První jarní bylinky: Petrklíč (prvosenka) | e15.cz

První jarní bylinky: Petrklíč (prvosenka)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Petrklíč, podběl a sedmikráska, první jarní bylinky, které rozhodně stojí za to usušit a nasbírat. 

Prvosenka je známá pod názvem petrklíč, a protože existuje více druhů, tak si je všechny představíme. Petrklíče jsou výbornou bylinkou jarních čistících a detoxikační směsí (spolu s kopřivou, podbělem nebo sedmikráskou) a opravdu velmi hezky voní. A tak pokud si tuto bylinku nasbíráte do zásoby, můžete si v zimě posedět nad šálkem dobrého a voňavého čajíčku.

Prvosenka vyšší (Primula elatior)

Autor: Ženy - E15
Čeleď: Primulaceae - prvosenkovité

Rod: Rod Primula zahrnuje asi 500 druhů, které rostou na severní polokouli, zřídka v Jižní Americe.

Popis: Vytrvalá, až 30 cm vysoká bylina. Listy v přízemní růžici jsou měkké, svrasklé, podvinuté, čepel vejčitá, k bázi zúžená, zubatá, na rubu chlupatá až téměř lysá, na líci pýřitá až téměř lysá, řapík křídlatý. Květní stvol až 30 cm vysoký, chlupatý, okolík převislý. Kalich válcovitý, hranatý, ke korunní trubce téměř přitisklý. Květy nevonné, sýrově žluté, na bázi s oranžovou skvrnou, lem mělce nálevkovitý až plochý. Kvete v III až V.

Stanoviště: Dubohabřiny, louky, bučiny, horské louky, vysokostébelné trávníky, preferuje půdy vlhké, mírně kyselé až neutrální.

Rozšíření: V ČR lokálně hojná od nížin do horských oblastí (max. asi 1350 m n.m.), někde však vzácná nebo zcela chybí. Celkově roste v západní, střední a jižní Evropě, na severu po Dánsko a jižní Švédsko, dále na Urale, ve střední a jihozápadní Asii.

Léčitelství: Obsahuje saponiny (z nichž zejména asi 5% kyseliny primulové, obsah saponinů v květech je asi 2%, v oddenku okolo 10%), glykosidy (primverosid, primulaverosid), silice, flavonoidy, vitamin C, kyselinu křemičitou a sacharidy.
Sbírá se květ i s kalichem, tj. celé okolíky (Flos primulae) nebo oddenek i s kořenem (Radix primulae), zřídka i list (Folium primulae). Květ se sbírá v době květu (duben, květen), oddenek brzy na jaře ještě před začátkem vegetace nebo na podzim (v těchto obdobích obsahuje nejvyšší množství saponinů). Obě drogy se suší za teplot nepřesahujících 35 až 40 °C.
Droga uvolňuje hleny, zlepšuje vykašlávání, působí mírně močopudně, tlumí záněty, přispívá k rozpadu močových kaménků a celkově uklidňuje.
Podává se obvykle ve formě nálevu (10 g květů na 2 šálky vody 1x denně, je-li drogou kořen, pak jeho množství poněkud snížit) a to zejména při nemocích dýchacích orgánů, plic, ledvinových zánětech apod. Zevně se v některých případech osvědčily obklady z koncentrovanějšího odvaru na odstraňování podlitin (40 g kořene na 1 l vody) nebo proti dně, revmatismu, závratím či migréně (10 g celé rostliny, tj. kořen, listy i květ na 1 l vody).
Stejně jako prvosenky vyšší lze použít i velmi podobné prvosenky jarní (Primula veris), jejíž účinky jsou i výraznější.
Informace v tomto odstavci převážně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 3.

Pěstování: Prvosence vyšší se daří na polostinném až slunném stanovišti, půda by měla být těžší, humózní, vlhčí. Množí se dělením, řízky nebo semeny, která se vysévají v březnu pod sklo. Pěstuje se ve více odrůdách s pestrými květy.


Prvosenka jarní (petrklíč) Primula veris

Autor: Ženy - E15
Čeleď: Primulaceae - prvosenkovité

Rod: Rod Primula zahrnuje asi 500 druhů, které rostou na severní polokouli, zřídka v Jižní Americe.

Popis: Vytrvalá, až 25 cm vysoká bylina, dosti podobná prvosence vyšší, na rozdíl od ní má však květy miskovité a kalich jakoby „odfouklý“ od korunní trubky. Kvete v IV až V.

Stanoviště: Dubohabřiny, doubravy, bučiny, křoviny, slunné stráně, na půdách svěžích až mírně suchých, vápnitých, kyprých.

Rozšíření: V ČR dosti hojně od nížin po podhorské oblasti (max. asi 800 m n.m), celkově roste v téměř celé Evropě vyjma Středozemí a nejsevernějších oblastí, na východě po Kavkaz.

Léčitelství: Lze použít stejně jako prvosenku vyšší.

Pěstování: Viz. také prvosenka vyšší.


Prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris)

Autor: Ženy - E15
Čeleď: Primulaceae - prvosenkovité

Rod: Rod Primula zahrnuje asi 500 druhů, které rostou na severní polokouli, zřídka v Jižní Americe.

Popis: Vytrvalá, 5 až 10 cm vysoká bylina. Listy v přízemní růžici jsou měkké, svrasklé, podvinuté, čepel podlouhle obvejčitá, k bázi zúžená v řapík, tupě zubatá. Květy jednotlivé na 5 až 10 cm vysokých stopkách vyrůstající z listové růžice, bílé, žluté nebo červené. Kvete v III až IV.

Rozšíření: Původní v západní, střední a jihovýchodní Evropě, v Malé Asii, v Sýrii, v Alžírsku, v ČR často pěstována a občas zplaňuje.

Pěstování: Prvosence bezlodyžné se daří na polostinném až slunném stanovišti, půda by měla být těžší, humózní, vlhčí. Množí se dělením, řízky nebo semeny, která se vysévají v březnu pod sklo. Pěstuje se v mnoha odrůdách s pestrými květy, které vznikly zejména křížením s Primula juliae a Primula veris (Prvosenka jarní, petrklíč).

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video