Rozdíly mezi léky a kosmetikou v dermatologii... | e15.cz

Rozdíly mezi léky a kosmetikou v dermatologii...

ZDROJ: Ženy - E15

Mgr. Michal Hojný

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V lékárně je k dostání kromě léků velká řada výrobků, které se tváří jako léky. Ačkoliv zde existují velké rozdíly, obě skupiny se prodávají v lékárně.

Laik bez pomoci odborníka nedokáže rozlišit, které volně dostupné přípravky pouze kosmeticky ošetřují a které léčí. Lék je jednoznačně vše, co se vydává či prodává na základě lékařského receptu. Ale jak je to s přípravky bez předpisu? 


LÉKY

Léky uzdravují, hojí, léčí a předcházejí nemocem


Jedině lék je určen k léčení nebo předcházení nemocem. Lék může být ve formě tablet, kapek, sprejů, roztoků, sirupů, mastí, krémů, šamponů, čípků aj. Základní součástí každého léku je léčivá látka, právě ta odpovídá za jeho účinek. Aby látka (substance) mohla být nazvána léčivá, její výroba a distribuce podléhá přísnému dozoru.

U léčivé látky a léků je zaručena správná výrobní a distribuční praxe průběžnými kontrolami nezávislého státního orgánu. Zato pomocné látky udržují stálou kvalitu léku při skladování a především uvolňují léčivou látku do těla po jeho podání ve správném čase a správném množství.

Seriozní klinické studie


Léky jsou nejpřísněji hlídanými výrobky vůbec. Podléhají náročnému režimu schvalování, výroby a distribuce; jsou kontrolovány takřka při každém kroku. Vše začíná několika stupni klinických studiích.
 
V průběhu mnoha let je při nich zjišťován účinek léku, jeho nejvhodnější dávkování, způsob aplikace a případný vliv na vývoj plodu. Dlouhodobě jsou sledovány nežádoucí účinky léku. Proto uplyne 10 až 15 let od vynálezu léku k jeho schválení léku státní lékovou autoritou (u nás schvaluje léky Státní ústav pro kontrolu léčiv). 

Dohled státu


Jen schválený lék může být distribuován a prodáván. Ani poté ale nekončí dohled státu nad výrobcem. Na rozdíl od doplňků stravy a kosmetických prostředků je u léků kladen neustálý důraz na bezpečnost pro konečného spotřebitele – pacienta.

Propracovaný systém bezpečného užívání léků zachycuje a předchází případným dalším nežádoucím účinkům nebo problémům (jako je např. špatné užívání nebo zneužívání léků, lékové interakce, vliv na plod, na kojené děti atd.). Garance kvality a bezpečnosti léků po celou dobu jejich použitelnosti (exspirace) je zajištěna díky studiím, při nichž se zkoumá vliv např. vlhkosti, světla a změn teplot na stabilitu přípravku.

NELÉKY

Doplňky stravy jsou jen potraviny


Doplňky stravy jsou potraviny, které obsahují vysoký podíl vitaminů, minerálních a dalších látek, které při respektování doporučeného dávkování nejsou zdraví škodlivé. Na rozdíl od náročného procesu schvalování léčiv stačí v případě těchto potravin poslat na ministerstvo zdravotnictví českou etiketu nového doplňku stravy před jeho uvedením na trh.

Doplňky stravy slouží k doplnění běžné stravy u zdravé populace, ačkoliv budí zdání „polo-léků“. Tyto vylepšené potraviny mají většinou příznivý účinek, ale neléčí ani nepředcházejí žádnému onemocnění. Správně by se toto vychloubání nemělo objevit ani v reklamě. Jednalo by se totiž o klamavou reklamu.

Kosmetické prostředky mají jednoduchou cestu na trh


Zdá se, že co patří do kategorie kosmetiky, je všem jasné – krémy, make-upy, pudry, zubní pasty. Obecně jsou kosmetické prostředky určeny pro čištění, parfémování, úpravu, ochranu a udržování vnějších částí těla. V praxi to znamená, že se dostávají do styku s pokožkou, vlasy, nehty, zuby, ústní dutinou a zevními pohlavními orgány. Hlavním úkolem kosmetiky je čistit a zkrášlovat.

