Psychologie hubnutí | e15.cz

Psychologie hubnutí

Petra Lamschová (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Každé hubnutí začíná v hlavě, a pokud chcete, aby se vám opravdu povedlo, musíte začít sami u sebe. Možná vám dnes nic neříká pojem psychologie hubnutí. Avšak každé hubnutí začíná v hlavě, a pokud sami své psychice nerozumíme, těžko se nám podaří zhubnout.

V dnešním článku vám představuji základní pojmy, které jsem sestavila na základě své praxe kouče v oblasti hubnutí a změny životního stylu.

Motivace


Motivace je to základní, co k hubnutí potřebujeme. Lidově řečeno, zda se nám do životní změny chce, anebo nechce. Motivaci máme takzvaně zdravou a nezdravou. Pokud chceme hubnout kvůli sobě a svému zdraví - máme motivaci zdravou. Pokud hubneme kvůli jiným anebo jen proto, abychom oslnili lepší postavou - máme k hubnutí motivaci nezdravou.

Emoční naprogramování


Nebojte, nejde o nic s počítačem, i když do jisté míry ano. Jde o náš mozek, který je tím nejvýkonnějším počítačem na světě. Programují ho hlavně naši rodiče v našem dětství a mohou mu dodat data jak pozitivní, tak negativní. Někdy se bohužel stává, že jde o data negativní, a to i v oblasti zdraví. Z dětství si tedy neseme určité emoční prográmky, které nám komplikují zdraví a hubnutí. Tak třeba jsme naučení dojídat jídlo anebo máme naučeno, že je sladké za odměnu. To jsou programy, které vám určitě komplikují hubnutí, že?

Autor: Ženy - E15

Slabá vůle

Ta nás kolikrát trápí naprosto všechny. Dáme si předsevzetí, ale po pár měsících jsme ve starých kolejích. Slabá vůle je závislá na naší motivaci, tedy zda ji máme zdravou, či nikoli. A také závisí na našem emočním programování - pokud máme například nízké sebevědomí, máme tendenci se podceňovat a nevěříme si. Z toho pak vzniká slabý moment, kdy dietu porušíme. Se slabou vůlí se však dá pracovat!

Návyky


Hubnutí a změna životního stylu je vlastně jen změna našich návyků. Z těch starých na ty nové. Jenže odvykat si něco, to není jednoduchá záležitost. Tedy když nevíme, jak na to. Návyk v našem mozku vzniká po 21 dnech opakované činnosti (bez vynechání dne). Pokud se vám tedy podaří každý den ráno cvičit 21 dní po sobě, vytvoříte si nový zdravý návyk. A ten 22. den již půjdete ráno ničit své tělo automaticky, není to skvělé? Stejně tak se můžete odnaučit staré návyky - nebudete je 21 dní po sobě bez vynechání dne dělat.

Sebepřijetí


Někdy se kvůli oblé postavě a kyprým tvarům nemáme rádi. Někdy se ale nenávidíme i proto, že jsme málo průbojní, že nemáme vysokou školu nebo že nemáme pořádného partnera. Přitom bychom se všichni měli naučit mít se rádi bez ohledu na tom, jací jsme dnes. Naše sebevědomí a sebepřijetí je pouze výsledkem našeho emočního naprogramování, a pokud máte sebevědomí nízké, je jasné, že vám rodiče v dětství do hlavy zasadili něco nepříjemného. Nebo to také mohli být spolužáci, kteří se vám posmívali. Když ale toužíte zhubnout, jak to chcete udělat bez lásky k sobě?

Plán stravování a cvičení


Pokud chceme něčeho dosáhnout, bez pořádného plánu to nejde. A stejně je to se změnou našich návyků v oblasti zdravého životního stylu. Plán stravování i plán pro naše cvičení by nás měl ochránit od naší slabé vůle, musí být sestavený reálně a zároveň tak, abychom se u něj cítili dobře. Koučové v oblasti fitness radí, abyste si plán sestavovali na osm týdnů dopředu.

Zdravé berličky


Někdy nám to prostě v tom novém životním stylu hned nejde. A máme tendenci se vracet do toho starého. Nejhorší momenty bývají ve stravování, konkrétně v konzumaci sladkého. Zdravá berlička je potravina, která je zdravá, ale je alespoň částečně sladká (nebo být nemusí). Pomáhá nám překonat krizové momenty při hubnutí a nespadnout do starých návyků. Mezi zdravé berličky patří sušené ovoce, ořechy, voda, zubní pasta (vyčištění zubů po jídle), vitaminové doplňky (chlorella) a další.

Kaziči hubnutí

Jsou to lidé nebo i události kolem nás, které nám mohou naše hubnutí pokazit. Mezi nejčastější kaziče (bohužel) patří partner, rodina a naši rodiče (maminka s kachnou), také závistivé kamarádky a kolegyně. Mezi hlavní události, které kazí naše hubnoucí plány, patří dovolená či svátky. Nenechte kaziče, aby vaše hubnutí zhatili, a v inkriminovaných momentech (s inkriminovanými jedinci) si dávejte pozor, co dáváte do pusy a co od nich přijímáte za myšlenky!

Autor: Petra Lamschová (Dieta)

Autor: Petra Lamschová (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery