Proč ženy trápí poševní kvasinky | e15.cz

Proč ženy trápí poševní kvasinky

ZDROJ: Ženy - E15

Barbora Neubergerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vaginální mykózy, označované také jako kandidózy či kvasinkové infekce, patří mezi nejčastější gynekologické potíže. Téměř tři čtvrtiny žen se s nimi ve svém životě setkají a téměř polovina z nich na ně trpí opakovaně.

Někdy může být příčinou vzniku hygiena, jindy sex nebo hormonální změny. Kandidóza však může vzplanout i bez objasnění objektivní příčiny.

Přečtěte si: Jak se nakazíme mykózami

Kvasinky neboli kandidy patří k mikroorganismům, které lidské tělo osidlují běžně. Jejich přítomnost lze prokázat ve střevech, ústech i na povrchu kůže. Udává se dokonce, že až u více než poloviny žen jsou kvasinky součástí poševní mikroflóry bez toho, aby působovaly nějaké potíže. Problém nastává v okamžiku, kdy dojde k jejich přemnožení.

Kvasinky tvoří velkou část vaginálních infekcí. Téměř 90 procent z nich je způsobeno kvasinkou rodu Candida albicans, dalších 10 procent nákaz způsobují jiné druhy kvasinek. Rizikových momentů, které odstartují vzplanutí infekce, je více,“ vysvětluje docent Pavel Calda z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Milují cukr, teplo, tmu a vlhko

Kvasinky ke svému životu potřebují teplo, vlhko a tmu. Tato kritéria pochva splňuje stoprocentně. Pokud se k tomu přidá ještě ostatečné množství cukru v krvi, vznikne prostředí pro rozvoj kvasinkové infekce naprosto ideální. „Z tohoto důvodu k opakovaným kvasinkovým infekcím inklinují pacientky, jež trpí diabetem.

Zdaleka ale neplatí, že se problém kandidóz týká pouze jich. Problémy může způsobit i nadbytek cukrů ve stravě. Vliv na rozvoj kandidóz mají i hormonální poměry – tedy užívání hormonálních přípravků nebo těhotenství.

Kvasinkové infekce se častěji vyskytují v době před začátkem menstruace, naopak po jejím skončení se u části pacientek stav spontánně zlepší,“ popisuje lékař. Rozvoj kandidóz ovlivňuje i hygiena. A to jak její nedostatek, tak nadbytek. Významnou roli hrají i používané přípravky.

„Během koupání dojde k narušení vrchní části sliznic a ty se pak stávají náchylnější k propuknutí infekce. Časté koupání s použitím parfémovaných mýdel, pěn do koupelí a sprchových gelů u části žen také způsobuje problémy.

Pokud žena trpí na kvasinkové infekce, měla by se vyvarovat koupelí a raději volit sprchu, z přípravků je vhodnější kosmetika speciálně určená pro intimní hygienu. Spouštěcím momentem může být i koupání v chlorovaném bazénu, kde chlor naruší přirozenou vaginální mikroflóru tím, že zahubí část bakterií, které jsou za poševní rovnováhu zodpovědné.

Kvůli této v podstatě dezinfekci pochvy dojde k přemnožení kvasinek a vzplanutí infekce. Je dobré si uvědomit, že k rozvoji infekce přispěje i dlouhodobý pobyt v mokrých plavkách, který umocňuje efekt vlhkého prostředí,“ vysvětluje gynekolog.

Spouštěcích momentů je ale mnohem víc. Někdy problémy odstartuje používání parfemovaných vložek, aviváže při praní spodního prádla nebo nošení těsných kalhot.

Na vině může být sex i imunita

V některých případech, zejména u žen, které trpí na opakované kvasinkové infekce, se nákaza dává do souvislosti se sexem.

Uvádí se, že u části mužů, jejichž partnerky trpí na kandidózy, je možné kvasinky laboratorně prokázat v ústech a ejakulátu, přestože muži nemají žádné potíže. Pokud je tedy muž kvasinkami nakažen, může docházet k ping-pongovému efektu – a to tehdy, je-li léčena pouze žena a partner, který o svém problému neví, ji vždy po přeléčení zpětně nakazí. Vedle toho je i u mužů samozřejmě možná nákaza symptomatická, tedy taková, která je doprovázena příznaky. Ne vždy je ale možné recidivující infekce dávat do souvislosti se sexem,“ říká docent Calda.

Důvodů, proč dochází k opakovaným infekcím, je více. U části žen může za opakované problémy dlouhodobé narušení poševní mikroflóry a změna pH sliznic, což může souviset i s jinými typy poševních infekcí a jejich léčbou pomocí antibiotik. Kandidózy mohou vznikat rovněž jako důsledek celkové léčby antivirotiky či
širokospektrými antibiotiky a doprovázet mohou i dlouhodobý stres, při kterém dojde k oslabení organismu. Někdy ale příčinu není možné odhalit.

Kdy jde o kandidózu

Většina žen si při pojmu kandidóza vybaví jako hlavní příznaky svědění až pálení sliznic, jejich zarudnutí, případně otok. Kvasinky však mohou způsobovat mnohem více obtíží. Kvasinková infekce může být doprovázena i bělavým výtokem a bolestmi v podbřišku. Mezi příznaky patří rovněž dyspareunie, tedy bolest během soulože.

Někdy se kvasinková infekce rozšíří i do močových cest. „V těchto případech pak dochází k rozvoji příznaků typických pro tyto potíže, tedy k bolesti při močení a k opakovanému močení,“ doplňuje odborník.

Dojde-li ke vzniku podobných problémů, je dobré zahájit léčbu co nejdříve. U mírnějších forem je možné přistoupit k lokální terapii pomocí vaginálních tablet obsahujících antimykotické léky. Tyto tablety je možné zakoupit v lékárně bez předpisu.

Pokud však léčba nezabere nebo dojde k opakovanému vzplanutí infekce, je nutné navštívit lékaře. „Přestože průběh kvasinkové infekce je typický svěděním a pálením, ne vždy tyto projevy musejí znamenat kandidózu. Stejné příznaky mohou doprovázet i jiné typy infekcí. Pokud tedy žena přistoupí k samoléčbě a ta během dvou tří dní nezabere, je třeba, aby navštívila lékaře a ten uvažoval o jiné příčině a volil jiný typ léků. To samé platí i tehdy, dojde-li po přechodném zmírnění potíží k jejich opětovnému zintenzivnění. U žen, které trpí na opakované kvasinkové infekce, je možná celková terapie, kdy se doporučuje přeléčení polykacími tabletami. Je-li podezření na ping-pongový efekt mezi partnery, je nutné přeléčit oba (případně všechny) sexuální partnery,“ uzavírá Pavel Calda.

Kvasinky jsou dnes velmi rozšířený problém a léčba je dlouhodobá a složitá. Přesto se dá s candidou bojovat a přemoci ji a my vám v našem čtyřdílném seriálu podrobně poradíme jak.

Odborná spolupráce:
doc. MUDr. Ivana Kuklová, CSc.
Dermatovenerologická klinika 1. LF UK a VFN v Praze
doc. MUDr. Pavel Calda, CSc.
Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze

SLEVÍN.CZ - KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

Autor: Barbora Neubergerová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video