Seďte správně (nejen u počítače) | e15.cz

Seďte správně (nejen u počítače)

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Znáte ve svém okolí někoho, kdo by si občas nestěžoval na bolesti v zádech? Takových šťastlivců je opravdu málo, a dá se říct, že zdravotní problémy s páteří jsou morem dnešní doby. Ti, co pracují s počítačem, znají i časté bolesti rukou nebo hlavy.

Správné sezení je základem

Pokud si někteří nezasvěcení myslí, že několikahodinové každodenní sezení u počítače je lehká práce, ošklivě se mýlí. Na první pohled je to idylka – sedím, netahám nic těžkého, pěkně v teple koukám na monitor a něco klepu na klávesnici.

Právě špatné sezení je příčinou zdravotních potíží, které se projevují nenápadně a až po delší době. Pokud prvním varovným signálům nevěnujete pozornost, může být poškození těla trvalé a bolestí se jen tak nezbavíte.

Při sedavé práci s počítačem (na rozdíl od fyzické práce) nevnímáte přetížení namáhaných partií těla, což je páteř, ruce a hlava. Správně sedět na jakékoliv židli se nedá: měla by mít nastavitelnou výšku sedu (aby nohy svíraly pravý úhel a nevisely ve vzduchu). Důležitá je opěrka zad – pevná a nepříliš prohnutá.

Kvalitní židle není levná investice, ergonomické kousky přijdou až na deset tisíc korun. Kolečka a opěrky hlavy a paží by měly být samozřejmostí, právě tak jako výškově nastavitelné zařízení (pozor na stabilitu pístu, abyste nesjížděli při práci).

Drobnosti pro každý den

  • Opisování dlouhých textů je náročné, a stálé pootočení hlavy a naklánění namáhá krční páteř víc, než si myslíte. Pořiďte si držák dokumentů, umístěte jej do úrovně očí, a nebudete se muset různě kroutit. Zbavíte se tak záhadných bolestí hlavy.
  • Stejně tak k nepřirozené poloze při práci přispívá špatné osvětlení pracovního místa. Odlesky venkovního světla v monitoru nutí k „úhybným“ polohám, přesvětlené pozadí má stejný důsledek (a namáhá zbytečně oči).
  • Bolesti prstů a celých rukou odstraní klávesnice umístěná tak, aby zápěstí bylo pod úrovní lokte a napřímené. Ergonomická klávesnice s rozšířeným okrajem podpírá zápěstí, pokud nepíšete všemi deseti prsty, nekupujte klávesnici se zalomeným rozmístěním kláves.
  • Pro myš byste si měli pořídit podložku s gelovou opěrkou, opírání o desku či okraj stolu se projeví třeba až poletech bolestmi předloktí a prstů (syndrom karpálního tunelu).
  • Podložka pod nohy uleví při dlouhém sezení vašim nohám. Nebudou se škrtit o okraj židle, a pokud jste menší postavy, získáte pevnou oporu pro chodidla. Speciální podložky pod nohy mají pohyblivou plochu, na níž si při práci procvičujete chodidla.

Notebooky jen na krátko

Malé notebooky se na dlouhodobou práci nehodí. Svádí k mnoha nešvarům poškozujícím zdraví. Brát si počítač do postele, nebo na klín je sice příjemné na chvíli, ale zhroucené posezení rozhodně neprospěje vaší páteři.

Máte-li notebook jako alternativu stolního počítače, měli byste si pořídit samostatný monitor (větší), abyste měli obrazovku v úrovni očí. Externí klávesnice a myš také uleví namáhaným rukám při dlouhé práci. Dobrým řešením při používání notebooku je podstavec, kde se umístí počítač a monitor se dostane na vyšší úroveň.

Protáhněte se nebo se projděte

Zabrat se do práce a nevnímat čas je to nejhorší, co pro své zdraví můžete spáchat. Občasné malé přestávky jsou opravdu důležité. Odborníci doporučují každých deset minut krátkou pauzu, při níž dáte ruce z klávesnice (třeba si je protřepte, promasírujte zápěstí), po půl hodině nebo maximálně po hodině si dejte delší přestávku.

Nechte si alespoň pět minut na to, abyste se protáhli, prošli a srovnali ztuhlé tělo. Zkuste jednoduché cviky: kroužení hlavou a rameny, předpažování a upažování a hlavně protáhněte záda. Účinný cvik se dá provést i na židli – seďte rovně a snažte se rukama dosáhnout co nejvýše, a v této napřímené pozici chvíli setrvejte.

Unavené oči? Pomůžete jim pohledem z okna, při čemž se budete zaostřovat střídavě na blízké a vzdálené předměty. Je známou skutečností, že při práci před monitorem mnohem méně mrkáme, proto oko vysychá a pálí. Pořiďte si do zásuvky stolu speciální oční kapky, které vás zbaví tohoto nepříjemného pocitu.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery