Rady bylinkářky: Bylinky na ženské problémy | e15.cz

Rady bylinkářky: Bylinky na ženské problémy

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S bylinkářkou a fytoložkou Venuší Studničkovou se tentokrát podíváme na gynekologické potíže a poradime vám, které bylinky mohou přinést úlevu např. při menstruačních bolestech nebo kvasinkových infekcích. 

Je mi čtrnáct a když mám měsíčky, bolí mě břicho a je mi špatně. Pomůžou mi bylinky?
Andrea S., Brná

Okamžitou úlevu přinese přiložení horkého termoforu na podbřišek, klid a především dostatečný přísun tekutin. Vhodné jsou také bylinkové čaje. Příroda nechala vyrůst několik rostli, které od bolestí pomohou: například kontryhel, hluchavka, chmel nebo šalvěj. Pokud doma žádné bylinky nemáte, stačí odvar z majoránky. Ten pomáhá uvolňovat křeče a bolesti.


Sušené bylinky ve sklenicích či pytlících mohou být hezkou ozdobou kuchyně
Zdroj: www.Abecedazahrady.cz 

Dobré je mít pro tyto případy doma menstruační kapky, které obsahují benedikt lékařský, měsíček lékařský, děhel čínský, kopřivu, ostružinu a srdečník. Rozhodně jsou k mladému organismu šetrnější, než silné, i když účinné léky.


Pravidelně před příchodem menstruace v sobě cítím napětí a úzkost, mám depresivní nálady a chce se mi brečet. Špatně spím, pořád bych se něčím cpala, hlavně čokoládou - přitom jsem nafouklá a mám pocit, že prasknu… Prostě je mi celkově mizerně. Trvá to týden až deset dní. Co mám dělat?
Jana F., Brno

V období před menstruací vám pomohou bylinné čaje na uvolnění a na zklidnění, například meduňka nebo mučenka. Pokud pravidelně trpíte otoky prsních žláz, nebo míváte oteklé kotníky, doporučuji čaj na pročištění lymfatických cest. Měla byste omezit kofein, sůl a ostré koření.

Dalšími vhodnými bylinkami jsou doplňky stravy na bázi nenasycených mastných kyselin (pupalka dvouletá, brutnák lékařský atd.) a fytoterapeutika (léčiva, jejichž účinnou látkou jsou rostlinné drogy) s anxiolytickými, antidepresivními, sedativními a dalšími účinky.
 
Přípravkem tohoto typu je například roztok guaifenesinu (uvolňuje napětí svalstva a má anxiolytické účinky) a extraktů z léčivých bylin (meduňky, mučenky, kozlíku, třezalky, chmelu, hlohu a bezu). Přípravek je vhodný na lehčí formy obtíží, provázejících premenstruační syndrom jako je úzkost, neklid, podrážděnost, nespavost, nesoustředěnost a bolesti hlavy spojené s neurotickým napětím.


Odvary umí pročistit organismus
Zdroj: www.Abecedazahrady.cz

Ze zkušenosti mohu říci, že premenstruačním syndromem trpí většinou pacientky, které nedostatečně přijímají tekutiny. Čím méně pijete, tím více je zahuštěný veškerý odpad z těla. Moč je tmavá a páchnoucí, také pot více čpí. Lymfatický systém nefunguje, jak by měl, tedy neodvádí toxiny z těla. Proto doporučuji vypít tak tři litry tekutin denně.


Po těhotenství mě začala trápit kandida a s menšími přestávkami mě občas trápí dodnes, hlavně když jdu třeba s dětmi do bazénu. Pomůže mi nějaký bylinný prostředek?
Marta B. z Karlových Varů Riziko tohoto nepříjemného onemocnění vzrůstá při hormonálních změnách během těhotenství, užívání antikoncepce a při cukrovce. Kvasinkové onemocnění pochvy bývá nejčastěji vyvoláno mikroorganismem Candida aluicans, který je v malém množství přítomný v těle i za normálních okolností.

Za určitých podmínek se ale rychle rozmnožuje a působí zarudnutí a zduření vaginální sliznice. Jako většina kvasinek a plísní bují v teplém a vlhkém prostředí, jaké je právě v pochvě. Kvasinková onemocnění pochvy se projevuje intenzivním svěděním genitálu, zánětem a zarudnutím oblasti rodidel, a nepříjemným výtokem.

Pokud jste náchylná, měla byste preventivně užívat vaginální čípky s probiotiky, např. Gyntima osahuje výtažek ze šalvěje a Tea tree oil, který zklidňuje a má i protizánětlivé účinky. S těžší formou kandidy se obraťte na odborníka.

23. července 2010
ZROJ: Hba

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video