Rýma- léčená týden, neléčená sedm dní | e15.cz

Rýma- léčená týden, neléčená sedm dní

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rýma, banální onemocnění, které přesto dokáže pořádně znepříjemňovat život. Jedná se o infekční onemocnění nosní sliznice, v začátku je nejčastěji způsobena viry. Ty se dostávají z okolního prostředí kapénkovou nákazou na sliznici během dýchání.

 Vzhledem k nutnosti dýchat je tak nosní sliznice vystavena neustálému kontaktu s okolním prostředí, proto je rýma nejčastější lidské infekční onemocnění. Podobným způsobem vzniká i alergická rýma, jen se místo virů na nosní sliznici dostávají alergeny (nejčastěji pylová zrnka, domácí prach aj.).

Nejmenší jsou na tom mnohem hůř


S rýmou se pojí i jiné zdravotní komplikace. Některé jsou typické pro všechny věkové kategorie, jiné zase pro dětský věk. Jednou z obtíží spojených s rýmou je postižení očí. Při zánětu nosní sliznice dojde k jejímu zduření, tím se zhorší odvod slz slzovodným kanálkem a také může dojít k přestupu infekce na oční spojivku.

Typický pacient s akutní rýmou pak vypadá takto: zhoršené nosní dýchání, nadměrná sekrece z nosu, slzení a pálení očí. V dětském věku zhoršení nosního dýchání vede zvláště u nejmenších dětí k poruchám polykání, protože nejmenší děti při kojení a pití z láhve musí dýchat zároveň nosem, a to je u rýmy zhoršeno. Dítě pak špatně přijímá stravu a z toho vyplývá plačtivost, neklid a také špatný spánek,“ zmiňuje prof. Mudr. Ivo Šlapák CSc. „Obecně u dospělých pacientů rýma způsobuje hlavně nosní potíže, u dětí kromě toho jsou více vyznačeny i celkové potíže, jako neklid, špatný spánek, poruchy přijímání potravy a větší náchylnost k těžkým komplikacím. Proto je u nejmenších dětí velmi důležité i odsávání nosu savičkou, protože děti ještě neumí smrkat. Odsávání zbaví nos hlenů a zlepší dýchání nosem. Mělo by se vždy vykonat před kojením či přijímáním stravy,“ doplňuje profesor.

Jak se proti rýmě bránit



Prevencí vzniku rýmy předejdete mimo jiné slzení a pálení očí, infekci očí a mnoha dalším nepříjemnostem. Jak tedy proti ní bojovat? Lepší otázkou je, co dělat pro to, aby se nám vyhnula obloukem? 

  • Pokud je to možné, nepobývejte v zakouřených místnostech.
  • V době chřipek se vyhýbejte pobytu v místech, kde je hodně lidí (kino, divadlo…), zkrátka omezte možnosti přenosu kapénkové infekce.
  • Otužujte se, procházejte v přírodě, občas si zacvičte - pohybová aktivita vede k posílení organismu.


 „Při rýmě, ale zároveň jako prevenci zvláště v období chřipkové epidemie, užívejte nosní spreje které obsahují roztoky minerálních vod nebo „všeléčivou“ mořskou vodu. Spreje zbavují nosní sliznici infekčních zárodků, hlenu, zachycených nečistot. Díky svému přírodnímu složení jsou k organismu šetrné a nemají žádné vedlejší účinky,“ konstatuje prof. Mudr. Ivo Šlapák CSc.

Aby byly nosní spreje co nejúčinnější, proběhla studie, na které pracoval tým odborníků. Konkrétně u nosního spreje Physiomer byly „pokusným králíkem“ děti ve věku 6-10 let - pacienti s rýmou. Byly rozděleny do 4 skupin, kde každý z nich dostal k použití nosní sprej s různým obsahem (mořská voda, roztok soli, kontrolní roztok). Výsledky po statistickém zpracování ukázaly několik výhod při užití upravené mořské vody - hojení sliznice bylo rychlejší, děti ji velmi dobře snášely, zkrátila se doba nemoci a tím se i děti vrátily dříve do školy. „Mořská voda má nejvýhodnější chemické složení a koncentraci. Lze ji použít i v začátcích nemoci. Vzhledem k tomu, že nemá vedlejší účinky, je doporučována i preventivně pro hygienu nosních dutin,” shrnuje prof. Mudr. Ivo Šlapák CSc.

Kdo by chtěl vyzkoušet alternativní léčení rýmy, ať vyzkouší popudovou léčbu, neboli nahřívání nohou v teplé vodě, inhalaci éterických olejů a bylinkových výtažků. Pro lepší spánek se i doporučuje používání ionizátorů, čističů a zvlhčovačů vzduchu.

Zdroj: Apriori
28. října 2009

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video