Revoluční dieta: Chcete zhubnout? Změňte barvu tuku! | e15.cz

Revoluční dieta: Chcete zhubnout? Změňte barvu tuku!

ZDROJ: Ženy - E15

Zdena Líkařová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Senzační odhalení amerických vědců: pokud chcete mít ideální váhu, vaše tukové buňky musí mít správnou barvu. Dobrou zprávou je, že to můžeme ovlivnit. Čím? Chytrou dietou, cvičením – a teplotou v místnosti.

Američtí vědci přišli s novými poznatky o hubnutí a jednomu z účastníků celého procesu se dostává mimořádně velké pozornosti: tukovým buňkám. Podle výzkumu máme v těle tři různé druhy tukových buněk. Přičemž každý druh má jinou barvu! Podle toho, jak jsou tyto různé buňky v těle rozloženy, máme nebo nemáme schopnost dosáhnout optimální váhy. Zdá se tedy, že hra o ideální míry se bude odvíjet na barevném poli.

Všichni máme tři druhy tukových buněk, a ty mají bílou, hnědou a nedávno objevenou béžovou barvu. Každá z těchto buněk olivňuje náš metabolismus jinak. Pokud zapracujeme na tom, abychom měli jedné barvy více a druhé méně, můžeme lépe a rychleji spalovat kalorie. Navíc metabolismus se zpomaluje se stárnutím a nově objevený způsob přeměny bílého tuku v tzv. béžový ukazuje, jak ho znovu nastartovat. To samo o sobě je velký objev.

BÍLÝ JE ZLÝ, HNĚDÝ DOBRÝ

O bílém tuku víme všichni. Je to ten, který se hromadí ve stehnech a na břiše a způsobuje nám zdravotní problémy, protože hlavní funkcí bílého tuku je uchovávání energie. Svou barvu čerpá z mastných kyselin. O hnědém tuku se doposud mluvilo méně, vědci ho totiž spojovali jen s raným dětstvím člověka. Jeho funkcí totiž není uchovávat energii, ale udržovat lidské tělo v teple. Obsahuje miliony tmavě zabarvených mitochondrií, malých struktur, které tvoří energii a teplo, jejichž pomocí hnědý tuk pálí tuk bílý. Z toho plyne: čím více hnědého tuku máme oproti tuku bílému, tím jsme štíhlejší.

S poměrně velkým množstvím hnědého tuku se rodíme a novorozenci ho mají rozložený hlavně okolo krku, jater, sleziny a ledvin, což jim pomáhá udržovat teplo poté, co opustí dělohu. Podobně i zvířata mají hodně hnědého tuku, který generuje teplo, například medvěům pomáhá přečkat zimu. „Až donedávna si vědci mysleli, že hnědý tuk mizí s tím, jak lidé stárnou,“ vysvětluje profesor Michail Kolonin z Texaské univerzity.

„Nepovažovali ho proto za důležitý faktor v udržení zdravého metabolismu dospělých. Nové studie ale dokázaly, že ho lze nalézt i u člověka v kterémkoli věku. Hnědá tuková tkáň, která u novorozenců pomáhá udržovat tělesnou teplotu, se u mnoha dospělých neztrácí úplně, ale přetrvává jako ostrůvky buněk uvolňujících rwoki. Ty nám na podnět z mozku pomáhají přežít lépe za chladu. Proces se nazývá netřesová termogeneze a na jejím objevu se podíleli i čeští vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Fyziologického ústavu AV ČR.

Dnes díky moderním zobrazovacím metodám je už jasné, že člověk má záložní zdroje hnědého tuku nezávisle na věku, i když v relativně malém množství, které je v nepatrných strukturách rozložené v tuku bílém. „Dospělý zdravý, relativně štíhlý muž ho má od pěti procent a dospělá zdravá žena přes deset procent z celkové tukové tkáně,“ vysvětluje Štěpán Svačina z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Zajímavá je ještě jedna věc: čím je člověk obéznější, tím má hnědé tukové tkáně v poměru k ostatní ještě méně.

NÁPRAVA BÍLÉHO TUKU

Tyto objevy vyvolávají logickou otázku: mohou dospělí kontrolovat svou váhu regulováním bílého a hnědého tuku? Nedávno se tato možnost přiblížila realitě, když výzkumná skupina Harvardské univerzity odhalila „béžové“ tukové buňky. Ty vypadají jako bílý tuk, ale s trochou podpory se chovají jako tuk hnědý, tedy že pálí kalorie. Tento objev s největší pravděpodobností otevřel cestu k novým způsobům hubnutí. Pokud totiž změníme některé bílé tukové buňky na béžové, můžeme vygenerovat teplo a tímto způsobem se zbavit kalorií. „Jednoznačné je, že existuje béžová tkáň nebo tkáň, která se chová jako hnědá, a ta se dá fyzickou aktivitou stimulovat. Vůbec nejzdravější věc, kterou člověk může dělat, je pohyb,“ tvrdí Štěpán Svačina.

Pohybující se svalové buňky vytvářejí hormony, které umožňují přeměnu bílé tukové buňky na béžové. Takovému procesu vědci říkají hnědění a podílí se na něm hormon irisin. Role irisinu v hnědění bílého tuku může vysvětlovat, proč jsou maratonští běžci a jiní elitní atleti tak štíhlí. Nyní se vědci po celém světě snaží zjistit, jak dosáhnout toho, aby člověk začal irisin produkovat bez dlouhodobého vyčerpávajícího tréninku. Jedna ze studií zjistila, že i po hodině klidné jízdy na rotopedu úroveň irisinu významně vzroste. Stejný efekt jako cvičení může mít i spaní ve studené místnosti.

HNĚDÉ BUŇKY VERSUS BURGERY

Je všeobecně známo, že většina tučných jídel zvyšuje riziko obezity, cukrovky a kardiovaskulárních nemocí, ale vědci ještě nenašli přímé spojení mezi tučným jídlem a barvou lidských tukových buněk. Některé výzkumy však naznačují, že hnědé tukové buňky jsou nasycenými tuky poškozovány. Výzkumníci z Boston University School of Medicine zveřejnili studii, která ukazuje efekty tučné diety u myší. Poté, co myši dostávaly ekvivalent lidského fastfood jídla po osm týdnů, jejich hnědý tuk zbělel a byl v zásadě ochromen.

Nedostatek hnědého tuku mají i anorektičky. Miriam Bredella z Massachusetts General Hospital zveřejnila studii, ve které porovnávala tři typy žen: anorektičky, vyléčené anorektičky a zdravé ženy. Hnědý tuk mělo jen 20 % žen s anorexií, 40 % zotavených anorektiček a 80 % zdravých žen. „Pokud jste příliš hubení, vaše tělo vypne přísun energie z hnědého tuku, pravděpodobně proto, aby uchovalo alespoň poslední kalorie, které máte. Jakmile se vrátíte do normální váhy, můžete být schopni hnědé buňky znovu reaktivovat,“ vysvětluje Bredella.

HLEDÁNÍ ZÁZRAČNÉHO LÉKU

Zatímco někteří vědci se zaměřují na změny životního stylu, který by podpořil „tmavší“ tuky, jiní jsou zaneprázdněni hledáním zázračného léku. Štěpán Svačina mírní příliš velký optimismus s tím, že zatím jde o fázi úvah. Jednu z cest naznačují výzkumníci z University of California v San Francisku, kteří také začali u myší: „Zjistili jsme, že imunitní cesty normálně spojené s bojem proti infekcím byly stejné jako ty, které myš použila na obranu proti chladu,“ říká Ajay Chawla.

„Chtěli jsme ukázat, že můžeme použít imunitní signál na vytvoření béžového tuku, čímž obejdeme tělesné ochlazování zvířete.“ Nicméně je jasné, že zázračnou pilulku v lékárnách ještě dlouho neuvidíme. Pro většinu vědců je stále nejlepší cesta, jak využít hnědý a bílý tuk ke svému prospěchu – tedy zlepšit metabolismus – ve zdravém životním stylu: to znamená vyvarovat se tučných jídel, pravidelně cvičit a snížit si termostat. „Není žádná magická pilulka. Ještě ne,“ komentuje Bredella. „Takže dělejte, co můžete dělat sami. Jen nezhubněte příliš.“

Velká naděje pro diabetiky

Studium hnědých tukových buněk otevírá ohromné naděje nejen pro lidi s nadváhou, ale i pro diabetiky. Lékaři dnes už vědí, že hnědé tukové buňky dokážou spalovat kalorie, ale umějí také velmi účinně bojovat proti cukrovce, a to velmi jednoduchým způsobem – glukózu prostě „požírají“. Jedná se o převratný objev, který by v budoucnu mohl zachránit miliony lidských životů.

„Všechny dosavadní publikované studie vykazují vysokou schopnost hnědého tuku přijmout a vstřebat krevní glukózu, což z něj činí možnou zbraň proti diabetu. Také se ukazuje, že hnědý tuk může, přijímán spolu s potravou, spalovat energii navíc,“ říká profesor Švéd Jan Nedergaard.

Z tohoto objevu se rodí myšlenky, které vidí budoucnost léčby diabetu 2. typu v přidání hnědého tuku do lidského těla. Výzkum je zatím prováděn u hlodavců. Pokud se podaří podpořit tvorbu hnědé tukové tkáně pro efektivnější zachytávání glukózy u hlodavců, může to být cesta k účinné léčbě obezity a diabetu 2. typu i u lidí.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Zdena Líkařová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video