První pomoc: Jak pomoci tonoucímu a neohrozit sebe! | e15.cz

První pomoc: Jak pomoci tonoucímu a neohrozit sebe!

ZDROJ: Ženy - E15

 Zita Marinovová (My Life)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na následky tonutí každý rok v České republice zemře okolo 50 lidí. Většina z nich jen proto, že neuposlechne varování a přecení své síly, velmi často to bývá po požití většího množství alkoholu nebo jiné návykové látky.

S množstvím alkoholu se zvyšuje i riziko rychlejšího prochladnutí ve vodě. K samotnému tonutí se často – například při skocích do vody ze břehu, větví stromů, plavidel nebo mostů – přidruží poranění páteře nebo otřes mozku.

Při tonutí postižený vdechne větší množství vody do plic. Tím dochází k uzavření dýchacích cest. Hlavními příznaky jsou promodralá barva kůže a nateklé rty a ušní boltce. K poškození mozku kvůli nedostatku kyslíku dochází během několika minut, ke klinické smrti též. Pokud tedy není v dohledu okamžitá odborná pomoc, je dobré vědět, jak můžete přispět k návratu tonoucího zpátky do života.

Čtěte: Desatero pomoci tonoucímu

Existují dva druhy tonutí.

Suché tonutí může být vyvoláno například infarktem myokardu, cévní mozkovou příhodou nebo epileptickým záchvatem. Jde o průnik vody do plic při uzavřené hlasivkové štěrbině (laryngospasmus). Do plic neproniká žádný vzduch a tonoucí se dusí. Mokré tonutí nastává, jakmile tonoucí upadne do bezvědomí, křeče povolí a tonoucímu se obnoví dechová aktivita. Protože má hlavu pod vodou, začne ji opět vdechovat a bez včasné pomoci utone – udusí se vodou v plicích.

Topení v moři

Slaná voda je oproti krvi hypertonická. Jakmile se dostane do plic, dochází v těle k přestupu krevních bílkovin, v důsledku čehož plíce velmi rychle otečou (plicní edém). Postižený vykašlává zpěněnou krev. Pozor!!! I po vdechnutí malého množství slané vody musí být postižený předán k hospitalizaci a sledování, zda se u něj neobjevily příznaky tzv. sekundárního tonutí!

Topení v řece nebo v rybníku

Sladká voda je oproti krvi hypotonická neboli řidší. Krev je tudíž slanější než voda v plicích. Dochází ke vstřebání vody z plic do krevního oběhu. Při tom se poškozují struktury plicních sklípků, následuje rovněž otok plic, naředění a zvětšení objemu krve, postupně dochází k pravostrannému srdečnímu selhávání, otoku končetin a rozpadu červených krvinek.

Jak předejít nebezpečí tonutí?

  • Nikdy se nekoupejte samotní.
  • Do vody choďte minimálně jednu hodinu po jídle – nikdy ne s plným žaludkem.
  • Nepijte větší množství alkoholu před tím, než si jdete zaplavat.
  • Během plavání nekřižte dráhu plavidlům, zvláště motorovým.
  • Neplavte, když jste unavení nebo rozpálení po předchozím pobytu na slunci. Před vstupem do hluboké vody se vždy napřed osmělte.
  • Nepouštějte se na neznámá a nepřehledná místa.
  • Chystáte-li se dále od břehu, zajistěte si doprovod nebo alespoň informujte své známé.
  • Dostanete-li křeč, nesnažte se ji rozplavat, odpočiňte si.
  • Děti bez záchranné vesty nepatří do lodiček ani jiných plavidel.
  • Na vodní lyže či jiné vodní sporty (například kitesurfing) vyrážejte pouze se záchrannou vestou.
Autor:  Zita Marinovová (My Life)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video