Pšenice špalda podporuje imunitu | e15.cz

Pšenice špalda podporuje imunitu

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Myslete více na to, co jíte a jednou za čas obohaťte váš jídelníček něčím zdravým. Dnes například pšenicí špaldou.

Pšenice špalda
Pšenice špalda (Triticum spelta L.) patří k našim nejstarším kulturním  obilninám, přesto se ve 20. století její pěstování skoro zastavilo. Dnes, kdy si stále více lidí uvědomuje, že zdravá výživa je důležitá a stále více se jich obrací k zdravé životosprávě a ekologickému zemědělství, prožívá pšenice špalda opět obrovský boom.

Popis
Pšenice špalda se řadí ke skupině pluchatých pšenic. Pluchy obalují zrna a poskytují tak ochranu před vnějším prostředím a hmyzem. Po vyčištění se hned  zrno vylupuje z klásku, pak se dále čistí a její další potravinářské zpracování je podobné jako u jiných obilnin. Vzhledem k tomu, že se skladují neloupané klásky, její kvalita a čerstvost je na vysoké úrovni.

Obsah
Tato obilovina má vysoký obsah vlákniny a obsahuje další cenné látky pro zdravý organismus- bílkoviny, tuky, sacharidy, vitaminy a minerály. Jde hlavně o vitaminy skupiny B, hlavně thiamin, riboflavin a niacin, dále betakaroten, draslík, síru, hořčík, naopak nižší je obsah stravitelných cukrů. Neobsahuje cholesterol.

Význam
Konzumace špaldy příznivě ovlivňuje naše zdraví. Regeneruje tělní buňky, chrání organismus před infekcemi, podporuje trávení a střevní peristaltiku.  Příznivě stimuluje imunitní systém a některé druhy alergií. Je lehce stravitelná.

Konzumace
Ze špaldy se připravují těstoviny, müsli, pečivo, zpracovává se na kroupy, krupici a vločky. Konzumují se i zelená zrna (grünkern), tzv. zelený kaviár nebo velmi oblíbený je také špaldový bulgur. Pochutnat si můžete i na špaldovém pivu a špaldové kávě.


Špaldové halušky se zelím
200 g špaldové hladké mouky, 250 g špaldové hrubé mouky, 2 lžičky soli, 2 vejce, 150g strouhaných syrových brambor, 300 ml vody, kysané zelí, kysané smetany, cibule. 

Smícháme mouku, nastrouhané brambory, vejce, sůl a vodu a vymícháme hladké těsto. Přes síto na halušky dáme kousky těsta do vařící osolené vody. Občas zamícháme. Hotové halušky jsou tehdy, když vyplavou ze dna na povrch.
Hotové halušky promícháme s kysaným zelím, na talíři ozdobíme kysanou smetanou a opečenou cibulkou.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video