Proč nehubnu?! Aneb nejčastější dietní chyby | e15.cz

Proč nehubnu?! Aneb nejčastější dietní chyby

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ať děláte, co děláte, nadbytečná kila nejdou dolů. Přitom se řídíte „zaručenými“ radami z nejrůznějších časopisů, od kamarádek nebo dle vlastního selského rozumu. Kde je chyba?

Boj s nadváhou o štíhlou linii je pro řadu žen (ale i mužů) nejen nekonečný, ale také často bezúspěšný. Přitom existuje nespočet různých diet a postupů, které mají zaručit úspěch i u beznadějných případů. Jak to, že to stále nejde? Zřejmě musí být někde chyba.

My se nyní podíváme na ty nejčastější mýty a chyby ve stravovacích a cvičebních návycích, které brzdí, či dokonce znemožňují, pokrok směrem k nízké váze a štíhlé linii.

Hladomorem k hubnutí

Zřejmě tou nejrozšířenější chybou při snaze o shození váhy je drastické omezení jídla podle logiky – čím méně jídla, tím více a rychleji shodím. Samozřejmě fyzikální zákony fungují a tak tělo bez dostatku živin skutečně začne ztrácet na hmotnosti. Ovšem takovýto přístup je krátkozraký.

Hladovkou totiž tělo šokujete a to se naopak začne připravovat na období bídy a strádání, takže paradoxně ochraňuje své tukové zásoby na ještě horší časy. Místo toho tak nejvíce shazujete na svalstvu a oslabujete celý svůj organizmus. V důsledku toho se pak začnete cítit unaveně, malátně a podrážděně. Prostě vůbec nic pěkného pro osobní či pracovní život.

Nepřirozenost a nepříjemnost takového strádání navíc způsobuje, že málokdo v takto nastavené linii vydrží, takže pak po navrácení do běžného režimu mají lidé naopak tendenci o to více přibrat (tzv. jojo efekt). Základem je tak netrpět hladem, ale pečlivě vybírat potraviny, jejich množství a hlídat si správné stravovací návyky.

Večer se nejí!

Další velice rozšířený omyl, který funguje do určité míry jako dlouhodobější trýznění hladem. Tělo má dostávat živiny v přiměřeném množství a kvalitní podobě po celý den. Pouze nějaké tři hodiny před spaní není dobré se něčím ládovat, protože získanou energii již není možné spálit, takže je uložena ve formě tuku.

Tedy pokud chodíte spát kolem jedenácté či dvanácté v noci, je nesmysl nejíst již od páté či šesté hodiny večerní, jak se často doporučuje. Klidně se najezte v osm či v devět, ale dávejte přednost lehkým a zdravým jídlům, která jsou bohatá na bílkoviny, ale chudá na sacharidy a tuky. Zeleninový salát s trochou masa či sýru je ideální.

Alkohol mě zbaví stresu

Zvláštním druhem dietářů jsou tací, kteří jsou schopni po celý den jíst jen lehká jídla v malých porcích, přitom intenzivně cvičí, ale pak si na večer dopřejí několik skleniček vína, pár panáků whisky nebo nějaké to pivo. Alkohol sice je v menším množství tělu prospěšný, ovšem z hlediska shazování hmotnosti je důležitým klackem pod nohama.

Alkohol je totiž vysoce energetický, takže několik panáků za večer spolehlivě kaloricky zastoupí hutnou večeři. Pokud to myslíte s hubnutím skutečně vážně, musíte udržet svůj apetit na uzdě i v případě požívání alkoholu.

Je to light, sním toho vagon

Výrobci nejrůznějších odtučněných potravin a výrobků, v nichž je cukr nahrazený umělými nízkokalorickými sladidly, často předkládají svůj produkt jako ideální pro udržení štíhlé linie, vhodný pro hubnutí a vůbec neuvěřitelně lehký, tzv. light. Reklamy na tyto výrobky pak vytvářejí dojem, že se jimi můžete cpát dosyta a přitom neztloustnete, ba naopak kila shodíte.

To je samozřejmě pouze iluze. Také tyto odlehčené potraviny obsahují dost kalorií a absence tuku je často kompenzována zvýšeným obsahem škrobu. Nahrazení cukru sladidlem sice sníží jeho kalorickou hodnotu, ovšem zase to znamená, že do sebe dostáváte ten nejhnusnější chemický sajrajt, který je moderní civilizace schopná vyrobit. Rozhodně neplatí, že místo jednoho normálního jídla, můžete sníst dvě s označením „light.“

V posilovně všechno spálím

Pravidelné cvičení a pohyb vůbec jsou samozřejmě ideálním doplňkem k přizpůsobeným stravovacím návykům pro to, aby tělo začalo skutečně účinně hubnout a zbavovat se nadbytečných tukových zásob. Ovšem jakýkoli pohyb není automaticky samospasitelný a rychlé úbytky váhy nezajistí.

Je chybou se domnívat, že přijdu do posilovny, vlezu si na nějaký stroj, na kterém vypozoruji, že cvičí nejvíc lidí, případně se na něm střídají největší svalovci a nevytrénovanější dámy, a pokrok v hubnutí je zaručen. U pohybu a cvičení obecně platí, že se dělí na aerobní a anaerobní, tedy na kyslíkový dluh a bez něj.

Jednoduše řečeno, je potřeba cvičit tak, abyste se zadýchali a tento pohyb udržovali minimálně 30 minut, protože teprve v tu chvíli dochází k intenzivnímu spalování tukových zásob. Zapomeňte tak na zesilující stroje, kde po necelé minutě svaly vypovídají službu a vy máte pocit, že vám pořádně zesílil biceps.

K hubnutí potřebujete běh, jízdu na kole (rotoped, spinning), plavání, aerobic a další věci, při nichž dobrou hodinku pobíháte, poskakujete a vůbec se intenzivně hýbete bez výraznějšího aktuálního svalového vypětí, ne jako v případě posilování.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video