Rotavirová gastroenteritida – více než jen nepříjemnost | e15.cz

Rotavirová gastroenteritida – více než jen nepříjemnost

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rotavirová gastroenteritida je vysoce nakažlivé onemocnění, které nejčastěji postihuje děti mezi 6. – 24. měsícem věku. Může být provázena průjmy, zvracením, bolestí břicha a dalšími příznaky, které se mohou projevovat po dobu 2 – 7 dní.

 V akutních případech může docházet až ke dvaceti epizodám průjmů a zvracení denně, což může vést k velmi těžké ztrátě tekutin a následné hospitalizaci dítěte.

Výskyt rotavirových onemocnění v ČR a ve světě

Ze statistik vyplývá, že až 95 % dětí prodělá rotavirovou gastroenteritidu před svými pátými narozeninami, přičemž zvlášť závažný průběh může mít onemocnění u dětí do dvou let. Ročně jen v Evropské unii onemocní rotavirovou gastroenteritidou téměř 4 miliony malých pacientů. V evropských nemocnicích jsou rotaviry příčinou každé druhé hospitalizace u dětí do pěti let věku v důsledku gastroenteritidy.

Z průzkumů v roce 2009 vyplynulo, že v České republice je proti rotavirům naočkováno pouze 1 – 2 % dětí. V porovnání s ostatními zeměmi ve střední Evropě v oblasti prevence jednoznačně zaostáváme.

Rotavirová gastroenteritida je sezónní onemocnění, které se nejčastěji objevuje v období leden až květen. Téměř 3 miliony dětí jsou v Evropě každoročně ošetřeny v domácím prostředí, až 700 tisíc dalších musí v důsledku nemoci navštívit lékaře, 87 tisíc případů vyžaduje hospitalizaci a 231 dětí této nemoci podlehne.

Nebezpečí jménem rotaviry


Rotavirovou gastroenteritidu způsobují viry z čeledi Reoviridae, tzv. rotaviry. Pod mikroskopem vypadají jako kolečka s malými výběžky. Tyto viry jsou velmi stabilní, odolné a v ideálních podmínkách se dokáží velmi rychle rozmnožovat. Rotaviry infikují povrch střevní výstelky, brání střevu absorbovat vodu a základní minerály, což vede k dehydrataci dítěte a v akutních případech i nutnosti hospitalizace.

Rotaviry jsou vysoce nakažlivé. K jejich přenosu dochází především orální cestou, a to nejčastěji kontaktem s kontaminovanými předměty (hračky, přebalovací pult atd.) či nakaženými osobami. Rotavirová gastroenteritida má obvykle nejtěžší průběh u kojenců a malých dětí. Ačkoliv bývá každé další opakování nemoci o něco mírnější, představuje zbytečné trápení nejen pro dítě, ale i celou rodinu.

Rotavirová gastroenteritida – rizikové faktory


Riziko nákazy rotavirovou gastroenteritidou, závažnost jejího průběhu i pravděpodobnost a délku hospitalizace dítěte neumíme předpovídat. Rotavirové infekci se téměř nedá vyhnout. Lze se však vyvarovat případům, kdy zcela dehydratované dítě končí v důsledku rotavirové gastroenteritidy v kritickém stavu na infekčním oddělení.

Nejlepší prevencí je očkování

Více než 95 % případů rotavirové gastroenteritidy je v Evropě způsobeno pěti typy rotavirů. Jejich spektrum se liší nejen v jednotlivých evropských zemích, ale také v různých ročních obdobích.

Prevence gastroenteritidy v podobě důsledného dodržování hygienických zásad (např. časté mytí rukou, pravidelná dezinfekce hraček a povrchů) má pouze částečný efekt na šíření infekce. Jedinou skutečně účinnou ochranou proti rotavirové gastroenteritidě je včasné očkování.

5. května 2010

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery