Rizika onemocnění klíšťovou meningoencefalitidou | e15.cz

Rizika onemocnění klíšťovou meningoencefalitidou

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet onemocnění klíšťovou meningoencefalitidou má v České republice dlouhodobě vzestupný trend. Toto právem obávané onemocnění přenášené klíšťaty přináší závažná rizika především v důsledku postižení nervového systému.

Závažnost onemocnění stoupá se stoupajícím věkem pacienta. Počet nemocných osob ve věku nad 50 let bývá např. v Jihomoravském kraji každoročně kolem 30 a tvoří téměř polovinu všech případů onemocnění klíšťovou meningoencefalitidou.

Jak ukazují některé studie i zkušenosti konkrétních pacientů, riziko onemocnění není menší ani tehdy, pobývají-li celý život v jedné lokalitě, či jezdí-li stále na stejné místo chalupařit.

Takovým případem byl i případ paní H.M. z Brna. Na chalupu na Vysočině jezdila celý život – trávila tam každé prázdniny se svými dětmi, později s vnoučaty. Činorodá, energická, stále aktivní dáma, profesí zdravotní sestra. Klíšťata měla za svůj život nesčetněkrát a domnívala se, že už dávno získala protilátky a že jí onemocnění už nemůže ohrozit.

A pak najednou - ve svých 77 letech, uprostřed léta a s ním spojených aktivit, pocítila úporné bolesti hlavy, které nepolevovaly - naopak přidaly se ještě potíže s hybností obličejových svalů, s rozvojem obrny. V tomto stavu byla přijata do nemocnice, kde byla potvrzena diagnóza - klíšťová meningoencefalitida, s rozvojem dalších doprovodných příznaků.

Během hospitalizace se její stav pozvolna zlepšil tak, že po 14 dnech mohla být propuštěna do domácího ošetřování. S následky se však potýká dodnes, i když její případ patří k těm šťastnějším – její zdravotní stav se postupně upravil, chodí a je soběstačná. Některé potíže však nezmizely – stále je unavená, trpí bolestmi hlavy, poruchami spánku a světloplachostí. Občas upadne. Svoje aktivity musela výrazně omezit.

Přitom onemocnění klíšťovou meningoencefalitidou patří k těm, před nimiž se lze velmi účinně chránit. Očkování, které je v České republice k dispozici již více než 20 let, využívají především rodiče pro své děti. Zapomínají však, že klíšťová meningoencefalitida je onemocněním značně zatěžujícím střední a vyšší věk.

Je to období života, kdy jsou lidé mnohem aktivnější než kdykoli v minulosti – chodí do přírody, houbaří, rybaří, věnují se vnoučatům. Omezení jejich aktivit touto zbytečnou nemocí na ně mívá zdrcující dopad a může je z aktivního života vyřadit zcela.

Více informací o klíšťové encefalitidě a rizicích spojených s touto nemocí najdete na www.klistova-encefalitida.cz.

Odborná spolupráce: MUDr. Renata Vaverková, vedoucí protiepidemického oddělení
Krajská hygienická stanice JMK se sídlem v Brně

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video