Samovyšetření prsou | e15.cz

Samovyšetření prsou

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jaké jsou rizikové faktory vzniku rakoviny prsou, co je to tumor, lymfom, resekce a jak provést samovyšetření prsou.

Rakovina prsu  může postihnout všechny ženy, ovšem riziko se zvyšuje u žen starších 40 let. Dalším rizikových faktorem je opakovaný výskyt rakoviny prsu v rodině a dále obezita v menopauze, protože obézním ženám po padesátce se v těle hromadí cholesterol, ze kterého vznikají estrogeny podporující vznik rakoviny. Více ohroženy mohou být také ženy, které neměly děti a tedy nekojily nebo ženy, které sice děti měly, ale až po 32 roce života.

Jak už bylo řešeno, prvním předpokladem ke zdárnému vyléčení je včasné podchycení choroby. Jestliže žena přijde k lékaři v prvním stupni vývoje, přežije dalších pět let v celých 85 procentech případů. Ovšem pokud lékaře navštíví ve čtvrtém stupni, snižuje se pravděpodobnost už jen na 18 procent.

Jaká je první známka toho, že něco není v pořádku? Především to bývá bulka, kterou lze nahmatat v prsou. Pak jsou to veškeré změny oproti normálu, čili zvětšení prsou, tvoření důlků, deformovaná pokožka, bolest v bradavkách. Mammografické vyšetření (rentgenové vyšetření prsu) by měla žena poprvé absolvovat přibližně v 35 letech. To se týká žen, které nemají rizikové faktory. Mammograf může odkrýt nádor velikosti 1 milimetru a vyšetření je rychlé a nenáročné. Sonograf zase rozliší cystické změny od nádorů a proto kombinace obou vyšetření je ideální k určení správné diagnózy.

Jaká je léčba?
Pokud se dozvíte neradostnou zprávu, sice že máte rakovinu prsu, bude vás čekat dlouhodobé léčení. Jde většinou o kombinaci více metod, operace, ozařování, chemoterapie, hormonální léčby. Dnes se operace, kdy je ženě odstraněn celý prs provádí méně než v minulosti, protože většinou stačí jen částečné operace spojená s radioterapií. Léky pak mají zpomalit nebo zabránit šíření choroby a radioterapie  snižuje riziko obnovení nádoru. Ozařování se provádí po dobu asi 5-6 týdnů.

Ne každá bulka, kterou si sami nahmatáte, musí být nutně známkou rakoviny. Často to bývají jen cysty nebo tukové bulky, ale v každém případě platí nutnost návštěvy lékaře. Prevence spočívá především v pravidelných kontrolách na gynekologii a také je prokázáno, že na výskyt rakoviny byl nižší u těch, kteří se stravují zdravě, konzumují nízkotučná jídla, ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo. Také je důležité omezení uzených potravin a hlavně přestat kouřit.

Důležitou roli v prevenci hraje samovyšetření prsu, které by si každá žena měla sama pravidelně provádět a to měsíčně. Častější provádění není nutné, protože si jako laik můžete splést změny v prsou, které jsou běžné díky menstruačnímu cyklu, s nádorem. V době menstruace a během ní je totiž v prsní žláze více ženského hormonu estrogennu, může být proto například hrbolatá.  Nejvhodnější doba pro prohlídku je pár dní po menstruaci. Při pravidelné roční prohlídce by vám vaše gynekoložka měla vyšetřit mimo jiné i  prsa. Od ní se také dozvíte způsob, jak si vy sama můžete kontrolovat prsa a vy se tak ujistíte, že postupujete správně.

Jaký je samotný postup?
Postavte se (například před zrcadlo) a zvedněte pravou paži, můžete si ji dát za hlavu. Prsty pak důkladně kousek po kousku vyšetřete pravé prso. Nebojte si přitlačit. Začněte na jeho vnější straně nahoře a pak postupujte do kruhu. Pak dělejte menší a menší kruhy až k bradavce. Nezapomeňte také na oblast podpaží. Pak svěste ruce, napněte hrudní svaly a ňadro ještě jednou prozkoumejte. Celou proceduru proveďte pak proveďte na levém prsu.Další vyšetření probíhá vleže. Pod pravé rameno si vložte polštář a pravou ruku dejte nad hlavu. Prsa pak prozkoumejte stejným způsobem. Na závěr se pořádně se podívejte, jestli neuvidíte jakékoliv změny, to znamená v barvě, velikosti nebo tvaru prsou, ale také různé prohlubně kůže. Stiskněte bradavky a pozorujte, jestli se neobjeví nějaký  výtok. Prsa byste měla vyšetřovat prsty výhradně naplocho, protože tak lépe ucítíte různé změny oproti normálu. Samovyšetření má obrovský význam v boji proti rakovině. Žena tak může rozpoznat změny oproti normálu, přijít včas k lékaři a tím pádem má mnohem větší šanci k uzdravení.

Slovníček pojmů:
rakovina - choroba abnormálního a nekontrolovatelného buněčného růstu
mamma - latinsky prs
mammografie - vyšetření prsu rentgenem
tumor - nádor
lymfom - zhoubný nádor v lymfatických uzlinách
resekce - operativní odstranění části orgánu
metastáza - dceřiný nádor vzniklý rozšířením nádorových buněk
relaps - opětovný vznik nádoru
mastektomie - celkové odstranění prsu

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video