Podmínky pro uvedení na trh jsou u kosmetických přípravků nesrovnatelně volnější než u léků. Některé kosmetické firmy se věnují serióznímu výzkumu s cílem maximálně vyhovět požadavkům zákazníků, ale nemají povinnost schvalovat své novinky státními autoritami. Výrobci či dovozci stačí k zahájení prodeje kosmetického prostředku několik dokladů (o zhodnocení bezpečnosti, výrobní metodě, surovinách a složení výrobku). V případě kosmetiky spotřebiteli nezbude, než důvěřovat (nebo nedůvěřovat) pouze informacím od výrobce, příp. studiím organizovaných výrobcem bez jakéhokoli dozoru nezávislé autority…


POKOŽKA A LÉKY

K tomu, aby byla pokožka hezká, musí být v první řadě zdravá. Kosmetické prostředky jsou určeny pro širokou populaci zdravých osob, zatímco léky pro specifickou skupinu nemocných osob. Vyskytne-li se zdravotní problém, nedokáže jej kosmetika vyřešit. K léčení kůže jsou totiž určeny dermatologické léky. 

Dermatologické léky mají stejnou formu jako kosmetika (krém, mast, gel, šampon, roztok), nesou v sobě navíc účinnou léčivou látku. Léčivý šampon (např. Nizoral) je lék, ne kosmetika. Stejně tak léčivý roztok (např. Regaine) není vodička na růst vlasů, ale schválený lék, který prošel několikaletým testováním.

Aplikace dermatologických léků

Tam, kde se jedná o mírnější kožní onemocnění, v zásadě stačí lokální aplikace léku (lék se vstřebává kůží). Na postižené místo kůže se lék vtírá nebo jiným způsobem aplikuje.

U těžších forem kožních projevů se nemoc týká celého organismu. Například některé formy mykóz mohou na rozdíl od mykózy místní – kožní či slizniční, postihnout také vnitřní orgány či celý organismus.


LUPY A VYPADÁVÁNÍ VLASŮ – KONZULTACE V LÉKÁRNĚ

Kde hledat správné informace o nejvhodnějším přípravku na léčbu vypadávání vlasů a lupy? Pokud se jedná o jednorázový nebo kosmetický problém s vlasy, stačí si vybrat z nabídky kosmetiky v drogerii. První linií pro terapii nejen kožních problémů by měla být lékárna. Možností v samoléčení těchto onemocnění je více, konzultace s farmaceutem nebo farmaceutickým asistentem může pomoci určitě více než rada prodavačky v drogerii.

Zeptejte se lékárníka na lék proti padání vlasů

Lékárníci nejsou lepší prodavačky, pět let studují vysokou školu zaměřenou na léčiva. Farmaceutické asistentky sice nemají vysokou školu, ale mají podobné vzdělání jako zdravotní sestry.

V lékárně by měl její personál pacienta vyzpovídat na možné příčiny onemocnění. Vypadávání vlasů může být například nežádoucím účinkem při užívání některých léků nebo doprovázet jiné onemocnění. Nebo může být projevem nejčastějšího případu, a to androgenetická alopecie.

Minoxidil na léčbu padání vlasů


Jedinými volně prodejnými léky s dokladovaným účinkem na léčbu alopecie jsou přípravky s obsahem účinné látky minoxidil (Regaine, příp. Neocapil). U jedinců postižených alopecií zabraňuje mužský hormon testosteron růstu vlasů na temeni hlavy. Zásah do syntézy tohoto hormonu v těle deklarují kosmetické přípravky s obsahem rostlinných extraktů. Vzhledem k charakteru přípravku (kosmetika) nelze v tomto případě hovořit o výsledcích doložených v klinických studiích tak, jak je to u léčiv.

Rady lékárníka při lupech


Lupy jsou částečky odumřelé kůže, které neodpadávají jako ostatní kůže na těle, ale shlukují se a nepříjemně svědí. Mezi hlavní viníky jejich výskyty patří kvasinky. Ty se živí především tuky z kožního mazu a produkují metabolity, které dráždí pokožku. Má-li být léčba účinná, není vhodné spokojit se pouze s používáním šampónu, který lupy vymývá. Neodstraňuje totiž původce onemocnění.
 
Trefou do černého je v tomto případě použití léčivých přípravků s obsahem látky působící proti kvasince, tzv. antimykotika s účinnou látkou ketokonazol. Na českém trhu jsou k dostání dva léčivé šampony proti lupům (resp. proti infekcím způsobených kvasinkou), jedná se o Nizoral® a Asquam®, ostatní šampony jsou pouze kosmetické. Nezlepší-li se stav onemocnění do 2-4 týdnů od začátku léčby ketokonazolem, je vhodné vyhledat lékaře.

Autor: Mgr. Michal Hojný
farmaceut, viceprezident České lékárnické komory

(tiskové materiály, zdroj Quent)

Autor: Mgr. Michal Hojný

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video