První pomoc: Jak pomoci tonoucímu a neohrozit sebe!

S množstvím alkoholu se zvyšuje i riziko rychlejšího prochladnutí ve vodě. K samotnému tonutí se často – například při skocích do vody ze břehu, větví stromů, plavidel nebo mostů – přidruží poranění páteře nebo otřes mozku.
Při tonutí postižený vdechne větší množství vody do plic. Tím dochází k uzavření dýchacích cest. Hlavními příznaky jsou promodralá barva kůže a nateklé rty a ušní boltce. K poškození mozku kvůli nedostatku kyslíku dochází během několika minut, ke klinické smrti též. Pokud tedy není v dohledu okamžitá odborná pomoc, je dobré vědět, jak můžete přispět k návratu tonoucího zpátky do života.
Čtěte: Desatero pomoci tonoucímu
Existují dva druhy tonutí.
Suché tonutí může být vyvoláno například infarktem myokardu, cévní mozkovou příhodou nebo epileptickým záchvatem. Jde o průnik vody do plic při uzavřené hlasivkové štěrbině (laryngospasmus). Do plic neproniká žádný vzduch a tonoucí se dusí. Mokré tonutí nastává, jakmile tonoucí upadne do bezvědomí, křeče povolí a tonoucímu se obnoví dechová aktivita. Protože má hlavu pod vodou, začne ji opět vdechovat a bez včasné pomoci utone – udusí se vodou v plicích.
Topení v moři
Slaná voda je oproti krvi hypertonická. Jakmile se dostane do plic, dochází v těle k přestupu krevních bílkovin, v důsledku čehož plíce velmi rychle otečou (plicní edém). Postižený vykašlává zpěněnou krev. Pozor!!! I po vdechnutí malého množství slané vody musí být postižený předán k hospitalizaci a sledování, zda se u něj neobjevily příznaky tzv. sekundárního tonutí!
Topení v řece nebo v rybníku
Sladká voda je oproti krvi hypotonická neboli řidší. Krev je tudíž slanější než voda v plicích. Dochází ke vstřebání vody z plic do krevního oběhu. Při tom se poškozují struktury plicních sklípků, následuje rovněž otok plic, naředění a zvětšení objemu krve, postupně dochází k pravostrannému srdečnímu selhávání, otoku končetin a rozpadu červených krvinek.
Jak předejít nebezpečí tonutí?
- Nikdy se nekoupejte samotní.
- Do vody choďte minimálně jednu hodinu po jídle – nikdy ne s plným žaludkem.
- Nepijte větší množství alkoholu před tím, než si jdete zaplavat.
- Během plavání nekřižte dráhu plavidlům, zvláště motorovým.
- Neplavte, když jste unavení nebo rozpálení po předchozím pobytu na slunci. Před vstupem do hluboké vody se vždy napřed osmělte.
- Nepouštějte se na neznámá a nepřehledná místa.
- Chystáte-li se dále od břehu, zajistěte si doprovod nebo alespoň informujte své známé.
- Dostanete-li křeč, nesnažte se ji rozplavat, odpočiňte si.
- Děti bez záchranné vesty nepatří do lodiček ani jiných plavidel.
- Na vodní lyže či jiné vodní sporty (například kitesurfing) vyrážejte pouze se záchrannou vestou.