Řekněte STOP ! 5 rad, jak se vyrovnat se stresem | e15.cz

Řekněte STOP ! 5 rad, jak se vyrovnat se stresem

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Už toho víte o stresu dost? A už vás nebaví být jeho obětí? Pojďte tedy učinit aspoň některá opatření, jež prospějí vašemu fyzičnu, duši i půvabu, který je pro nás ženy tak důležitý!

1. Myslete na sebe

Jedním z nejobvyklejších nešvarů, jež nás stresují, je, že myslíme na všechny a všechno kolem, jen na sebe ne. Kamarádce koupíme k narozeninám poukázku na masáž, ale proč na ni nejdeme samy? Být sobec je někdy vlastně ta nejlepší cesta k přežití. Tak se občas prostě naučte ostatním říkat NE a sobě zase ANO. A přitom zrovna masáže a cokoli ze světa wellness jsou výborným antistresovým i antistárnoucím opatřením.

2. Vyměňte priority

Když zavřete oči a představíte si, po čem ve skutečnosti toužíte, když si zkusíte sama sebe představit za pět let… S velkou pravděpodobností vaše sny nebudou nadupané touhou po hmotných věcech, ale budete si přát dobrého partnera, rodinu, zdraví, příjemné či exotické zážitky sdílené s milovanými lidmi a totální klid na duši. A o to jde. To, za čím se ženeme, je jen málokdy tím, co vážně chceme. Tak prostě změňte směr!

3. Regenerujte a nedělejte vůbec nic

Čas věnovaný práci je třeba vyvážit časem na odpočinek. Stejně jako se pravidelně „vyšťavíte“, musíte pravidelně relaxovat. Zkusit to můžete s naprostým nicneděláním, sportem, který ovšem nebude stresový (takže cvičení z kategorie tzv. body and mind), kreslením, pletením, zahradničením nebo třeba meditací, která vás mimo jiné naučí lépe pracovat s dechem, což je v prevenci proti stresu hodně důležité. Tělo bez kyslíku je ještě stresovanější tělo. A také rychleji stárne…

4. Správně jezte

Stres zvládne jen dobře živené tělo. A takové to řešení „kafe–sušenka–cigareta“, což je obvyklá kombinace stresujících se lidí, rozhodně tělo nevyživí, jen dál vystresuje. Místo kafe si udělejte meduňkový čaj, místo sušenky či čokolády si dopřejte čerstvé ovoce, místo cigarety si zapalte aromalampu třeba s povzbuzující vůní citrusů nebo uklidňující levandulí. A hlavně se zaměřte na základní jídla během dne a skládejte je z kvalitních surovin a tak, aby obsahovala všechny živiny (bílkoviny, sacharidy i vhodné tuky).

5. Žijte s nadhledem

Do práce musíte, zkoušky občas také potkají každého z nás, ale důležité je to vše podnikat s vědomím, že chyby občas dělá každý a že jeden nezdar vám může otevřít cestu k mnoha jiným úspěchům. Prostě berte život s nadhledem, občas si z něj dělejte legraci a žijte hlavně sama pro sebe… Jediné vrásky, které pak uvidíte, budou ty od smíchu. A ty jsou COOL!

Když se potíte…

Z hlediska estetiky je pocení se při stresu možná tím nejnepříjemnějším projevem. A otázkou je, co s tím. V prvé řadě můžete zapracovat na zklidnění se pravidelným, hlubokým dýcháním v dané chvíli… Samozřejmě je také důležitá volba antiperspirantu. A skutečně antiperspirantu, protože jen ten nejenom překryje pach potu, ale také cíleně zamezí jeho tvorbě (což deodorant nikdy nedokáže).

Vybírejte si především ty, jež jsou už vyráběny se záměrem pomoct vám ve stresových situacích – mají vyšší i delší účinnost, nicméně jsou zároveň vyvinuty tak, aby při výrazném pocení nedráždily pokožku, což je také důležité. Hodně vám (alespoň od zápachu) pomůže i pitný režim založený na čisté vodě nebo některé bylinky (třeba šalvějový čaj).

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video