Proč nemůžete zhubnout? | e15.cz

Proč nemůžete zhubnout?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejde vám hubnutí tak, jak byste si představovala? Diety nejsou všechno, podstatná část úspěchu leží ve vaší hlavě. Jaké jsou důvody, kvůli kterým nejčastěji selháváme?

1) NEVZDÁVEJTE TO MOC BRZY

Trpělivost se dnes moc nenosí. Všechno chceme hned a rychle. Jenže pět kilo tuku za týden prostě neshodíte. Pokud chcete hubnout bezpečně a natrvalo, doporučuje se shazovat půl kila až jedno kilo týdně. A to může být demotivující. Co s tím? Předně si uvědomte, že hubnutí není období utrpení a velkého odříkání, ale učení se nových návyků. Ty vám pomohou vytčeného cíle nejen dosáhnout, ale také si ho udržet.

Když se pustíte do hubnutí s neustálým omezováním, nebudete mít radost ze života ani z dosažených výsledků. A jak končí podobné omezování, víme všichni: několika tabulkami čokolády nebo kyblíkem zmrzliny. „Přemýšlejte o shozených kilogramech jako o výsledku, ale nedělejte si z něj primární cíl, k němuž napřete všechny své síly,“ říká Sofia Rydin-Gray, klinická psycholožka ze Severní Karolíny.

Místo toho se zaměřte na zabudování nových návyků do vašeho denního programu. Pijte dostatečné množství tekutin, jezte hodně zeleniny, vyvarujte se rychlých svačinek v pouličních občerstveních.

Budování nových návyků trvá podle psychologů minimálně jedenadvacet dní, takže vydržte. Budete tak mít denně radost z každého malého kroku a výsledek se brzy projeví i na váze a centimetrech.

2) VYMAŽTE ZE SLOVNÍKU SLOVÍČKO NIKDY

Kolikrát už jste ho vypustila z pusy? Že už NIKDY si nedáte to nebo ono, že už NIKDY nebudete… Za pár dní se z toho stane jen prázdná fráze a vám zůstane pocit selhání. Pokud bojujete s pokušeními, a nemusí se nutně jednat jen o jídlo, podle psycholožky Zdeňky Židkové můžete mozek přelstít tím, že přestanete používat právě slova jako nikdy nebo navždy a nahradíte je spojením „na čas“.

„Když jsem přestávala kouřit, nestanovila jsem si zákaz doživotně. Řekla jsem si, že jednou, až budu stará a nemocná, už na tom záležet nebude a zakouřím si do sytosti. To bylo mé heslo. Po dvaceti letech nekouření touha po cigaretě definitivně zmizela,“ vypráví svůj příběh psycholožka. Stejné je to podle ní s dietou i jakýmkoli jiným odříkáním.

Používáním těchto slov si totiž také zaděláváte na vypěstování strachu ze selhání, který vám hubnutí v konečné fázi komplikuje víc, než si myslíte. Začnete totiž přemýšlet ve stylu: Když jsem tolikrát selhala v něčem tak jednoduchém, proč bych to teď měla zvládnout? A jakoukoli snahu vzdáte.

3) NEBOJTE SE ZMĚN

Zdravý životní styl vás nervuje, a to jste s ním ještě ani nezačala. Připravovat si jídlo s sebou? Pravidelně cvičit? Kdy, když už teď nemáte času nazbyt? A tak o změnách sice pořád mluvíte, ve skutečnosti se ale neděje vůbec nic. Pravda je taková, že jestli děláme něco v životě opravdu neradi, pak jsou to změny.

A to bohužel i u věcí, které očividně nefungují nebo v nichž nám není dobře. Psychologové to nazývají komfortní zónou, kde raději akceptujeme třeba nějaké to kilo navíc, než abychom se pokusili dělat věci jinak. Změn se prostě bojíme, a tak raději stagnujeme.

Jak z toho ven? Budete muset ze své komfortní zóny vystoupit – aspoň na čas. Neberte změny jako „mus“, ale zkuste jim dát aspoň šanci. Když vám nebudou vyhovovat, vždycky se můžete vrátit zpátky. Většinou to ale bývá přesně naopak. Změny bohužel nepoznáte za týden, je potřeba dát jim šanci aspoň tři týdny, než se projeví.

Cesta z komfortní zóny bude jednodušší, když si představíte obrázek sebe v budoucnosti: jak vypadáte, jak se cítíte. Je dobře, když milujete své tělo takové, jaké je, ale co když můžete vypadat a cítit se ještě o něco lépe? Za tři týdny to poznáte. A ke starým návykům už se pravděpodobně nikdy nevrátíte.

4) ZMĚŇTE PODMÍNKY, NE SEBE

Změny vám půjdou mnohem snadněji, když nad nimi začnete přemýšlet z opačného konce než dosud. Doteď jste si pravděpodobně stěžovala, jak nemáte pevnou vůli, jak je možné, že ostatní ji mají, a hledala návody, jak mít taky takovou… Stop!

