Salát trochu jinak - Obohaťte svůj jídelníček! | e15.cz

Salát trochu jinak - Obohaťte svůj jídelníček!

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Milujete saláty a nedáte dopustit na svůj oblíbený polníček, rukolu nebo ledový a římský salát? Možná je ale načase poznat i jiné druhy listové zeleniny a právě teď, na jaře, obohatit jídelníček o nové chutě, variace i vitaminy! Schválně, znáte některý z následujících druhů?

Duhový (švýcarský) mangold

Stejně jako jeho kolega – „obyčejný“ mangold – i tento pestrobarevný dokáže skvěle chuťově i co do prospěšnosti pro zdraví zastoupit špenát. Obsahuje tzv. karotenoidy, jež prospívají vašemu zraku, a také flavonoidy, jež jsou skvělými antioxidanty. Oceníte ho i pro obsah vlákniny, vápníku, hořčíku nebo železa, kterého obsahuje dokonce tolik, že už jeden šálek dušeného mangoldu pokryje 20 % vaší potřeby tohoto minerálního prvku!

Jak na něj v kuchyni?

Syrové listy vás chuťově potěší v čerstvých salátech, ty blanšírované podávejte se sladkovodními rybami. Můžete je tepelně připravit jako již zmíněný klasický špenát. Nebojte se mangold přidat do těstovin či do omelet. Nebo ho krátce osmažený s olivovým olejem a česnekem promíchejte se sladkými rozinkami – připravíte tak trochu jiný, teplý salát. Zpracovat můžete samozřejmě i řapíky, jen musíte počítat s delší časovou úpravou. Chutnat vám budou blanšírované třeba v teplém salátu s blanšírovanými zelenými fazolkami, čerstvou cibulkou, olivovým olejem, lisovaným česnekem a bílým pepřem.

Povařit můžete řapíky také tři minuty v citronové vodě, pak je nechte okapat, promíchejte s olejem a strouhaným parmazánem a šoupněte na deset minut pod gril. Anebo je (podobně jako chřest) zapečte se sýrem a šunkou.

Bok choy (pok choi)

Tento méně známý druh tzv. čínského zelí pochází z jihu Číny a na rozdíl od svého nejznámějšího příbuzného, klasického čínského zelí, je tenhle jiný vzhledem i chutí. Jeho listy nejsou tak zavinuté, jsou tmavě zelené a zakončené silnými bílými řapíky. Dařit se mu bude na každé české zahrádce, nepotřebuje žádné specifické podmínky pro pěstování.

A když ho vysejete v dubnu, sklizeň stihnete dvakrát. Vzrostlý pak seženete v prodejnách s asijskými specialitami i větších obchodech s ovocem a zeleninou. Bok choy je každopádně skvělým zdrojem vápníku, vitaminu C a A a tzv. polyfenolů, což z tohoto druhu čínského zelí dělá skvělou cestu k prevenci proti rakovině.

Jak na něj v kuchyni?

Má jemnou, lehce nasládlou chuť, proto se hodí do čerstvých salátů, stejně jako může být součástí mnoha receptů teplé kuchyně. Pokud sklidíte mladé listy, stačí je promíchat se zálivkou z oleje, soli a červeného pepře a rychle orestovat na pánvi – a máte skvělou přílohu k masu. Dorostlé velké listy se dají skvěle plnit nejrůznějšími druhy směsí (masem, rýží, kuskusem…) nebo je můžete nasekat do zeleninové polévky.

Kadeřávek (kadeřavá kapusta)

Tento druh kapusty vás bude bavit pro svůj obsah draslíku, železa, vitaminu E a C nebo A, přičemž u dvou posledně jmenovaných už jediný šálek syrového kadeřávku pokryje vaši celodenní potřebu těchto vitaminů. Od růžičkové kapusty ji rozeznáte snadno – vypadá prostě jako druh hlávkového salátu.

A také podle velikosti, protože se mohou jednotlivé kousky rozrůst až do šedesáticentimetrové šířky!

Jak na něj v kuchyni?

Chcete-li ho ochutnat zasyrova, nasekejte listy kadeřávku na proužky, přelijte olivovým olejem s citronovou šťávou a osolte. Potom promněte prsty tak, aby jednotlivé listy lehce zavadly a změkly. Přidejte čerstvě mletý pepř, oříšky (třeba piniové) nebo semínka (slunečnicová), vmíchejte kousky avokáda a na závěr rozdrobte kouskem sýra pecorino. Nejsnazší tepelnou přípravou kadeřávku je jeho prosušení na „kapustové chipsy“. Stačí jednotlivé listy proprat, zbavit středového řapíku, „vykoupat“ v olivovém oleji, posolit a dát do trouby vyhřáté na 210 °C asi na 15 minut.

