Rozhovor s mikrobiologem: Chytrá houba svačí kvasinky i plísně | e15.cz

Rozhovor s mikrobiologem: Chytrá houba svačí kvasinky i plísně

Jan Franěk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle evropské studie trpí až šedesát procent dospělé populace klinickou formou plísně nohou. Zajímavé řešení nabízí český objev Pythium oligandrum. Jedná se o houbu, která se živí výhradně jinými plísněmi a houbami. Při teplotě lidského těla se nemnoží, a tak po vyhlazení všech nepřátelských plísní její aktivita ustane. Více o preparátu nám poví MUDr. Karel Mencl, CSc. z Pardubické krajské nemocnice, Oddělení klinické mikrobiologie.

Jak se povedlo takovou houbu objevit?

Příběh Chytré houby je velmi zajímavý. Lze ho srovnat i s příběhy některých lidských velikánů - od outsidera až po hvězdu. První ji pozoroval a popsal Charles Drechsler, Američan německého původu, někdy v letech 1930–32.

Jenže Pythium oligandrum, jak houbu vědecky pojmenovali, mělo smůlu. Bylo v nesprávný čas na nesprávném místě – nechalo se nachytat na rostlinách ve společenství fytopatogenních, tedy rostliny devastujících, plísní. Houba byla přistižena na místě činu a byla obviněna z rostlinožroutství. Nikoho z „vědecké poroty“ totiž tenkrát nenapadlo, že tam byla požírat své příbuzné plísně.

Tenhle flastr jí zůstal až do sedmdesátých let minulého století, kdy byla znovuobjevena českým vědcem Dášou Veselým. Ten si jako první všiml, že se živí pouze vysáváním jiných mikroskopických hub, včetně svého příbuzenstva. Zkrátka čistokrevný plísňový predátor, upír mezi houbami.

Jak se houba dostala mezi lidi?

Příběh pokračoval. Doc. Veselého napadlo, že by se téhle houbičky dalo využít k ochraně rostlin, zvláště semen a semenáčků, proti houbovým chorobám. Pythium oligandrum totiž nikdy nebylo na špatné straně barikády, tak proč nevyužít jeho schopnost likvidovat ostatní plísně?

Projekt byl velmi úspěšný a houba se dodnes k ochraně rostlin používá. Pod názvem Polyversum ji znají i zahrádkáři. A právě při výrobě tohoto preparátu se začal odvíjet i jeho zdravotnický model. V plnírně sáčků se jedné pracovnici stala menší havárie, když si obsah sáčku nechtěně vysypala do pracovních holínek.

A teď sledujte! Paní Z. se potily nohy, navíc celou směnu v holínkách… Umíte si představit, že minimálně ty holínky měly specifický odér! Jenže po té nehodě najednou vše zmizelo! Nohy se přestaly nadměrně potit, holínky „vyčichly“, a svědění mezi prsty nohou (což je jeden z příznaků meziprstní plísně) zmizelo a kůže se ozdravila. Paní si spojila pozitivní účinky s onou „havárií“ a vyzkoušela to na manželových keckách. Ty mimochodem musely ze zcela jasné příčiny nocovat na chodbě. I tentokrát to zabralo a kecky po několika dnech zase mohly do předsíně.

Takže se začalo preparátem na kytky?

Ano. Začalo se zkoumat, co všechno Chytrá houba umí a zda dokáže zlikvidovat i plísně, které okusují naši kůži. Byly to sice laboratorní testy, ale vycházely velmi pozitivně. Pythium oligandrum snižovalo potivost, likvidovalo nepříjemný zápach a téměř stoprocentně odstraňovalo plíseň z meziprstních prostor nohou.

Měl jsem tu čest výsledky z této pozorovací studie publikovat v odborném tisku jako první článek o Chytré houbě. Testování toxicity a alergizace bylo naopak negativní a tak nic nebránilo tomu, aby se Chytrá houba jako kosmetický biopreparát vydala na svou cestu k lidem.

Na co všechno se dá taková houby požírající houba použít?

Dnes je to poznané spektrum účinků Chytré houby hodně široké. Bylo vytipováno několik kmenů, kde každý má talent pro boj s určitým druhem onemocnění. Jejich kombinací jsou pak tvořeny jednotlivé biopreparáty. Tak předně, houba umí požírat jiné plísně, což se využívá zvláště na mykózu nohou - a to jak mezi prsty, tak na ploskách i nehtech. Lze ji použít také na plesnivé nehty na rukou.

Postupem doby se také zjistilo, že má mírné protizánětlivé účinky. Rovněž mírní projevy atopického ekzému a některých forem lupénky. Pythium oligandrum dokáže zabránit i rozvoji některých mikroorganizmů v hnisajících ranách, zvláště pak v bércových vředech a proleženinách. Ty pak mají větší šanci se hojit.

Protože i kvasinky jsou houby a Chytrá houba je také ráda svačí, byl veřejnosti nabídnut preparát pro přípravu sedací koupele určené pro intimní hygienu. Dokonce mi na jedné přednášce pro lékárníky svěřili „tajemství“, že tento preparát dost často kupují i muži na opruzeniny. Protizánětlivý účinek a brzda bakterií v podobě ústní vody dobře zlepšují stav paradentózy. Čím nás Chytrá houba ještě překvapí, to si dnes ani netroufám odhadovat!

