Léto je sice daleko, ale co se tak vydat na malý kulinářský výlet do Francie, gastronomické velmoci, jejíž kuchyně voní mořskými plody, čerstvými bylinkami, vynikajícími sýry a dobrým vínem.
Podívejme se tedy, na jakých specialitách si můžeme pochutnat v jednotlivých oblastech a přitom můžeme vyzkoušet některý z originálních receptů.
Mezi speciality oblasti Alsaska a Lotrinska patří paštika z husích jater, (slaný koláč z lístkového těsta se šunkou a vejci) či zelná polévka s masem a slaninou. V oblasti Champagne se kromě obligátního šampaňského setkáme také se skvělou ardenskou šunkou či štičími knedlíčky. Pro kuchyni Normandie je typická zakysaná smetana, sýr camembert, máslo s příchutí oříšků nebo lehké a voňavé jablečné víno či pálenka – calvados.
Normandská kuchyně je založena na kvalitním mase a mléčných výrobcích z dobytka volně se pasoucího v rovinaté krajině. Na několik způsobů se připravují dršťky, oblíbená jsou také černá jelita a jitrnice. V Bretani si pochutnáme na darech moře či vydatné polévce, nazývané bujabézou Atlantiku. Vyhlášenou francouzskou specialitou, která již dávno přesáhla regionální rozměr jsou palačinky crepes, které se plní vším možným – sýrem, šunkou, rybami, zeleninou, čokoládou a zmrzlinou.
Dušená zelenina – Jardiniere
500 g karotky, 500 g brambor, 250 g zeleného hrášku, 2 hlávkové saláty, 3 cibule, 500 g šunky, lžíce hladké mouky, zelená petrželka, tymián, bobkový list, sůl
Ve větším, nejlépe litinovém rendlíku, necháme na másle zesklovatět nadrobno nakrájené cibule, k nimž přidáme na kostky nakrájenou šunku. Základ zaprášíme moukou a zalijeme vodou. Přidáme hrášek, rozebraná srdíčka ze salátů, na kolečka pokrájenou karotku a na kostky krájené brambory. K zelenině vložíme svázanou kytičku z petrželky, bobkového listu a snítkou tymiánu a zvolna dusíme až na dně zůstane je troška šťávy. Podáváme s černým chlebem nebo jako přílohu k masu.
Provence s vůní levandule i šafránu
V oblasti Bordeaux a Gaskoňska jsou skvělými lahůdkami játra ze speciálně vykrmovaných hus a kachen, bayonneská šunka a ovčí sýr roquefort. Pokud navštívíte někdy kraj levadule – Provence –nezapomeňte ochutnat cassoulet, což je pokrm obsahující bílé fazole a nejrůznější masa – uzenky, vepřové, kachní a husí maso. Jeho úžasná chuť i vůně jsou docíleny velmi pomalým varem pod pokličkou, jehož výsledkem je naprostá harmonie všech ingrediencí.
Autor: Ženy - E15
K provensálským specialitám patří samozřejmě křehký prvotřídní chřest, různé druhy salátů, mušle a hlemýždi, kraby, krevety, langusty a humři. Pro tuto oblast je typická rovněž polévka z mořských plodů bouillabaisse, obsahující olivový olej, hodně cibule a česneku, šafrán a maso z nejméně trojích druhů ryb.
Fougasse - provensálský plněný chléb 500 g hladké mouky, 16 g droždí, 300 ml vlažné vody, 3 lžíce olivového oleje, 20 g cukru, špetka soli
Na náplň: olivový olej, parmazán, mořská sůl, artyčoky, česnek, sušená rajčata, olivy, ančovičky, bylinky
Autor: Ženy - E15
Mouku, droždí, olivový olej a vodu smícháme a propracujeme na tuhé těsto. Potom přidáme sůl a těsto důkladně asi 10 minut zpracováváme. Přikryjeme je utěrkou a necháme hodinu na teplém místě vykynout. Znovu propracujeme, vyválíme čtyři pláty, pokryjeme náplní a těsto zabalíme do tvaru bagety, založíme rohy a navrchu uděláme nožem tři až čtyři zářezy tak, aby byla náplň vidět. Bochníčky sypeme solí a parmezánem a ještě je necháme čtvrt hodiny kynout. Pečeme zvolna při 180 až 190 oC a po vytažení z trouby je potřete olivovým olejem.
Lyonsko a Burgundsko - sýr a víno
Ve Francii se vyrábí na čtyři stovky druhů sýrů, a to z kravského, ovčího a kozího mléka. Sýry jsou završením oběda či večeře a servírují se zpravidla v několika druzích Pro Lyonsko a Burgundsko je charakteristický měkký modře mramorovaný sýr bleu de Bresse, jedlé kaštany, zvolna sušený lyonský salám s velkým podílem libového masa a kostiček tuku, dijonská hořčice, hlemýždi s česnekovým bylinkovým máslem a spousta pokrmů z masa připravovaných na víně. Například kohout na červeném víně, hovězí na víně nebo křepelky paní vinařky jsou vyhlášenými regionálními pokrmy.
Cibulová polévka 3 cibule, 2 lžíce rostlinného oleje, 30 g másla, 1 lžička hladké mouky, 1 a 1/2 l vody, polévkové koření, mletý pepř, 150 g ementálu, sůl, 3 rohlíky
Autor: Ženy - E15
Cibuli nadrobno nakrájíme a osmažíme na másle dorůžova. Zaprášíme moukou a zalijeme vodou nebo masovým vývarem. Osolíme, přidáme pepř a necháme dvacet minut vařit. Mezitím najemno nastrouháme sýr a osmažíme na plátky nakrájené rohlíky, které střídavě se sýrem poklademe na dno talíře a zalijeme horkou polévkou.
Silné polévky jsou specialitami kraje rozeklaných vápencových skal a bizarních údolí – Périgordu Mourtairol je polévka s naprosto ojedinělou zemitou vůní po sýru cantal, který chutí mírně připomíná čedar nebo krémovitá vydatná kaštanová polévka jsou často předzvěstí následujících kulinářských zážitků jako jsou známé tournedos (rychle pečený řízek z hovězího hřbetu), clafoutis (koláč z třeného těsta obvykle s višněmi) či périgords (lanýže).