Roadshow Tour de ZDRAVÍ | e15.cz

Roadshow Tour de ZDRAVÍ

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V pondělí 9. září 2013 startuje roadshow Tour de ZDRAVÍ na podporu dentální prevence a hygieny. Speciálně upravený kamion simulující zubní ordinaci postupně zaparkuje v pěti městech České republiky.

Řada rodičů stále podceňuje preventivní zubní prohlídky svých dětí. Podle údajů Ústavu klinické a experimentální stomatologie se každoroční preventivní stomatologické prohlídce vyhne až třetina předškoláků. U téměř poloviny sledovaných předškolních a mladších školních dětí bylo přitom spolu s preventivní prohlídkou vykázáno ošetření jednou nebo více výplněmi a u 6 – 8 procent dětí extrakce zubu.

„Z těchto čísel je patrný deficit odpovědnosti části rodičů za péči o chrup jejich dětí. Nízká četnost a nepravidelnost preventivních prohlídek zejména u předškolních dětí je slabou stránkou všech systémů stomatologické peče, kde o ní rozhodují sami rodiče,“ uvedl profesor Zdeněk Broukal z Ústavu klinické a experimentální stomatologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. „Co nejvíce starších předškolních dětí by mělo absolvovat preventivní prohlídku dvakrát ročně, aby se co nejvíce vznikajících kazivých lézí diagnostikovalo a ošetřilo v počátečním stádiu,“ doporučil.

Na podporu dentální prevence a hygieny vytvořila společnost Procter & Gamble, výrobce značek jako Ariel, Pampers, Oral-B, Blend-a-Med a dalších, ve spolupráci s Českým červeným křížem projekt Tour de ZDRAVÍ. Tato roadshow, zaměřená především na děti z mateřských škol, proběhne v pěti městech České republiky.

KDE kamion zaparkuje? Pondělí, 9.9.2013 - Brno, Mendlovo náměstí Úterý, 10.9.2013 – Prostějov, náměstí T.G.M. Středa, 11.9.2013 – Plzeň, náměstí Republiky Čtvrtek, 12.9.2013 - České Budějovice, Mariánské náměst Pátek, 13.9.2013 – Praha, Bratří Venclíků 1070, Praha 9 – Černý Most I

„Vzdělávání v oblasti prevence a hygieny je jednou z našich priorit pro nejbližší období. Jsme velmi rádi, že se naším partnerem stal Český červený kříž a můžeme společně naplňovat vizi P&G - zlepšovat životy lidí,“ řekl Juraj Králik, manažer korporátní komunikace P&G s tím, že s Červeným křížem spolupracuje P&G na globální úrovni. „Nyní posilujeme naše partnerství také na lokální úrovni a chceme být prospěšní těm, kteří naši pomoc nejvíce potřebují,“ dodal Juraj Králik. P&G využívá expertizy a zkušeností své úspěšné značky Oral-B, díky které přináší dětem i jejich rodičům nejnovější poznatky z oblasti dentální hygieny.“

„Velmi nás těší, že se společnost Procter & Gamble zapojila do našeho úsilí něco změnit a pomohla nám roadshow uskutečnit. Je příjemné vědět, že i taková nadnárodní korporace má zájem udělat něco dobrého pro naši zemi, pro naše děti,“ sdělila Miroslava Jirůtková, vedoucí Programového oddělení Úřadu Českého červeného kříže.

Celá akce začne 9. září na Mendelově náměstí v Brně, kde zaparkuje mobilní zdravotně preventivní centrum - speciálně upravený kamion simulující zubní ordinaci. Přítomen bude zubní lékař, který dětem objasní, co je při preventivní prohlídce čeká a vštípí jim, že se nemají čeho obávat, pokud budou k lékaři docházet pravidelně.

Návštěvě zdravotního preventivního centra bude edukační část přímo v místních mateřských školách. Vydají se do nich dentální hygienisté, aby dětem zábavnou formou vysvětlili, proč a jak je důležité dodržovat zubní hygienu.

Roadshow bude dále pokračovat přes Prostějov (10. 9.), Plzeň (11. 9.) a České Budějovice (12. 9.) až do Prahy, která bude 13. září poslední zastávkou na Tour de ZDRAVÍ.

V Praze bude akce doplněna o program prevence kožního melanomu a o aktivity spojené se Světovým dnem první pomoci. Zkrátka nepřijdou ani návštěvníci v ostatních městech. Kromě návštěvy improvizované zubní ordinace v kamionu budou mít na všech zmíněných zastávkách také možnost nechat si změřit tlak, puls, tělesné hodnoty nebo metabolický věk, ale i prověřit své znalosti z poskytování první pomoci,“ doplnila nabídku odpoledních aktivit přístupných veřejnosti Miroslava Jirůtková.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video