První pomoc při zažívacích problémech (nejen) na cestách | e15.cz

První pomoc při zažívacích problémech (nejen) na cestách

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zažívací potíže jsou jedním z problémů, se kterým se na cestách potkáváme nejčastěji. Co s nimi nám tetokrát poradil  MUDr. Jiří Laštůvka z  gastroenerologického oddělení, Masarykovy nemocnice Ústí n. L.


Co byste poradil na cestovní průjem?


Příčinou cestovních průjmů je nejčastěji infekce, zejména určité kmeny bakterie E coli. U většiny postižených trvají potíže jen několik dní a samy odezní, ale průběh může i těžší a delších. Základem léčby je rehydratace – dostatečný přívod tekutiny obsahujících cukr a minerály (omezovat při průjmu příjem tekutin je závažná chyba!).

Při lehčích formách lze použít léky tlumící střevní peristaltiku, např. loperamid (preparát Imodium). U těžších stavů, s trvání delším než tři dny a horečkách jsou indikovaná antibiotika. Při průjmu se doporučují probiotika, preparáty upravující střevní bakteriální mikroflóru (preparátů je více, poradí vám v lékárně). Prevencí je pít jen originálně zabalené tekutiny, eventuálně převařenou vodu, nepoužívat led do nápojů, jíst dobře tepelně zpracované pokrmy, ovoce jen v případě, že si je sami oloupete.


Jak si můžeme pomoci v případě žaludečních nevolností na cestách?


Na cestách je třeba zejména úzkostlivě dodržovat hygienická opatření, popsaná výše. Nutné je samozřejmě důkladné mytí rukou mýdlem. Pokud už vás zažívací potíže postihnou, prvním opatřením je omezit jídlo, zejména mastné, tučné a kořeněné pokrmy, udržet dostatečný příjem tekutin. Lékař při větším zvracení předepíše preparáty jako Degan, Ganaton. Na bolesti břicha se používá zpravidla Algifen. Na cestách si tyto léky můžeme nasadit sami, ale pokud jde o těžší stav a nepomohou, je stejně nutné vyhledat lékaře, aby vyloučil závažnější onemocnění. 


Exotické kuchyně lákají k ochutnání, ale náš žaludek na to není zvyklý. Je podle vás dobré předem na exotickou stravu připravit žaludek a zažívání? Pomůže nám zlepšit trávení například užívání výtažků z aloe vera v podobě kapslí nebo aloe vera juice?

Zažívací potíže po nezvyklém jídle jsou relativně časté (je popisován tzv. „syndrom čínské restaurace“). Každý je k potížím různě náchylný a na nezvyklou stravu je nutné si postupně zvyknout. Různé „přírodní“prostředky na zlepšení zažívání mají u každého člověka rozdílný efekt, který nelze zaručit. 


Co pomáhá na pálení žáhy?Při pálení žáhy je prvním opatřením vyhnout se potravinám, které potíže vyvolávají. Bývá to často kynuté těsto, citrusové plody, cibule, česnek atd. Nedoporučuje se lehat si s plným žaludkem, nebo se po jídle ohýbat či zvedat těžší břemena. Z léků se obecně používají preparáty snižující kyselost žaludeční šťávy. V lehčích stavech pomohou preparáty, které kyselinu neutralizují, v těžších stavech používáme léky snižující její tvorbu, jako jsou tzv. H2 blokátory (Ranisan) a zejména tzv. PPI – omeprazol (Loseprazol).


Čím bychom měli vybavit svou „gastro“ lékárničku na cesty do zahraničí? 


Při vybavování lékárničky vezmeme do úvahy cíl cesty a svůj zdravotní stav. Proti průjmům si můžeme vzít výše zmíněné Imodium, eventuálně některé střevní dezinficiens či antibiotikum. Tyto léky jsou na lékařský recept, proto se před cestou obraťte na svého lékaře, který vás poučí o jejich užívání i možných nežádoucích účincích. Při cestách do exotičtějších destinací nezapomeneme na tablety na dezinfekci vody a prášek na přípravu orálního rehydratačního roztoku.

13. července 2010
Zdroj: HBA

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery