První pomoc: Desatero pomoci tonoucímu!

Čtěte: Jak předejít nebezpečí tonutí?
Desatero pomoci tonoucímu
1. Ze všeho nejdříve volejte záchrannou službu, telefonní číslo 155.
2. Rozhlédněte se, jestli můžete pomoci ze břehu nebo z loďky (například podat či hodit tonoucímu kruh, lano, kus dřeva). Osobně se vydejte do vody teprve po vyloučení všech ostatních možností.
3. O tom, že se chystáte do vody pro tonoucího, informujte další osobu.
4. Nejprve si svlečte oblečení a boty, aby vás nestahovaly do hloubky.
5. Pokud musíte pro tonoucího skákat, pak jen z malé výšky a po nohou, nikdy neskákejte po hlavě! Nejraději plavte ze břehu.
6. Plavte s hlavou nad vodou, abyste měli přehled, kde se tonoucí eventuálně potopil.
7. Zachyťte tonoucího a táhněte ho za bradu k mělčině – břehu. Tonoucí má tendenci „lapat“ po čemkoli, co je v dosahu. Nedovolte mu to – vaše pohyby by proto měly být rychlé a razantní.
8. Po vytažení tonoucího z vody se mu nejprve snažte co nejrychleji vyčistit dutinu ústní a nos od zbytků bláta, písku, listí.
9. Postiženého položte na záda a zakloňte mu hlavu (tím zpřístupníte dýchací cesty). Zapomeňte na vytahování jazyka! Okamžitě začněte s nepřímou srdeční masáží.
Pokud se vám podaří přivést postiženého k vědomí, začne sám
dýchat a vykašle vodu.
10. Udržujte zachráněného v suchu, teple a stínu, s podloženými zády. Pokud máte podezření na poškození páteře, s postiženým nehýbejte, fixujte mu hlavu z obou stran a zabezpečujte ji proti pohybům i při transportu do sanitního vozu.