Salátová (hlávková) čekanka

Salátová neboli hlávková čekanka na rozdíl od klasických čekankových puků připomíná svým vzhledem spíše římský salát. Má také světlé, křehké listy, jež se můžou pochlubit vysokým obsahem vlákniny, vitaminů C, B, K a mnoha minerálních látek, jako je draslík, vápník, fosfor, železo nebo hořčík. Z 94 % salátovou čekanku tvoří voda, takže se skvěle hodí do dietních jídelníčků a zařadit by ji měli také ti, které trápí vysoký cholesterol nebo chtějí předcházet kardiovaskulárním potížím. Možná vás to překvapí, ale tohle všechno tato listová zelenina umí!

Jak na ni v kuchyni?

V syrovém stavu vám dá samozřejmě nejvíc, zamíchejte ji tedy do oblíbených zeleninových salátů – hlavně její vnitřní, nasládlé listy. Pokud si chcete užít jen jejich chuť, připravte si na čekankový salát zálivku z olivového oleje, citronové šťávy, soli a pepře. Promíchejte ji s nasekanými čekankovými listy a bohatě zasypte strouhaným parmazánem. Vnější listy zase klidně použijte při vaření zeleninových polévek, jako je například minestrone, nebo s její pomocí zahustěte oblíbené lečo a podobně.

Listy tuřínu

Pokud jste je zatím odkrajovali a vyhazovali, přestaňte s tím. Listy tuřínu jsou v kuchyni geniální.

Obsahují hodně vitaminu C, K, provitaminu A, kyseliny listové i vlákniny, z minerálních látek vám nabídnou hlavně železo. A když to podtrhnete a sečtete, zjistíte, že jsou nakonec výživnější a prospěšnější než samotný kořen, který se používá daleko častěji.

Jak na ně v kuchyni?

Syrové klidně zamíchejte do salátu, chuťově budou trochu pikantnější než třeba čerstvý špenát. A podobně jako špenát je můžete podrobit tepelným úpravám. Zkuste je také smíchat s dozlatova osmaženou cibulkou, zalít trochou vody a asi deset minut dusit. Pak je osolte, opepřete, dochuťte strouhaným muškátovým oříškem a ze směsi vymačkejte přebytečnou vodu. Připravenou směs použijte jako náplň do kapsiček z listového těsta a pak si křupavou dobrotu vychutnejte. Skvělé jsou i zpěněné s česnekem, olivovým olejem a citronovou šťávou nebo jablečným octem jako příloha místo jiné teplé zeleniny.

Potočnice lékařská (řeřicha potoční)

Přestože u nás není úplně rozšířená, ve Francii znají potočnici a její oválné lístky již od 14. století. Můžete si ji doma, za oknem, pěstovat celoročně. Což je skvělé, protože obsahuje hodně jodu, vitaminů A, C a tzv. karotenoidy, které ocení vaše oči.

Jak na ni v kuchyni?

V čerstvém stavu svou chutí připomíná ředkvičky, což z ní dělá skvělý doplněk například tvarohových pomazánek.

Zkusit ji můžete také jen pokapanou citronem nebo balzamikovým octem jako velmi jednoduchý salát, přidat ji do salátů míchaných, „zavřít“ do sendviče. Na večírcích budou skvěle vypadat na lůžku z potočnice servírovaná křidýlka, plátky rostbífu…

Co se tepelné úpravy týče, nebojte se ochutnat polévku s potočnicí. Stačí oloupat a nakrájet najemno brambory, cibuli, přidat dva hrnky nízkotučného mléka a dva hrnky kuřecího vývaru a povařit asi deset minut, dokud nebudou brambory měkké. Přidejte asi dva hrnky potočnice, nechte vařit pět minut a pak vše rozmixujte do hladkého krému.

SALÁTOVÁ PŘÍPRAVKA

Až si svůj vyvolený čerstvý salátek nebo jinou listovou zeleninu přinesete domů, bude potřebovat náležitou péči:

  • Pokud je na zakoupené zelenině nějaká zemina, oklepejte ji. Odkrojte zdřevnatělé stonky, odloupejte nahnědlé nebo jinak poškozené části a zbytek salátu rozeberte na jednotlivé listy.
  • Jestliže si chystáte velkolisté saláty, ponořte všechny listy do mísy s vodou a pořádně je properte, aby se zbavily i nejmenší špíny. U drobnější a křehčí listové zeleniny zvolte raději šetrnější postup a opatrně ji propláchněte pod tekoucí vodou.
  • Pro dosušení je ideální salátová odstředivka, v níž se salát pomocí odstředivé síly zbaví opravdu většiny vody, kterou nabral při praní. Pokud ji nemáte, prostě svoji zeleninu rozložte na savé kuchyňské utěrky.
  • Pak osušené listy uložte do chladničky. Opatrně je přendejte do plastikového sáčku a vyberte jim suché místo vzdálené ostatním uskladněným potravinám – včetně ovoce, protože to uvolňuje etylen, který urychluje zkázu všeho kolem.
Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video