Pro správnou léčbu lupů je třeba zjistit, proč vznikají | e15.cz

Pro správnou léčbu lupů je třeba zjistit, proč vznikají

ZDROJ: Ženy - E15

KK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ramena pokrytá nevzhlednými šupinkami kůže jsou hlavně společenským problémem, kterému by se každý rád vyhnul. Někdo trpí na lupy více, někdo méně, zbavit se jich však můžeme. Jen je potřeba vytrvalost a důslednost, ze dne na den zázraky nečekejte.

Z celého lidského těla se neustále odlupují šupinky odumřelé kůže a pokožka hlavy není výjimkou. Protože ji pokrývají vlasy, šupinky v nich zachycené jsou mnohem více viditelné než třeba na pokožce rukou.

O lupech se většinou mluví ve chvíli, kdy se buňky odumřelé kůže na hlavě odlupují v nadměrném množství. Nezáleží přitom na tom, zda je pokožka hlavy suchá, nebo mastná, jaká je kvalita vlasů. Vznik lupů má mnoho příčin a pro správnou léčbu je především třeba najít důvod, proč se lupy tvoří.

Jednou z nejčastějších příčin vzniku lupů je nesprávná péče o vlasy. Veškerou vlasovou kosmetiku, která se smývá, je potřeba velmi důkladně oplachovat. Pokud zůstane ve vlasech, podráždí pokožku hlavy a ta se brání právě tvorbou lupů. Stejně tak není vhodné používat příliš dráždivé šampony, ale vybírat spíše přírodní produkty se zklidňujícím účinkem. Lupy mohou být i alergickou reakcí na některou látku v šamponu, nejprve tedy zkuste vyměnit obvyklý přípravek za jiný s odlišným složením.

Pokud tělu něco chybí, dává to najevo vnějšími projevy. Lupy tedy často signalizují špatné stravování, nedostatek vitamínů a minerálů. Mohou být také reakcí na přemnožení kvasinek nebo plísní v organismu. Tvorbu lupů podporuje i stres, časté držení diet nebo třeba pobyt v místnostech, kde je příliš suchý vzduch, a časté střídání teplot. Proto se lupy tvoří hlavně na podzim a v zimě, kdy je velký rozdíl mezi pobytem venku a ve vytopených místnostech.

Samostatnou kapitolou jsou pak kožní nemoci, například lupénka nebo ekzém, ale lupy mohou signalizovat i neurologické onemocnění nebo poruchu imunity. V takových případech však samy zmizí poté, co je nemoc odhalena a úspěšně léčena.

Pokud trpíte lupy, nesmíte se drbat na hlavě, ačkoli k tomu svědění pokožky svádí. Ale jejím podrážděním se produkce lupů ještě zvýší. Stejně tak nemá smysl vlasy příliš kartáčovat a doufat, že lupy vyčešete. Naopak, štětiny kartáče příval šupinek podpoří. Stejným způsobem přistupujte i k mytí vlasů. Šampon a další vlasovou kosmetiku aplikujte jemně, rozhodně nemasírujte pokožku hlavy nehty, snažte se ji jemně prokrvit bříšky prstů.

Vlasová kosmetika proti lupům je samozřejmě účinná, ale nikoli samospasitelná. Nejlépe se osvědčují přípravky obsahující selen, zinek a kyselinu salicylovou. Výběr však podřiďte typu pokožky. Pro mastné lupy je nejlepší používat šampon s antibakteriálními účinky. Suché lupy vznikají obvykle hlavně kvůli používání příliš dráždivých šamponů, takže často stačí vyměnit dosavadní přípravek za jemnější, který má hlavně hydratační a zklidňující účinky.

Pořiďte si rovnou celou sadu přípravků, které vám vyhovují – nejen šampon, ale i kondicionér, vlasové masky a všechny další produkty dané řady. Téměř každý výrobce vlasové kosmetiky má speciální řadu proti lupům, nejlepší je však poradit se v lékárně. Osvědčené jsou například výrobky Nizoral, Asquam, Ducray nebo Skin CAP. Mezi profesionálními výrobci vlasové kosmetiky jsou velmi účinné produkty značek Kérastase a Redken.

Stravu je třeba upravit tak, aby bylo tělo dostatečně zavodněné a aby mělo dostatek aminokyselin (obsahují je hlavně ryby a vejce). Pomoci mohou i vhodné doplňky stravy: již zmíněný selen, dále například beta karoten, fluor,vitamin B, lecitin a omega kyseliny. Proti plísním, které lupy také způsobují, pomáhá užívání lactobacilů a probiotik. S lupy lze bojovat i pupalkovým a brutnákovým olejem nebo speciální řasou zvanou chlorella.

Kromě lékařsky ověřených přípravků můžete vyzkoušet i některé „babské“ rady. Jak moc jsou účinné, musíte zjistit sama. Kromě tradičního kopřivového nálevu se doporučuje například šťáva či kúra z citronu, řebříček, křen, rozmarýn či borová voda. Obvykle se připraví nálev, který se ve vlasech nechá působit v rozmezí deseti minut až jedné hodiny, a poté se vlasy důkladně opláchnou.

Autor: KK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery