Proč tloustnou muži a proč ženy? A kdo lépe shazuje kila? | e15.cz

Proč tloustnou muži a proč ženy? A kdo lépe shazuje kila?

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Muži hubnou snadněji než ženy. Je to dáno vyšší produkcí testosteronu a tudíž schopností tvořit svalovou hmotu – obézní muž může například cvičit 2 × týdně a zhubnout, žena často cvičí i 5 × týdně s minimálním výsledkem. Přesto však ženy nacházejí k hubnutí motivaci výrazně častěji než muži a to i přesto, že u mužů jsou zdravotní rizika obezity závažnější.

Hlavní důvody vzniku obezity se u mužů a žen výrazně liší. Odborník na výživu a spolupracovník sítě poraden pro úpravu váhy Svět zdraví RNDr. Petr Fořt formuluje ty nejdůležitější následujícím, často svérázným, způsobem:

NEJČASTĚJŠÍ DŮVODY PROČ TLOUSTNOU ŽENY

* V průběhu těhotenství přiberou víc než 20 kg, které po porodu nedokážou shodit (nedostatek fyzické aktivity, nekojí, dojídají po dětech, konzumují sladkosti, málo spí, ztrácejí motivaci o sebe pečovat).

* S postupujícím věkem se jim zhoršuje hormonální regulace (vliv dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce, nedostatek esenciálních látek např. kvalitních bílkovin, jódu, vitaminu D a stopových prvků.

* Podléhají stresu a frustraci a kompenzují to nevhodnými potravinami a stimulanty (mlsají sladkosti, nesnídají, pijí slazené nápoje a kávu s mlékem).

* Podřídí se způsobu stravování svého partnera, který vyžaduje masitou stravu bez zeleniny a ovoce.

* Drží praštěné diety doporučené kamarádkami či publikované v lifestylových časopisech, danou dietu, dodržují 2 týdny a pak rezignují.

*u Konzumují „zázračné“ přípravky na hubnutí místo aby problém řešily komplexně.

* Nepochopily, že v průběhu dospělosti klesá potřeba příjmu energie, tudíž je na místě snižovat příjem a zvyšovat kvalitu stravy.

* Nepřipustily si, že pravidelná fyzická aktivita je velmi důležitá i pro ženy a to po celý život.

* Trpí (často aniž by to věděly) sníženou činností štítné žlázy. (Tento jev lze sledovat po celém světě a není vyloučeno, že negativní vliv zde hraje hormonální antikoncepce.)

NEJČASTĚJŠÍ DŮVODY PROČ TLOUSTNOU MUŽI

* Ve věku přibližně do 25-30 let byli aktivními sportovci a náhle přestali.

* Oženili se a rodinný život způsobil, že „zpohodlněli“.

* Vyžadují stravu „jako od maminky“, racionální výživu považují za zženštilost, domáhají se především masa.

* Podlehnou workoholismu, nenalézají čas na fyzickou aktivitu, pohybují se jen v autech.

* Stravují se v restauracích a fast foodech, kvalitu stravy neřeší.

* Konzumují velké množství nevhodných druhů tuků, piva a kofeinových limonád.

* Nezadržitelně tloustnou v oblasti břicha, s množstvím útrobního tuku klesá produkce testosteronu (nebo naopak). Část testosteronu se mění na estradiol, což je ženský pohlavní hormon, který zvyšuje riziko vzniku depresí. Ty muži často řeší alkoholem.

* Jsou náchylní ke vzniku inzulinové resistence. Protože často konzumují příliš mnoho sacharidů a nesportují, nedokážou cukry přeměnit na energii. Organismus je pak použije ke tvorbě tuku.

* Podléhají intenzivní „péči“ svých žen, které je vykrmují cíleně, protože jsou přesvědčené, že „láska prochází žaludkem“ a navíc obézní muž jim neuteče za jinou.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video