MUDr. Karel Mencl, CSc.Autor: Ženy - E15

Nemůže sežrat nějaké potřebné a hodné houby?

Asi by i mohla. Pokud máte na mysli hříbky nebo žampióny. I tyto houby jsou tvořeny mikroskopickými vlákny a Pythium oligandrum je houbový všežravec. Ale bylo by potřeba ohromné množství Chytré houby. Že by to šlo, to jsem si ovšem vyzkoušel na vlastní zahradě.

Vy jste likvidoval žampióny?

Ty zrovna ne. Ale na místě po staré hrušni neustále rostla a rozrůstala se Špička travní, drobná a jedovatá houbička. A nešla zlikvidovat - do doby, než jsem ji několikrát zalil suspenzí Chytré houby.

Co se ale stane, když houbě dojde jídlo? Jak dlouho hladovku přežije a nezačne si hledat alternativní zdroje potravy?

V podobě svých rozmnožovacích zárodků, oospór, které jsou mimochodem hlavní součástí všech bioreparátů s Chytrou houbou, dokáže v suchém stavu přežít až deset let. Tohoto efektu se využívá při ochraně vlhnoucích zdí, omítek a malby před plísněmi. Je-li vlhko a začínají-li v omítce růst plísně, Pythium „ucítí“ potravu, vyklíčí a jde se najíst. Když svou kořist udolá, vytvoří další oospóry a znovu trpělivě čeká na další příděl.

Při použití na kůži zbaští kožní plíseň, ale protože ji nic jiného nezajímá a nemá kde čekat, tak se odloučí spolu s obnovující se kůží, případně ji omyjete při další koupeli. I proto je potřeba aplikovat biopreparáty na kůži častěji, než ty na omítku.

Chytrá houbaAutor: Ženy - E15

Nemůže se houba nějak vyvinout / přizpůsobit / zmutovat?

To je dost zásadní otázka. Nicméně si troufám říct, že ne. V přírodě je známo na tři tisíce mikroskopických hub, které požírají i jiné houby. Jenže současně požírají i rostliny, některé živočichy a řada z nich byla ulovena i jako původce onemocnění člověka!

Chytrá houba je v tomto směru skutečně unikát. Baští jenom houby a udržet ji i v běžných laboratorních podmínkách naživu, dá docela práci. Na rozdíl od virů a bakterií je to vyšší a složitější organizmus a ty jen tak lehce mutacím nepodléhají. Chytrá houba je všude kolem nás, nachází se v malém množství zcela běžně v půdě. Kdyby se chtěla za ty milióny let svého vývoje „přeškolit“ na jinou potravu, určitě by to už udělala.

A jak často a dlouho se může používat?

Prakticky bez omezení. Jak co do věku, pohlaví nebo zdravotního stavu, tak co do opakování použití. Příliš časté používání však leze do peněz. Biopreparáty nejsou zrovna z nejlevnějších, proto je u každého z nich návod, který optimalizuje množství a dobu použití. A třeba právě na nohy ji lze používat i jako prevenci před plísňovou návštěvou, což představuje aplikace tak jednou za 6 týdnů. Ale je to dost individuální záležitost.

Co si o ní myslíte Vy?

No je to můj miláček! Tím, že jsem měl možnost být u zrodu a rozvoje biopreparátů, že jsem měl možnost pozorovat účinky Pythium oligandrum jak u lidí, tak v laboratoři, tak mi skutečně přirostla k srdci.

Mikroskopické houby jsou celkově velmi zajímavá skupina mikroorganizmů, ale tahle chytrá zámorka udivuje stále něčím novým a stojí za to jí věnovat velkou pozornost. Je to sice BIO, takže v našem přechemizovaném světě nemá stále ještě tu pozici, kterou by mělo mít, zdá se ale, že je čím dál tím více těch, kteří se obrací k alternativním medicínským postupům. A určitě se je v tomto směru potřeba věnovat zkoumání a zdokonalování všeho, co nám příroda nabízí.

Jak dlouho už lidi houbujete?

Tak to je parádní termín, houbovat, ten snad ještě nikdo jiný nevymyslel. Lidi houbuji, od roku 1999, i když ve světě mikroskopických hub se pohybuji o hodně déle – již jako pomocná vědecká síla na lékařské fakultě od roku 1977.

To Vámi označené houbování nastalo až při zahájení spolupráce s firmou Biopreparáty s.r.o. S nimi jsem pak prošel celým vývojem jednotlivých biopreparátů. Velmi živě si vzpomínám, jak u mne tenkrát seděli ředitel, jednatel firmy a pan docent Veselý, který mi sděloval své dosavadní poznatky o Chytré houbě. To byl k dispozici jediný preparát, BioDeur – koupel nohou. Měl za sebou první nesmělé krůčky. Dnes jich je celá řada a technologové firmy se pokouší o jejich zdokonalení a výrobu nových forem. Velmi mne potěšila zpráva o tom, že firma vyhrála letošní pražské kolo firmy roku.

