Rotavirová gastroenteritida – více než jen nepříjemnost

V akutních případech může docházet až ke dvaceti epizodám průjmů a zvracení denně, což může vést k velmi těžké ztrátě tekutin a následné hospitalizaci dítěte.
Výskyt rotavirových onemocnění v ČR a ve světě
Ze statistik vyplývá, že až 95 % dětí prodělá rotavirovou gastroenteritidu před svými pátými narozeninami, přičemž zvlášť závažný průběh může mít onemocnění u dětí do dvou let. Ročně jen v Evropské unii onemocní rotavirovou gastroenteritidou téměř 4 miliony malých pacientů. V evropských nemocnicích jsou rotaviry příčinou každé druhé hospitalizace u dětí do pěti let věku v důsledku gastroenteritidy.
Z průzkumů v roce 2009 vyplynulo, že v České republice je proti rotavirům naočkováno pouze 1 – 2 % dětí. V porovnání s ostatními zeměmi ve střední Evropě v oblasti prevence jednoznačně zaostáváme.
Rotavirová gastroenteritida je sezónní onemocnění, které se nejčastěji objevuje v období leden až květen. Téměř 3 miliony dětí jsou v Evropě každoročně ošetřeny v domácím prostředí, až 700 tisíc dalších musí v důsledku nemoci navštívit lékaře, 87 tisíc případů vyžaduje hospitalizaci a 231 dětí této nemoci podlehne.
Nebezpečí jménem rotaviry
Rotavirovou gastroenteritidu způsobují viry z čeledi Reoviridae, tzv. rotaviry. Pod mikroskopem vypadají jako kolečka s malými výběžky. Tyto viry jsou velmi stabilní, odolné a v ideálních podmínkách se dokáží velmi rychle rozmnožovat. Rotaviry infikují povrch střevní výstelky, brání střevu absorbovat vodu a základní minerály, což vede k dehydrataci dítěte a v akutních případech i nutnosti hospitalizace.
Rotaviry jsou vysoce nakažlivé. K jejich přenosu dochází především orální cestou, a to nejčastěji kontaktem s kontaminovanými předměty (hračky, přebalovací pult atd.) či nakaženými osobami. Rotavirová gastroenteritida má obvykle nejtěžší průběh u kojenců a malých dětí. Ačkoliv bývá každé další opakování nemoci o něco mírnější, představuje zbytečné trápení nejen pro dítě, ale i celou rodinu.
Rotavirová gastroenteritida – rizikové faktory
Riziko nákazy rotavirovou gastroenteritidou, závažnost jejího průběhu i pravděpodobnost a délku hospitalizace dítěte neumíme předpovídat. Rotavirové infekci se téměř nedá vyhnout. Lze se však vyvarovat případům, kdy zcela dehydratované dítě končí v důsledku rotavirové gastroenteritidy v kritickém stavu na infekčním oddělení.
Nejlepší prevencí je očkování
Více než 95 % případů rotavirové gastroenteritidy je v Evropě způsobeno pěti typy rotavirů. Jejich spektrum se liší nejen v jednotlivých evropských zemích, ale také v různých ročních obdobích.
Prevence gastroenteritidy v podobě důsledného dodržování hygienických zásad (např. časté mytí rukou, pravidelná dezinfekce hraček a povrchů) má pouze částečný efekt na šíření infekce. Jedinou skutečně účinnou ochranou proti rotavirové gastroenteritidě je včasné očkování.
5. května 2010