Rady bylinkářky: bylinky na zdravotní problémy | e15.cz

Rady bylinkářky: bylinky na zdravotní problémy

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak ulevit bolestem hlavy bez analgetik? K čemu je dobrá šťáva z Aloe Vera? Na vaše dotazy odpovídala bylinkářka a fytoložka Venuše Studničková.

Mívám poslední dobou poměrně často pulsující bolesti hlavy, ale nechci brát analgetika. Které bylinky jsou nejúčinnější?
Eva K., Hradec Králové
Mezi vhodné bylinky, které vás účinně zbaví bolesti hlavy patří sporýš, kopřiva, řebříček a zeměžluč. Z těchto bylinek je vhodné udělat si odvar a poté ho po malých doušcích pít. Zkusit můžete také heřmánkový čaj, všeobecné nervové tonikum ke zmírnění stresu a utišení bolestí hlavy. Funguje i kozlík (valeriana), který zlepšuje krevní oběh a uklidňuje úzkostné stavy. Proti migrénám a bolestem hlavy dobře účinkují kapky z Kopretiny řimbaby, která se dá užívat po hodině po kapkách od prvních náznaků bolesti. Velmi důležité je hodně pít.

V poslední době mám pocity svírání v hrdle, je mi úzko a jsem rozladěná. Co byste mi poradila na zklidnění?Anna W., Kolín
Velmi dobrý je třezalkový čaj. Doporučuji ho pít vlažný, po doušcích, dva až tři šálky během dne. Kromě čajů však můžete užívat i třezalkové tablety, dražé, kapky, či bylinné sirupy, které jí obsahují. Za jeden z nejúčinnějších je pokládán Novopassit, v němž je kombinován guaifenesin s výtažky z třezalky a dalších bylin, které její účinek zesilují: meduňka, mučenka, kozlík, chmel, hloh a bez. Přestože jsou preparáty obsahující třezalku velmi dobře snášeny, je dobré konzultovat jejich užívání s odborníkem, zejména pokud berete nějaké léky.

Slyšela jsem, že aloe vera není vhodná jen na popáleniny a poranění kůže, ale že gel je dobré projímadlo. Je to pravda?
Marie S., Dobkovice.
Evropané ji používali v podobě prášku jako laxativum (projímadlo). Tyto vlastnosti jsou však soustředěny hlavně ve slupce listu aloe a tenké vrstvě vláken pod ní. Aloe působí výrazně regulačně a stará se o správné zvlhčení stolice. Pro potřebu vnitřního užívání ji pěstovaly v květináčích i naše babičky. Zpracovávaly pouze čerstvý Aloe vera gel, který se nachází uvnitř listu. Dnes je i lékařsky potvrzeno, že pití šťávy z Aloe Vera upravuje trávení, protože normalizuje peristaltiku střev a kontroluje kmeny střevních bakterií. Navíc předchází mykotickým infekcím, zmírňuje zánětlivé stavy a překyselení žaludku, a přitom nemá žádné vedlejší účinky.

Autor: Ženy - E15Jsem často velmi unavený, které bylinky nebo potravinové doplňky mi pomohou?
Milan B., Olomouc
Výborný je stimulační čaj z maralanu (leusea). Samozřejmě by neměly chybět vitamíny, zejména vitamín C. Ten je mimo jiné obsažen v kapkách z grapefruitových jader Citrovital. Důležitý je také dostatek spánku a účinná relaxace. K celkové pohodě organismu přispívá také vyvážená strava a vhodné aktivity, například plavání, jóga, či krátké procházky v přírodě. Pokud pacient rrpí únavou, ať už momentální nebo chronickou, udělají mu dobře Eleuthrokokové kapky, či guarana a žen-šen v jakékoli podobě.

Má aloe vera skutečně detoxikační účinky?
Václav B., Most
Základem detoxikace je vyčištění trávícího traktu od nestrávených zahnívajících metabolitů, toxinů a přemnožených plísní a k vyplavení nepotřebných odumřelých tkání. Detoxikaci pomocí aloe doporučuji - gel obsažený v jejích listech je směsicí mnoha vitamínů, minerálů, aminokyselin a dalších více než dvou stovek látek, které působí jako tým vzájemně zvyšující přírodní účinky každé složky - pracují synergicky. Gel má protizánětlivé a antimikrobologické účinky, působí pozitivně na imunitu a celkové chrání tělo před vnějšími vlivy. Navíc má gel jednu úžasnou vlastnost - každý jedinec z něj využívá právě ty látky, které potřebuje. Proto se i účinky liší z osoby na osobu. Pravidelným popíjením Aloe vera juice s Maracujou, který gel obsahuje, dochází nejen k úpravě trávení, ale i k zprůchodnění cév a kapilár, které transportují živiny a kyslík do každé buňky a napomáhají regeneraci buněk již poškozených. Aloe vera juice pijte výhradně na lačno, aby se dostal do prázdného trávícího traktu.

Které přírodní prostředky nejlépe účinkují na kašel a nachlazení?
Jarmila B., Ústí nad Labem
Při nachlazení vám nejlépe uvolní dýchací cesty eukalyptová silice. Přináší okamžitou úlevu, zejména pokud ji máte ve spreji. Pomáhá při celé řadě onemocnění, například při zánětu dutin, mandlí a hrtanu, či bronchitidě. Na vlhký i suchý kašel je nejvhodnější Thymomel, nebo Jitrocelový sirup s medem, mateřídouškou a tymiánem. Základem sirupu je jitrocel, což je všestranně léčivá bylinka. Mateřídouška podporuje vykašlávání hlenu, uklidňuje před spaním a navíc má antiseptické účinky. Extrakt z tymiánu je jednou z nejsilněji působících antibiotických látek a pomáhá při zánětech. A med zase podporuje obranyschopnost organismu. Při bolesti v krku doporučuji nálev ze šalvěje - je to výborné kloktadlo.
V případě, že užíváte na kašel antitussika, měla byste především dodržovat pitný režim a dát si například čaj z květů slézu, nebo jiné bylinky - prakticky žádný čaj na na zklidnění sliznic a vykašlávání neškodí - pokud ovšem nejste alergická.

 

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video