Probuďte tělo z nečinnosti: Cvičení na protažení svalů | e15.cz

Probuďte tělo z nečinnosti: Cvičení na protažení svalů

ZDROJ: Ženy - E15

Zuzana Bičíková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Předtím, než se pustíte do hubnutí, tvarování postavy, nabírání svalů či zlepšování výkonu, měli byste se zaměřit na to, aby vaše tělo bylo flexibilní a mobilní. Začněte protažením a uvolněním zkrácených a zatuhlých svalů.

Než se tedy rozhodnete začít si plnit třeba cíle stanovené pro celý nový rok, je potřeba nejdříve zařídit, aby bylo tělo pružné a uvolněné, aby mohlo pracovat v takovém rozsahu pohybu, který nám je přirozený, a aby hlavně bylo funkční. Aniž by se to možná zdálo podstatné, ztuhlost a křečovitost některých svalových skupin nám výrazně brání v dosahování našich cílů. A proč? Lidské tělo je, mimo jiné, složeno přibližně z 640 svalů, což tvoří 40 % hmotnosti lidského organismu.

Pokud budeme brát v úvahu pouze svaly, které vytvářejí pohyb, pak bychom je v základu mohli rozdělit na dva rovnocenné a naprosto stejně důležité druhy – svaly s tendencí ke zkracování a tuhosti (o těch dnes bude řeč) a svaly s tendencí k ochabování, povolování.

První skupinu svalů, tedy ty, jež se zkracují a jsou přetížené, bychom měli zejména protahovat, uvolňovat a druhou skupinu svalů, tedy ty, které ochabují, a proto se na nich ukládá více tuk, potom posilovat a zpevňovat.

Tyto dva druhy svalů leží téměř vždy naproti sobě (například na paži triceps a biceps) a díky jejich protikladným vlastnostem naše tělo drží pohromadě, funguje, můžeme vykonávat pohyb. Dalo by se to přirovnat k zápornému a kladnému pólu, které se vzájemně přitahují. Ve fyzioterapii se to nazývá horní a dolní zkřížený syndrom, jelikož se tyto svalové partie střídají na kříž (viz obrázek č. 1). Tyto dva druhy svalů je potřeba držet v rovnováze, optimálním protažením a posílením, pokud tomu tak není, dochází ke svalovým dysbalancím, zraněním, bolestem zad, nadměrnému ukládání tuků či jednoduše k nefunkčnosti těla. Tentokrát se budeme zabývat svalovou skupinou, která se zkracuje a má tendenci tuhnout.

PROČ SE PROTAHOVAT?

* získání přirozeného rozsahu pohybu, který ovlivňuje i následné posilování

* snížení svalového napětí

* zmenšení svalové bolestivosti během cvičení i po něm

* omezení rizika zranění při cvičení

* zlepšení svalové regenerace a celkové relaxace organismu po zátěži

* může prohloubit pohybové vnímání

JAK PROTAHOVAT?

* Protahujeme vždy pomalu a s vyloučením rychlých přechodů ze zkrácení do výrazného protažení * Optimální doba, kdy ve svalu dojde k protažení a uvolnění, je 15 až 30 vteřin, pokud bude čas kratší, sval se neuvolní! * Protahujeme vždy ve stabilních polohách (v lehu, sedu), aby mohl být sval dokonale uvolněný * Velikost protažení korigujte plně kontrolovaným pohybem, tzv. volní kontrolou

* Protahovací cvičení nesmí být nikdy BOLESTIVÉ

* Účinek protahování podporujte optimálním dýcháním

* Při klasickém strečinku nikdy v krajní poloze nehmitejte Sestava na protažení svalu s tendencí k tuhosti.

Autor: Zuzana Bičíková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video