobrá zpráva je, že pokud se odhalí včas, v 95 % je rakovina varlat léčitelná.

Očkování: Pokud váš muž dosud ještě neměl plané neštovice a nebyl očkován, je načase. Jako rodič nejspíš s touto nemocí u dítěte přijde do styku. Přitom neštovice mohou vést ke vzniku dalších komplikací, jako je třeba zápal plic. Nutné je rovněž přeočkování proti tetanu (každých 10 let), další vakcinace jsou doporučovány v případě častého cestování.

Fyzická kondice: Budování kariéry v tomto období zřejmě zabírá veškerý jeho čas. Jenže aktivní život znamená pevnější zdraví, více energie a síly do jejího dalšího budování, stejně jako pro rodinu. Přírůstek na váze, který se mužů kolem 30 let týká kvůli sedavému zaměstnání a špatné životosprávě ve značné míře, zvyšuje pravděpodobnost dalšího onemocnění. Hodina pohybu alespoň dvakrát týdně ve prospěch vlastního zdraví by měla být samozřejmostí.

40+

V tomto věku už stárnutí nemilosrdně útočí, stejně jako mnohé zdravotní problémy, zejména pokud byla zanedbaná preventivní péče. Po 40. roku přichází evidentní nárůst váhy, vyšší krevní tlak, cukrovka a fyzické potíže, jako je například bolest zad. Na druhou stranu je toto ideální období, kdy své zdraví posílit. Správná péče a zdravý životní styl uberou na vzhledu i deset let.

Pravidelná prohlídka: „V tomto období je velmi důležité mít pod kontrolou nemoci, jako jsou srdeční problémy, cukrovka a rakovina, obzvlášť pokud jsou zastoupeny v rodině. Každé čtyři roky je nutné měření EKG, každých deset let pak test hladiny cholesterolu a celkových tuků v krvi. Od 45 let se ve dvouletých intervalech povinně kontroluje hladina cukru v krvi,“ vyjmenovává Dita Kelnerová. Za zvážení stojí také vyšetření prostaty a testy odhalující hladinu PSA (specifický antigen prostaty) v krvi. Při jejich zvýšení se může jednat o rakovinu, kterou však lze s úspěchem léčit, když je odhalena včas.

Dostatek odpočinku: V době, kdy je kariéra mužů na vrcholu, mnozí za svůj úspěch platí nedostatkem spánku. Pokud muž spí méně než sedm hodin denně, zvyšuje se jak krevní tlak, tak množství stresu, rizikem je rovněž nárůst hmotnosti a nemoci srdce.

Obvod pasu: Ve 40 letech není větší obvod pasu u mužů výjimkou. Větší břicho však může signalizovat metabolický syndrom, předzvěst cukrovky a nemocí srdce nebo zánět spojovaný s mnoha zdravotními potížemi. Nebezpečný je obvod větší než 100 cm. Nad 40 let už není tak jednoduché zbavit se přebytečného tuku či kalorií a umělých látek, které tělo nepotřebuje. Proto je nutný nejen pravidelný pohyb, ale i racionální strava s množstvím živin.

50+

Pokud o sebe člověk ani v tomto věku nezačne pečovat, projeví se to nemilosrdně ve všech oblastech, a to co se týče jak kondice, tak zdraví a dalších potíží, včetně psychických.

Speciální vyšetření očí: Kontrola zraku je při každé preventivní prohlídce u lékaře samozřejmostí. Ve věku nad 50 let je ale namístě rovněž vyšetření nitroočního tlaku, který může indikovat zelený zákal (glaukom).

Lékařka říká: „Jeho příznaky nebývají zřejmé, takže preventivní vyšetření je žádoucí. Pokud se totiž zelený zákal podaří odhalit včas, dá se obvykle docela dobře léčit. Jestliže se však nemoc v počátku zanedbá, může nenapravitelně poškodit zrak a vést dokonce i k oslepnutí.“

Kontrola střev: Rakovina konečníku a tlustého střeva je obecně jedna z nejčastějších příčin úmrtí u mužů. Spolu s kontrolou hladiny cholesterolu a tuků v krvi proto lékaři doporučují všem lidem nad 50 let každoroční test na okultní (skryté) krvácení ve stolici (nad 55 let je to jednou za dva roky), každých 5–10 let je doporučovaná kolonoskopie, vyšetření odhalující polypy konečníku a tlustého střeva, které mohou vést k rakovině.

Vyšetření prostaty: Mnoho padesátníků má problémy se zvětšenou prostatou, která znamená časté návštěvy toalety. Každoroční kontrola hladiny PSA a případná biopsie je v tomto období nutná, zejména pokud se stejné problémy týkají jeho otce. Stomatologická prohlídka: Věkem se zhoršující stav chrupu si žádá nezanedbat dvakrát za rok preventivní prohlídku. Pokažené či chybějící zuby zbytečně komplikují praktický život a přidávají na věku.

Varovné signály: To, co vypadá jako špatné trávení, může být často začátek infarktu. V případě bolesti, která je silnější či jiná než kdykoli předtím, a problémů se srdcem v rodině, je nutné ihned vyhledat lékaře.

Autor: Martina Pavlová (Moje Psychologie)

Autor: Martina Pavlová (Moje Psychologie)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery