Rady pro letní cestování: Odborníci radí, jak na dovolenou bez starostí | e15.cz

Rady pro letní cestování: Odborníci radí, jak na dovolenou bez starostí

ZDROJ: Ženy - E15

Helena Míková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čas dovolených se zpravidla nese ve znamení letních hrátek na mořském břehu, relaxace pod slunečními paprsky (ať doma či v zahraničí), aktivního sportování, nových zážitků… Druhou stránkou věci bývá dobrá příprava na cestu – otázka dlouhodobé prevence a v neposlední řadě vytvoření dostatečné zásoby léků, které pravidelně užíváme, či prostředků, jež nám mohou pomoci v případě náhlé zdravotní komplikace.

Kvalitní přípravu by neměli podcenit zvláště lidé s chronickým onemocněním, zde bývá vhodné se o volbě destinace a způsobu dopravy poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Oslovili jsme několik odborníků, aby vám poradili to nejpodstatnější. Předkládáme několik základních doporučení pro cestování, pokud máte problémy pohybové soustavy, s křečovými žilami, dále pokud trpíte onemocněním srdce a cév či plic, najdete zde i doporučení pro seniory a těhotné ženy, tipy dermatologické a rady odborníka na cestovní medicínu. Šťastnou cestu a především šťastný návrat!

Pozor na pobyty v místech s vysokou teplotou - radí kardiolog

doc. MUDr. Filip Málek, Ph. D., MBA - Kardiocentrum Nemocnice Na Homolce

Období letních dovolených je typicky spojeno s cestováním a pobytem v místech s vysokou teplotou. U pacientů s chronickým kardiovaskulárním onemocněním (KVO) včetně arteriální hypertenze, kteří jsou dlouhodobě ve stabilizovaném stavu, nic nebrání tomu, aby cestu absolvovali, nicméně je třeba myslet na to, že se zvyšuje zátěž organismu nejen u zdravých lidí, ale právě především u nemocných. Příčinou je změna režimu: může se objevit stres spojený s cestováním, zvyšuje se sportovní aktivita, mění se stravovací návyky, paradoxně máme o dovolených méně fyzického odpočinku a někdy i nedostatek nebo nízkou kvalitu spánku.

U chronicky nemocných včetně jedinců s kardiovaskulárními onemocněními je proto nutné se řídit určitými doporučeními. V horkých dnech se zvyšují nároky na příjem tekutin (dvojnásobek běžné denní dávky), zejména je-li zvýšena i fyzická aktivita. Ke ztrátám tekutin v horku však dochází pocením i při nezvýšené fyzické zátěži. Riziko je mnohem vyšší u pacientů, kteří jsou léčeni diuretiky (nemocní s chronickým srdečním selháním, s hypertenzí). Jakým způsobem ztráty tekutin hradit? Vhodné jsou minerální vody, čaje, džusy, je dobré je střídat s čistou vodou. Naopak nevhodné jsou sladké a doslazované nápoje či přemíra alkoholu. V horkých dnech se nedoporučuje nic studeného (riziko angíny nebo virových zánětů horních cest dýchacích). Důležitý je též pravidelný odpočinek.

Největší riziko hrozí při pobytu v místech s vysokou teplotou. U pacientů s kardiovaskulárním onemocněním mohou být na rozdíl od zdravých jedinců následky úpalu (přehřátí organismu v horkém prostředí) nebo úžehu (přímé působení slunečních paprsků na hlavu) mnohem dramatičtější. Plně rozvinutý úpal je život ohrožující stav i u zdravých. Po delším pobytu v horku se u chronicky nemocných mohou objevit bolesti hlavy, závratě, zvracení, křeče, poruchy vědomí, stoupá tělesná teplota (až nad 40 °C). Plně rozvinutý úpal je nutné léčit na jednotce intenzivní péče. U pacientů s KVO tento stav může skončit fatálně!

Méně závažným stavem je vyčerpání z horka (předstupeň úpalu). Hlavní příčinou je dehydratace. Příznaky jsou žízeň, slabost, nevolnost a dušnost. Tělesná teplota většinou nestoupá nad 38 °C. První pomocí je uložit nemocného do chladné místnosti a rychle doplnit tekutiny. Lze osprchovat i vlažnou vodou ke snížení teploty (nepoužívat led!). Při zvracení je nutné vyhledat lékařskou pomoc a doplnit tekutiny infuzemi.

Důležité je předcházet trombózám a emboliím během cestování - radí flebolog

prim. MUDr. Ota Schütz - Žilní klinika, Praha 1

Pacienti s křečovými žilami (varixy) jsou ohroženi hlavně případnými komplikacemi – jde zejména o záněty povrchních i hlubokých žil a z trombóz vznikající plicní embolie, může také nastat krvácení z prasklého varixu nebo nehojící se poranění kůže (bércový vřed). Rada jak prožít bezproblémovou dovolenou je proto jednoznačná. Zbavit se včas křečových žil ještě před plánovanou dovolenou. Pozor – plánujete-li letní dovolenou se sluněním, je třeba minimálně 6týdenní odstup od operace, případně sklerotizace!

Další doporučení je jak pro pacienty s již vyřešenými varixy, tak ještě důraznější pro ty, kteří nestačili problém s varixy vyřešit včas a jejichž letošní letní dovolená proběhne ještě s křečovými žilami… Důležité je předcházet trombózám a emboliím během cestování. U cest autem, autobusem i letadlem delších než 3 hodiny použijte kvalitní zdravotní elastické punčochy II. KT (kompresní třídy) a každou chvíli pohybujte nohou v kotníku a koleni – dochází tak ke zvýšenému proudění krve v dolních končetinách, což je tou nejdůležitější prevencí trombózy. Napomeňte na dostatek tekutin, ovšem zároveň pijte méně kávy a alkoholu!

U pacientů po proběhlých zánětech žil nebo emboliích může lékař znalý problematiky nasadit preventivně před cestou léky v tabletové či injekční podobě. U všech, kteří jsou postiženi křečovými žilami, je vhodné vyšetření ve specializované žilní ordinaci s dostatečným předstihem před plánovanou dovolenou. A než žíly maskovat různými krémy je jednodušší se jich zbavit. Je to možné ambulantně, bezbolestně a s přijatelným kosmetickým efektem.

Lepší je pozdní očkování než žádné - radí odborník na cestovní medicínu

doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph. D. - Centrum očkování a cestovní medicíny Avenier

Základem při cestách do zahraničí (včetně evropských zemí) je očkování proti virové hepatitidě A+B. Před odjezdem do méně vyspělých oblastí se doporučuje i očkování proti břišnímu tyfu. Další vakcíny jsou indikovány individuálně na míru dle přesného místa pobytu, plánovaných výletů a dalších aktivit, délky pobytu, roční sezóny, způsobu ubytování, stravování, cestování, s ohledem na věk a zdravotní stav cestovatele. Přesnou radu poskytnou specialisté center očkování a cestovní medicíny.

Lepší je pozdní očkování než žádné. Neočkovaný cestovatel neriskuje jen své zdraví, ale může ohrozit i své blízké po návratu domů nebo je vystavit nařízené karanténě. Někdy je rizikovější cesta a pobyt v uzavřeném klimatizovaném prostoru než samotný pobyt v dovolenkové destinaci. Jeden infekční pasažér v letadle může nakazit mnoho lidí. Od zapnutí klimatizace se virus dostane do celého letadla do 4 minut!

Nezbytnou součástí minimální výbavy lékárničky je střevní dezinficiens na průjem (účinná látka nifuroxazid), černé medicinální uhlí na zažívací problémy, probiotika, antihistaminikum proti alergii (kontakt s neznámými druhy hmyzu, koření, ovoce, mořskými plody) a účinný repelent s obsahem DEET. Do pralesů tropických oblastí je vhodná kuchyňská sůl, která přinutí pijavice uvolnit se z přisátí na kůži. Od věci též není přibalit čpavkové pero, které využijete po bodnutí hmyzem, požahání pokožky rostlinou či medúzou.

Význam dostatečné zdravotní přípravy na cestu a dobře vybavené lékárničky spočívá i v tom, že cestovatel má větší šanci vyhnout se ošetření v místních nemocnicích, jejichž úroveň je často velmi žalostná. Nejen že nevyléčí, ale pobyt v nich může přinést další zdravotní komplikace. Praktickou radou je nezapomenout si na palubu letadla, zejména u delších letů, svršek s dlouhým rukávem a pro osoby citlivější na chlad (klimatizaci) i šátek na krk.

Léto je ideální příležitostí pro pohybový a režimový restart - radí ortoped

MUDr. Pavel Poštulka - Privátní ortopedická ordinace pro bolesti v zádech a bolesti hybné soustavy, Praha - www.postulka.cz

Nejprve je nutné si sami pro sebe či s radou odborníka stanovit, zda obtíže v oblasti páteře a velkých kloubů, které pociťujeme, jsou způsobeny převážně nedostatkem aktivity, jednostrannou zátěží (počítač), nebo opotřebením obratlů a kloubů.

Většina z nás před létem patrně bude vystavena faktu, že jsme opět v zimě příliš necvičili a příliš se nepohybovali – klouby jsou ztuhlé, páteř bolavá. Spadáme tedy do první skupiny pacientů a léto je ideální příležitostí pro pohybový a režimový restart. Vyhledávejme tedy především aktivní dovolené s pestrou pohybovou náplní (plavání, kolo, cvičení pod vedením i samostatně, míčové hry…), posléze si tuto zvyklost můžeme nenásilně přenést do svého života i mimo dovolenou (navázat na ni). V poněkud jiné situaci jsou lidé, kteří trpí opotřebením neboli degenerativními onemocněními páteře či kloubů. Jsou to pacienti s výhřezy plotének, různě pokročilými artrózami, případně po operacích páteře a kloubů.

Ve většině případů takoví lidé vědí, že bez přiměřené pohybové aktivity a dodržování určitých zásad se neobejdou. Znají svůj stav, jím způsobená omezení a většinou i své vlastní limity. V průběhu léta mohou prodloužit a mírně zintenzivnit běžné pohybové návyky z průběhu roku. Doporučujeme spíše krátké cesty za letním odpočinkem. Celodenní cesta autem k jižním mořím nebo mnohahodinové cestování letadlem mezi kontinenty může pacienty zatížit tak, že zbytek dovolené stráví léčením. U této skupiny lidí by na dovolené měl převládat spíše odpočinek v teple, doplněný ranní a podvečerní pohybovou aktivitou.

Procházka nebo tzv. power walking (chůze s drobnou zátěží v rukou = 0,5–1kg činka), jogging, kolo nebo nordic walking. Pokud půjde o pobyt s lázeňskými prvky odpovídajícími typu postižení, bude to jen ku prospěchu věci. A pro obě skupiny lidí s pohybovými problémy mám ještě společná doporučení. Vše dělejte bez spěchu, se zavazadly manipulujte tak, aby nedošlo ke zhoršení obtíží, a dávejte pozor na klimatizaci a rychlé přechody mezi teplotními rozhraními. Neúměrné ochlazení po předchozím zahřátí dokáže zcela zkazit dovolenou, zvláště lidem, kteří trpí zánětlivými komplikacemi degenerativních nemocí hybné soustavy.

Článek vyšel v časopise Moje zdraví

Autor: Helena Míková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery