Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis) | e15.cz

Pupava bezlodyžná (Carlina acaulis)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při procházkách přírodou jste možná narazili i na pupavu. Chcete o ní vědět něco víc?

Čeleď
Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

Popis
Nízká, vytrvalá bylina. Lodyha silně zkrácená, listy nahloučeny v přízemní růžici, peřenolaločné až peřenosečné, často na rubu pavučinatě vlnaté, úkrojky přisedlé širokou bází, pichlavé, vřeteno křídlaté. Jediný úbor nejčastěji 4 až 6 cm v průměru, obsahuje jen bílé až nahnědlé trubkovité květy. Bílé zákrovní listeny jsou hydroskopické, při vlhkém počasí se ohýbají dovnitř a vytváří nad lůžkem stříšku. Kvete v VI až IX.

Stanoviště

Autor: Ženy - E15
Suché louky, pastviny, meze, stráně, lesní okraje, vřesoviště, preferuje půdy hluboké, suché, kamenité, umístění teplé.

Rozšíření
V ČR hojně od nížin po horské oblasti, místy však zcela chybí (např. severozápadní Čechy).

Léčitelství
Obsahuje polysacharid inulin, silice (asi 1,25%) s hlavní složkou karlinaoxydem a karlinenem, pryskyřice, třísloviny a enzym srážející mléko. Sbírá se kořen (Radix carlinae) a to buď na jaře (květen) nebo na podzim. Kořen se po vyrýpnutí omyje, rozdělí na menší části a suší ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C. Droga se uplatňuje zejména v urologii, působí močopudně, potopudně, zlepšuje činnost ledvin, urychluje vylučování odpadních látek z těla, má ale i účinky fytoncidní, zlepšuje chuť k jídlu, působí dobře při zánětu či zvětšení prostaty, při zánětu močových cest, desinfikuje střeva, zevně lze pupavu

Autor: Ženy - E15
použít ve formě koupele při plísňových onemocněních, hnisavých kožních afekcích nebo na ekzémy. Nejčastěji se droga podává ve formě prášku a to 3x denně na dvě špičky kulatého nože nebo ve formě nálevu (4 sklenky denně). Čaj nebo odvar z 15 až 30 g na 1 l vody se osvědčil proti katarům, nachlazení, zahlenění, nebo při potížích spojených s funkcí ledvin, močových orgánů i žaludku.
Informace v tomto odstavci převážně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.

Další užití
Květní lůžko je jedlé, má chuť podobnou kedlubně.

Uvedeno ve spolupráci s http://botanika.wendys.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video