Přestaňte se srovnávat s ostatními a myslet na to, že byste měla být víc motivovaná, míň líná nebo mít větší vůli. Takové přemýšlení ke kýženým cílům rozhodně nevede. Mnohem snáze jich dosáhnete, pokud realisticky přizpůsobíte své cíle a postupy tomu, jaká jste. Jinými slovy: jestliže víte, že se v životě neobejdete například bez sladkostí, mnohem snadnější než je z něj vyhazovat bude najít cestu, jak vaše oblíbené pamslky do života vhodně zakomponovat. Stejně můžete postupovat i se cvičením.

5) ŽIJTE PŘÍTOMNOSTÍ, ALE S MYŠLENKOU DO BUDOUCNA

Když v roce 1972 uskutečnili psychologové Walter Mischel a Ebbe Ebbesen na univerzitě ve Stanfordu experiment se skupinou čtyřletých dětí, které jednotlivě posadili do místnosti a dali před ně bonbon, zjistili zajímavou věc. Dětem řekli, že se za chvíli vrátí, a pokud do té doby bonbon nesní, dostanou za odměnu bonbony dva. Dvě třetiny dětí čekat nevydržely.

Když se na stejné děti podívali v jejich dvaceti, zjistili, že ty, které čekat vydržely (děti „orientované na budoucnost“), jsou v životě výrazně spokojenější, mají lepší vztahy s rodinou, jsou méně obézní a méně trpí závislostmi všeho druhu.

Problém dnešní doby je, že jsme orientovaní na přítomnost. Často se tedy chováme tak, že si říkáme: „Proč bych si dneska nedala čokoládu, když už tady zítra nemusím být?“ Omlouváme se, že nemůžeme odolat pokušení. Jak z toho ven? Odstraňte ze svého okolí věci, které vás pokoušejí, a naučte se odpírat si. Schopnost sebeovládání se dá trénovat. Začnete malými kroky a pokaždé, když si odpustíte něco, co by vás jenom uspokojilo a nedalo vám nic do budoucna (třeba sušenku cestou z práce), zvítězila vaše racionální stránka nad jednoduchým, pudovým já. Jste na dobré cestě!

6) NEPODMIŇUJTE HUBNUTÍ TÍM, ŽE SE VÁM ZMĚNÍ ŽIVOT

Jeden z důvodů, proč nemůžete zhubnout, je podle psychologů i ten, že ztrátu kil automaticky spojujete s dalšími úspěchy: povýšením v práci, rande s panem Božským… Takhle to ale nefunguje. Svět se nezmění jen kvůli tomu, že budete štíhlejší. Nebudete bohatší ani chytřejší. Pravda, hubnutí vás může nakopnout k dalším změnám. Ale minus deset kilo vás samo o sobě do šéfovského křesla v práci opravdu neposadí.

Z nedávné studie časopisu Fitness Magazine dokonce vyplývá, že 52 procentům žen komplikují myšlenky na hubnutí řešení jiných, vážnějších problémů, například nespokojenosti v práci nebo ve vztahu. Mnohem složitější je pak čelit faktu, že těch pár kilo navíc opravdu nebylo příčinou, proč si s partnerem nerozumíte. Než krotit své emoce jídlem nebo naopak hladověním, běžte si zacvičit. Má to řadu výhod, jako vyšší hladinu endorfinů, nižší hladinu stresu a – hezčí tělo. A není nic účinnějšího než si zlost na kolegu nebo partnera vybít na hodině kickboxu nebo se z ní vyběhat. Sport, stejně jako jídlo váš život neopraví. Ale být zdravá a cítit se dobře je minimálně dobrý základ, z něhož se k té opravě dá odrazit.

7) JEZTE LÉPE

Jídlo hotové do 10 minut je sice pohodlné, ale určitě ne zdravé. A nejde jen o fastfoody, kde nám servírují průmyslově zpracované potraviny, tedy trvanlivé, snadno dostupné potraviny s vysokým obsahem tuků, cukrů nebo škrobů, které mají vysoký obsah kalorií a malou výživovou hodnotu.

Podle odborníků jsou právě takové potraviny hlavní příčinou obezity ve vyspělých zemích světa. A takových je dnes na trhu většina a často jde i o ty, které by člověk běžně označil za zdravé. Základ zdravého jídelníčku by měly tvořit potraviny nezpracované nebo zpracované minimálně – ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy, maso, vejce.

Zpracované potraviny jsou také návykové, vedou k přejídání se a způsobují výkyvy nálad, problémy s pamětí či deprese. Zkuste proto zvýšit konzumaci nezpracovaných potravin. Budete žít kvalitněji a podle průzkumů i déle, budete se lépe cítit, lépe vypadat a snadněji hubnout.

Článek vyšel v časopise Dieta

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video