Průkaz těhotenství | e15.cz

Průkaz těhotenství

ZDROJ: Ženy - E15

Doc.MUDr. Antonín Pařízek, CSc., Kniha o těho

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pomocí dnešních těhotenských testů lze prokázat těhotenství již za několik dní po oplodňujícím pohlavním styku.

Těhotenské testy jsou založeny na výskytu těhotenských hormonů. Průkaz jejich přítomnosti v moči nebo v krvi těhotné umožnil posunout diagnostiku těhotenství do jeho nejranějšího období.

Dnes se rutinně používají těhotenské testy, které umožňují rozpoznat těhotenský hormon – lidský choriový gona­do­tropin hCG (zkratka pochází z angl. human chorionic gonadatropin) v krvi nebo v moči ženy. Testy mohou určit i výši koncentrace hCG v krvi ženy. Opakovaným vyšetřením lze sledovat i dynamiku tvorby tohoto hormonu. Vyšetřování hCG pak slouží nejen k diagnostice těhotenství, ale i k diagnostice mimodě­ložního (obvykle opakovaně naměřené nízké hodnoty hCG) anebo odum­ře­lého tě­hotenství (pozvolný pokles hodnot hCG).

hCG – hormon ohlašující těhotenství
Ve chvíli, kdy se oplodněné vajíčko rozdělené již do mnoha buněk s dutinkou (odborně blastocysta) zahnízdí do připravené sliznice dělohy, začínají první buňky, které tvoří základ placenty, uvolňovat do krevního oběhu hormony zabraňující nástupu další menstruace. Především právě lidský choriový gonado­tro­pin – hCG.

Koncentrace hCG v těle budoucí maminky zpočátku, během I. trimestru, velmi rychle narůstá. Jeho množství v mateřské krvi se zprvu zdvojnásobuje každé 2 až 3 dny. Vrchol hladiny hCG nastává někdy kolem 9. a 10. týdne těhotenství a pak mírně opadá. Přibližně v 16. týdnu těhotenství se ustálí na určité hladině.

Jak získat jistotu
Jestliže se vám měsíčky zpozdily a chcete použít domácí test na těhotenství, počkejte s jeho použitím 5 až 7 dní. V řadě testovacích souprav se doporučuje použití »již první den chybějících měsíčků«, ale toto časné použití může přinést nepřesný výsledek. Pokud provedete test 7 až 10 dní po první vynechané menstruaci a výsledek testu je negativní, počkejte dalších několik dní a nedostaví-li se měsíčky, test zopakujte. Lékař může provést jednoduchý test s krví odebranou z vaší paže a zjištěním koncentrace hCG stanovit, zda jste těhotná. Takový krevní test je přesnější, neboť s jeho použitím je možné odhalit nižší koncentraci hCG než s použitím domácího těhotenského testu. Pokud vám domácí test ukázal pozitivní výsledek, zajděte neprodleně ke svému lékaři. Provede vyšetření k ověření, zda jste skutečně těhotná, a zařadí vás do prenatální péče.http://kniha.porodnice.cz/

V soupravě pro domácí těhotenský test je proužek obsahující chemikálie, který ve styku s močí ukáže za 1–2 minu­ty výsledek. Proužek ukazuje přítomnost hormonu, který se vytváří při těhotenství – lidského (humánního) chorio­n­gonadotropinu (hCG). Test je pozitivní (tj. ukazuje, že jste těhotná) jen tehdy, je–li ve vašem organismu dostatek hCG. V závislosti na menstruačním cyklu a na tom, jak je vaše těhotenství pokročilé, může test domácí testovací soupravou dávat negativní výsledek (ukazující, že nejste těhotná) i v případě, že ve skutečnosti těhotná jste.

Průkaz těhotenství ultrazvukem
Pomocí vyšetření ultrazvukem můžeme těhotenství diagnostikovat nejdříve ve 4. týdnu těhotenství, tedy podstatně později než pomocí těhotenských testů.

Dvojčata
U lidského druhu je obvyklé těhotenství a porod jednoho dítěte. Vícečetná těhotenství jsou častější u mnohorodiček mezi 30. až 40. rokem. V důsledku léčby ženské neplodnosti je v poslední době celosvětově zaznamenáván zvyšující se výskyt vícečetných těhotenství. Přestává platit tzv. Hellinsovo pravidlo, podle kterého se rodí spontánně dvojčata jednou během 80 až 85 porodů = 801, trojčata 802, čtyřčata 803, výjimečně paterčata 804. V literatuře jsou zaznamenány porody sedmerčat, samozřejmě předčasné.

Dva plody se vyvíjejí buď z jednoho vajíčka, které se v době časného vývoje rozdělí, dvojčata jsou jednovaječná. Děti jsou pak stejného pohlaví, mají stejný dědičný základ, vzhled, krevní skupinu ap. Jednovaječných dvojčat je 25 % z celkového počtu těhotenství s dvěma plody. Nebo se dva plody vyvinou po oplození dvou vajíček, která mohou být z jednoho nebo z obou vaječníků. Děti mohou být stejného nebo různého pohlaví. Taková dvojčata jsou dvojvaječná.

I když se diagnostika dvojčat v dnešní době zdá velmi snadná (vyšetřením ultrazvukem), tak ještě donedávna tomu tak nebylo. Před érou ultrazvuku, ještě před 30–40 lety, byla dvojčata rozpoznávána před přijetím k porodu jen v jedné polovině případů a u jedné třetiny těhotných byla existence druhého plodu poznána až po porodu prvního dvojčete. Dnes se podobné situace již nevyskytují, dvojčata jsou diagnostikována již při prvním vyšetření ultrazvukem, obvykle v I. trimestru těhotenství.


Autor: Doc.MUDr. Antonín Pařízek, CSc., Kniha o těhotenství a porodu
Zdroj: www.porodnice.cz

Autor: Doc.MUDr. Antonín Pařízek, CSc., Kniha o těho

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video