Samovyšetření prsu: jak postupovat | e15.cz

Samovyšetření prsu: jak postupovat

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rakovina prsu je nejrozšířenější formou rakoviny u žen. Základním předpokladem úspěchu léčby je pak především včasné objevení nemoci.

 
Základním preventivním opatřením u nich je tedy pozornost k proměnám vlastního těla a pravidelné samovyšetření prsu. Provádět by ho měly všechny ženy a dívky hned po zahájení pravidelného menstruačního cyklu, a to jedenkrát za měsíc, nejlépe 7. den po ukončení menstruace, kdy se prsní žláza dobře prohmatává. Ženy, které již nemenstruují, mohou provádět vyšetření kterýkoli den v měsíci.


1. krok – před zrcadlem


Svlékněte se do půl těla, nechejte paže volně podél těla a pečlivě sledujte pohledem velikost a tvar prsů. Všímejte si, zda se na pokožce prsů neobjevují vtažená místa nebo naopak vyklenutí, popřípadě zarudnutí nebo zvětšená cévní kresba.
Zvedněte obě ruce nad hlavu a prohlédněte si prsa z různých úhlů. Pozorně si prohlédněte prsní dvorce a bradavky, všimněte si, zda nejsou vpáčeny, nekrvácejí nebo z nich nevytéká tekutina.

2. krok – v leže na lůžku


Lehněte si na záda, hlavu si položte na polštář. Levé rameno si podložte stočeným ručníkem, levou ruku si dejte pod hlavu. Pravou rukou prohmatávejte prs tak, že máte prsty natažené těsně u sebe a používáte celé plochy prstů, ne pouze bříška.

Rozdělte si pomyslně prs na čtyři části. Prohmatávání začněte v horní vnitřní části, u hrudní kosti. Jemně, ale pevně zmáčkněte a malými krouživými pohyby prohmatejte celou „čtvrtku“ prsu. Všímejte si jakékoli „zatvrdlinky“ a neobvyklých tvarů a prohmatejte prs až k bradavce. Prohmatejte také prsní dvorec a bradavku. Všímejte si, zda se při prohmatávání dvorce a bradavky neobjeví výtok nebo krvácení.

Stejným způsobem prohmatejte i dolní vnitřní „čtvrtku“ prsu, opět začněte od hrudní kosti směrem k bradavce.
Po prohmatání vnitřní poloviny prsu si položte ruku podél těla a stejným způsobem prohmatejte dolní a posléze horní „čtvrtku“ prsu.

Na závěr prohmatejte celou plochou prstů podpažní jamku. I v ní můžete nahmatat bulku, uzlík nebo nalézt plošné zarudnutí.
Stejným způsobem prohmatejte i pravý prs.

====Varovná znamení upozorňující na možný nádor ====



* Tuhá bulka nebo jakékoliv „zatuhnutí“ v prsu nebo v podpaží
* Změna tvaru a povrchu prsu – vtažená pokožka
* Změna zabarvení pokožky prsu, výrazná cévní kresba
* Výtok z bradavky
* Vpáčená bradavka



3. krok – na lůžku v sedě


Posaďte se na lůžku, při vyšetření levého prsu si dejte levou ruku v bok a stejným způsobem si prohmatejte všechny čtyři „čtvrtky“ prsů, začněte v horní vnitřní části. Pohmatem vyšetřete prsní dvorec a bradavku. Stejným způsobem vyšetřete i pravý prs.

4. krok – zjištění a závěr


Pokud nezjistíte žádné změny v prsu a jeho okolí, opakujte samovyšetření opět za měsíc. Nahmatáte-li jakoukoli „bulku, zatvrdlinku“ v prsu, nebo objevíte „zčervenání“ pokožky, vtažení bradavky či výtok z ní, neváhejte a navštivte mammologickou poradnu. Rozhodně nepodléhejte panice, v prsní žláze se mohou objevit útvary různého druhu a nemusí to být vždy zhoubný nádor, je však bezpodmínečně nutné, aby to posoudil lékař.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video