Řekli mi, že mám rakovinu... | e15.cz

Řekli mi, že mám rakovinu...

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zdrcující zpráva a zdravotní potíže současně jsou na jednoho trochu moc. V první chvíli se tomu nechce ani věřit, pak přichází šok a nakonec beznaděj a deprese. Rakovina v jakékoliv podobě sebou přináší mnoho náročných situací, které jsou náporem jak na psychiku, tak i na jeho okolí. Jak se vyrovnat se zdrcující zprávou, a lze to vůbec?

Podle výzkumů psychického stavu onkologických pacientů trpí až jedna třetina strachem z léčby, úzkostí, depresemi, smutkem či nezvladatelnými výkyvy nálady, a přesto většina z nich pomoc nevyhledá. Cena, kterou nemocní za své mlčení platí je však vysoká: zůstávají se svým trápením sami.

Pokud jste se ocitli v roli pacienta a máte při zvládání onemocnění a všech nedobrovolných změn, které do vašeho života přinesly potíže, nesnažte se být stateční za každou cenu, nepřepínejte své psychické síly. Potřebujete mít nervy v pořádku, abyste zvládli mnohdy velmi náročnou léčbu.

Řekněte to rodině

Nenechávejte si svoje trápení pro sebe, neboť když okolí neví proč se vaše chování změnilo, nemůže vám pomoci. Pokud rodina funguje, určitě u ní najdete podporu.

V klidu každému členovi rodiny vysvětlete, co se od něho očekává, aby vás zastoupil při plnění domácích prací, na které nebudete mít sílu je dokončit. Seznamte rodinu se svým léčebným režimem a hlavně – nelitujte se a nenechte se litovat.

Snažte se žít jako dřív

V tomto období potřebujete podporu víc než kdykoli předtím. Dobrý lékař, kvalitní léčba, podpora zvenčí - to vše je důležité. Ale ani ti nejbližší nemohou nemoc a léčbu zvládnout za vás. Na tom jako budete onemocnění zvládat se především bude podílet vaše odhodlání a to, jaký postoj k náročné životní situaci zaujmete. Každý z nás máme svůj vlastní způsob jak se vyrovnat se zátěžovými situacemi. Pokud jste například introvert a pomáhá vám poslech hudby, psaní deníku či procházka v lese, určitě v tom pokračujte a nedejte se zmást radami, že máte navštěvovat setkání pacientů, nebo o své nemoci a pocitech mluvit.

Nezapomínejte na tělesnou aktivitu

Samozřejmě, že adrenalinové a zátěžové sporty nejsou v tuto chvíli to pravé, ale hýbejte se přiměřeně vašemu věku a zdravotnímu stavu. Procházka například vyčistí hlavu, okysličí mozek a rozhýbe vaše tělo. Není důležitá ani tak její délka, jako spíš pravidelnost. A když už budete na čerstvém vzduchu naučte se správně dýchat.

Pokud dýcháte mělce a nepravidelně, vaše tělo je v napětí, což může vyvolávat bolesti hlavy, ztuhlost, bolesti páteře, únavu a další nepříjemné stavy. Vždy, když pocítíte napětí v těle, snažte se dýchat klidněji a hlouběji. Pokud se budete snažit dodržet alespoň některé z těchto tipů, pomůže vám to stabilizovat vaši psychiku a lépe zvládat léčbu. Nebudete se cítit odstrčení a nepotřební.

V každém případě od sebe nechtějte příliš a na heroické výkony na čas zapomeňte. Vaše tělo podstupuje obrovskou zátěž a nemoc přináší do vašeho života řadu změn, s nimiž se potřebujete vyrovnat. Chtít právě v tomto období dělat na sobě radikální změny by představovalo další zátěž. Proto se snažte najít činnost, která vás fyzicky nezatíží. Třeba se na čas vrátíte ke koníčku, na který jindy nezbyl čas.

Nezůstávejte se svým trápením sami.Autor: Ženy - E15

Víc hlav, víc ví

Pokud o nemoci či léčbě potřebujete více informací obraťte se na některou z pacientských organizací, které sdružují lidi se stejnou diagnózou. Dozvíte se, co všechno vás může během nemoci potkat, jak onemocnění ovlivní vaši psychiku, poradí jak vám má rodina pomáhat a jak říci o vaší nemoci dětem i jak se vrátit do normálního života po skončení léčby.V komunitách nejsou však jen odborníci, ale i lidé se stejnou nemocí, s nimiž si vyměníte zkušenosti a vzájemně si můžete dodávat odvahu.

Pokud vaše problémy souvisí přímo se zvládáním léčby, nesnažte se je potlačovat nebo bagatelizovat. Určitě se nebojte vašeho ošetřujícího lékaře na cokoli zeptat, a v případě, že si nevíte se svým problémem rady máte možnost obrátit se na specializované poradny pro onkologické pacienty nebo vyhledat psychologickou podporu přímo ve svém regionu.

Poslední články autora

Hledám práci! Zn: je mi nad 50!

Léčitelé, nebo šarlatáni? Pomohou, nebo uškodí?

Co dělat, když to při sexu „drhne“?

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video