Chytrá houbaAutor: Ženy - E15

Máte s houbovým onemocněním nějaké osobní zkušenosti?

To si pište! Začnu malinko oklikou. Předně jsem byl na vojně. Sice jen na rok, ale i pár dnů na společných dřevěných rohožích ve společných umývárnách stačí „k nakoupení“ plesnivých nohou.

Tenkrát nás bylo společně sedm absolventů plus dva řidiči a do tří týdnů jsme měli všichni rozjetou meziprstní mykózu. No a i když si myslíte, že jste se té mršky zbavili, stejně si do civilu nesete někde hlouběji v kůži malý dárek. Pak záleží na řadě okolností, kdy se znovu objeví. Po léčení sice na chvilku „zmizí, ale nenechá na sebe dlouho čekat. To byl i můj případ, a tak jsem Pythium oligandrum otestoval sám na sobě. Fungovalo to naprosto perfektně. Je pravda, že jsem tehdy dodržel přesně předepsaný návod. Preparát jsem pak vyzkoušel na příbuzných, přátelích a známých a od té doby na něj nedám dopustit.

Kde všude se dá plíseň chytit a jak získat chytrou houbu?

Mykózu, nebo chcete-li plíseň nohou, můžete chytit ve společných sprchách, saunách, u bazénů, při chůzi naboso v trávě, z hotelových koberců, z vypůjčených papučí a podobně. Samozřejmě to chce také poněkud zanedbat hygienu, případně mít na ploskách nebo mezi prsty nějaké oděrky, případně hodně potivé nohy.

Pokud se pak chcete „zhoubovat“ Chytrou houbou, abyste se té nepříjemné kožní návštěvy zbavili, musíte jít do lékárny a nakoupit příslušný biopreparát. Všechny jsou volně dostupné jako biokosmetika. Pokud jde o nohy, tak vždy doporučuji kombinaci koupele a zásypu do nošených bot. Výborně se to doplňuje. A těm, kterým se plíseň vrací častěji, pak doporučuji použití Chytré houby jako preventivního prostředku.

Jak dlouho houba žije? Když bych ji nasadil do zamořeného sklepa, vyžere ho celý?

Má-li vhodné prostředí, kde ji neohrožuje žádná chemie, tak dokáže přežívat léta. To je třeba efekt na zdech ve vlhnoucích místech domácností, kde se sráží kondenzní voda a rostou hlavně ty černé nevzhledné a páchnoucí plísně.

Také mám osobní zkušenost - pečlivě příslušným biopreparátem ošetřená zeď za kuchyňskou linkou ve starším domku a po černé plísni nebylo šest let ani slyšet! Jak by to pokračovalo nevím, protože se pak znovu malovalo a ošetřovalo, ale je to již dalších téměř pět let a stále žádná změna. Pythium oligandrum také používám na ošetření sklepa na jablka a prostředí je bez známek plísní. Určitě je i menší množství zkaženého ovoce a zeleniny. Takže, máte-li ve sklepě plíseň a ošetříte zdi i strop dle návodu, máte šanci, že se těch nepříjemných plísní nadobro zbavíte. Chytrá houba si na nich pochutná.

Povíte nám nějakou veselou ze zákulisí?

A jéje, už je to tady, trochu zákulisí. To Vás asi moc nepotěším, ono v naší práci až tak moc srandy neužijete. Častěji si vyslechnete, že tomu či onomu už patnáct let hnisá a bolí noha, že musí spát vsedě a nic mu na to nepomáhá. Takže daleko častěji vidíte lidskou bolest i trápení a pak naději na zlepšení stavu. Když se to ale povede, to pak můžete sdílet i společnou radost.

Jednou k nám přišel pacient s těžkou cukrovkou a s velkou hnisavou ránou na chodidle. Rána byla na bříšku palce a mykózou byla silně zasažena ploska i nárt. Přišel těžce, o dvou francouzských holích, protože na nohu nebylo možné stoupnout. Prosil nás, že slyšel o chytré houbě na plísně na nohách a že by to chtěl zkusit ještě dřív, než dá chirurgům svolení k amputaci. Nohu jsme vyšetřili a pacienta vybavili biopreparátem na celý měsíc aplikací.

Zhruba za ten měsíc mne volali na náš příjem, že tam mám pacienta na vyšetření. Tak jsem seběhl o patro níž a proti mně se vyřítil starší pán! Se zdviženou holí v ruce se ke mně hnal a halekal: „Doktoréééé, doktoréé!“ Vůbec jsem ho nepoznal! Ztuhnul jsem strachem a jen si pomyslel: „Něco jsi zvoral a teď tě vezme holí!“ Nic z toho se nestalo a ty roztažené ruce byly k tomu, že mne začal objímat a děkovat. Že noha přestala bolet, rána hnisat a že může zase téměř normálně chodit. A že kdyby prý nebyl v letech, tak že by snad šel radostí tancovat. Rána na noze se mu hojila celých 14 měsíců, ale zahojila se!

Autor: Jan Franěk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video