Probuďte tělo z nečinnosti: Cvičení na protažení svalů | E15.cz

Probuďte tělo z nečinnosti: Cvičení na protažení svalů

ZDROJ: Ženy - E15

Zuzana Bičíková

Předtím, než se pustíte do hubnutí, tvarování postavy, nabírání svalů či zlepšování výkonu, měli byste se zaměřit na to, aby vaše tělo bylo flexibilní a mobilní. Začněte protažením a uvolněním zkrácených a zatuhlých svalů.

Než se tedy rozhodnete začít si plnit třeba cíle stanovené pro celý nový rok, je potřeba nejdříve zařídit, aby bylo tělo pružné a uvolněné, aby mohlo pracovat v takovém rozsahu pohybu, který nám je přirozený, a aby hlavně bylo funkční. Aniž by se to možná zdálo podstatné, ztuhlost a křečovitost některých svalových skupin nám výrazně brání v dosahování našich cílů. A proč? Lidské tělo je, mimo jiné, složeno přibližně z 640 svalů, což tvoří 40 % hmotnosti lidského organismu.

Pokud budeme brát v úvahu pouze svaly, které vytvářejí pohyb, pak bychom je v základu mohli rozdělit na dva rovnocenné a naprosto stejně důležité druhy – svaly s tendencí ke zkracování a tuhosti (o těch dnes bude řeč) a svaly s tendencí k ochabování, povolování.

První skupinu svalů, tedy ty, jež se zkracují a jsou přetížené, bychom měli zejména protahovat, uvolňovat a druhou skupinu svalů, tedy ty, které ochabují, a proto se na nich ukládá více tuk, potom posilovat a zpevňovat.

Tyto dva druhy svalů leží téměř vždy naproti sobě (například na paži triceps a biceps) a díky jejich protikladným vlastnostem naše tělo drží pohromadě, funguje, můžeme vykonávat pohyb. Dalo by se to přirovnat k zápornému a kladnému pólu, které se vzájemně přitahují. Ve fyzioterapii se to nazývá horní a dolní zkřížený syndrom, jelikož se tyto svalové partie střídají na kříž (viz obrázek č. 1). Tyto dva druhy svalů je potřeba držet v rovnováze, optimálním protažením a posílením, pokud tomu tak není, dochází ke svalovým dysbalancím, zraněním, bolestem zad, nadměrnému ukládání tuků či jednoduše k nefunkčnosti těla. Tentokrát se budeme zabývat svalovou skupinou, která se zkracuje a má tendenci tuhnout.

PROČ SE PROTAHOVAT?

* získání přirozeného rozsahu pohybu, který ovlivňuje i následné posilování

* snížení svalového napětí

* zmenšení svalové bolestivosti během cvičení i po něm

* omezení rizika zranění při cvičení

* zlepšení svalové regenerace a celkové relaxace organismu po zátěži

* může prohloubit pohybové vnímání

JAK PROTAHOVAT?

* Protahujeme vždy pomalu a s vyloučením rychlých přechodů ze zkrácení do výrazného protažení * Optimální doba, kdy ve svalu dojde k protažení a uvolnění, je 15 až 30 vteřin, pokud bude čas kratší, sval se neuvolní! * Protahujeme vždy ve stabilních polohách (v lehu, sedu), aby mohl být sval dokonale uvolněný * Velikost protažení korigujte plně kontrolovaným pohybem, tzv. volní kontrolou

* Protahovací cvičení nesmí být nikdy BOLESTIVÉ

* Účinek protahování podporujte optimálním dýcháním

* Při klasickém strečinku nikdy v krajní poloze nehmitejte Sestava na protažení svalu s tendencí k tuhosti.

Autor: Zuzana Bičíková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.