První jarní bylinky: Sedmikráska | e15.cz

První jarní bylinky: Sedmikráska

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sedmikráska, petrklíč a podběl, první jarní bylinky, které rozhodně stojí za to usušit a nasbírat.

Název: Sedmikráska obecná (chudobka, Bellis perennis)
Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

Popis
Vytrvalá, až 25 cm vysoká bylina. Lodyha přitiskle chlupatá, bezlistá, pouze s jedním květem. Listy v přízemní růžici, úzce obvejčité až kopisťovité, vroubkované, jednožilné, zúžené v široký řapík. Úbor 1 až 3 cm v průměru, jazykovité květy bílé až růžové, na špičce často červené, četné, terčovité květy žluté. Plodem je nažka asi 1 mm dlouhá. Kvete v II až IX.

Stanoviště
Trávníky, zahrady, louky, pastviny, okraje cest.

Autor: Ženy - E15
Rozšíření
V ČR od nížin po horské oblasti hojně, celkově roste v Evropě a západní Asii.

Léčitelství
Obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, silici, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, inulin. Sbírá se květ nebo kvetoucí nať, nejlépe na jaře, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. Droga podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě, svíravě a hojivě. Osvědčila se při zánětech močových cest a při zánětu ledvinových klubíček. Zevně ve formě koupelí se užívá při různých kožních chorobách jako jsou ekzémy, lupénka, lišeje, vyrážky či akné a taktéž na špatně se hojící rány.Působení sedmikrásky je velmi mírné a nenápadné, proto se uplatňuje zejména ve směsích, kam se často přidává „jen“ pro zlepšení jejich vzhledu.
Informace v tomto odstavci částečně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.

Pěstování
Na zahradách se sedmikráska pěstuje v řadě forem s květy od bílé až po červené. Pěstitelsky významné jsou variety fistulosa s květy trubkovitými a ligulosa s květy jazykovitými. Přestože je sedmikráska vytrvalá rostlina, pěstuje se obvykle jen jako dvouletá. Pěstuje-li se na jednom místě více let, tvoří postupně stále drobnější a jednodušší květy. Daří se jí na slunném až polostinném stanovišti, avšak na slunci více kvete. Na půdu není nijak náročná, špatně snáší holomrazy. Semena se vysévají v květnu až červnu, na záhony se vysazuje na podzim.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery