Římský hrnec není archeologická vykopávka | e15.cz

Římský hrnec není archeologická vykopávka

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hliněné nádobí provází lidstvo od té doby, kdy začalo tepelně upravovat stravu. Přešla staletí, nabízí se nám nové a nové materiály na nádobí, vše s neuvěřitelnými schopnostmi a vlastnostmi. Má ještě šanci hliněná keramika?

Už staří Římané…

Je to tak – už ve starověkém Římě se vařilo v hliněných nádobách téměř vše. Postupem času upadly hliněné nádoby v zapomnění, ale znovu a znovu se vracejí. Současný keramický římský hrnec tak nese vlastně jméno svého dávného předchůdce, a slouží i dnes velice dobře.

Kdo v římském hrnci nikdy nevařil, nebo se nesetkal s jídlem takto připraveným, bude možná trochu pochybovat o jeho vlastnostech. V keramickém hrnci lze připravit jak maso, tak i zeleninu, ryby, drůbež, nebo polévky a některé druhy moučníků.

římský hrnec, foto: roemertopf.deAutor: Ženy - E15

Do hrnce se vkládají potraviny se vším kořením a přísadami naráz, hrnec se přiklopí poklicí a během přípravy se nemusí s ničím míchat, nic podlévat ani obracet. Ač je to k nevíře, povrch stěn nepřebírá žádné pachy (vůně) z připravovaných vařených jídel, takže obavy z česnekové příchuti tam, kde se nehodí, je úplně zbytečná.

Římské hrnce jsou i pohledné, a může se v nich servírovat jídlo z trouby přímo na stůl. Jen jedno může hrnci opravdu uškodit, a to je tepelný šok. Jídlo se v nádobě vkládá zásadně do studené trouby, postupně se zahřívá a po skončení přípravy se nesmí hrnec odstavit na chladnou podložku – mohl by prasknout.

Jak tedy na to?

Nový hrnec před prvním použitím namočte nejméně na půl hodiny do vody přibližně stejné teploty jako povrch nádoby (nezapomeňte na poklici!). Za tu dobu nasákne porézní kamenina vodu do sebe, a tu pak během vaření uvolňuje do vnitřního prostoru hrnce. Proto se nemusí jídlo podlévat a nepřipaluje se.

Do hrnce naskládejte vše, co je potřeba pro daný druh jídla a počet porcí. To znamená nejen maso a zeleninu, ale i koření, houby a třeba brambory. Některé hrnce mají spodní polovinu vnitřku glazovanou, ale nic to na jejich vlastnostech nemění, snad je jen o trošku snadnější mytí hladšího povrchu.

Do studené trouby pak postavte nádobu na nejnižší příčku a nastavte požadovanou teplotu. Jak se bude postupně zahřívat trouba, prohřeje se i římský hrnec a po dosažení teploty se začne jídlo péct (vařit). Pokud byste přece jen chtěli něco podlívat, pak jen horkou vodou, aby keramika nepopraskala.

Mytí a údržba římského hrnce je jednoduchá: ruční mytí je nejlepší, myčka mu nesvědčí. Žádné saponáty ani prášky na nádobí, jen měkká houba a horká voda. Pokud je potřeba odstranit něco ze stěn, pak stačí sůl (ocet) a jemný kartáček. Saponáty a písky ucpávají póry keramiky a veškerý účinek tohoto vaření by byl pryč.

Začněte s obědem o něco dřív

Protože se hrnec se surovinami vkládá do studené trouby, chvíli trvá, než se prohřeje a začne „fungovat“. Počítejte tedy nejméně s půlhodinovým prodloužením přípravy. V menším hrnci tak na dvě porce, bude také jídlo hotovo o něco dříve, než v kastrolu na šest porcí (objem nádoby je pak necelé čtyři litry).

Chcete-li opravdu vydatnou hovězí polévku se zeleninou, připravte se na to, že vám její příprava bude při teplotě dvě stě dvacet pět stupňů trvat zhruba dvě hodiny. Po tu dobu se ale můžete věnovat něčemu úplně jinému a vaření si vůbec nevšímat.

Kuře potřebuje teplotu kolem dvou set stupňů, mělo by byt hotové za osmdesát minut, větší kus tak za hodinu a půl. Rybám stačí stejná teplota a čas kolem čtyřiceti minut. Maso upečete také na dvou stech stupních do půldruhé hodiny.

V keramickém hrnci můžete vařit i rýži nebo těstoviny, stejně tak, jako brambory (bez vody). Nakrájejte je na půlky, osolte, okmínujte, nastavte teplotu na dvě stě dvacet pět stupňů a po čtyřiceti až pětačtyřiceti minutách jsou hotové.

římský hrnec, foto: roemertopf.deAutor: Ženy - E15

Jednoduše a dietně

Při koupi hrnce dostanete jen základní návod, proto bude lepší si pořídit speciální kuchařku pro vaření v římském hrnci. Je opravdu velká škoda tohoto pomocníka mít doma a nechat ho zastrčený v koutě.

Vaření bez tuku a oleje je velice vhodné pro osoby se žlučníkovými potížemi, kdo drží redukční dietu, ten jistě takovou přípravu jídla uvítá. A kdo nemá čas a chuť stát dvě hodiny nad plotnou a míchat, přidávat a dochucovat, ten se s římským hrncem skamarádí hodně rychle.

Pořizovací cena hrnce je přijatelná, nejmenší nádoby pro dvě porce začínají na třech stokorunách, největší čtyřlitrové (až na šest porcí), pořídíte od šesti set korun výše. Můžete si také vybrat dekor, který se vám bude na stole nejlépe vyjímat.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video