Shape up shoes: Procházka místo posilovny? | e15.cz

Shape up shoes: Procházka místo posilovny?

Jana Michlová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud chcete zhubnout nebo vytvarovat tělo, hýbat se musíte tak jako tak. Ale někdy to jde o něco snadněji a opravdu jen málokdy u toho vypadáte opravdu dobře, což je při procházce na shapeup botách velmi pravděpodobné...

Jaro už je v plné síle, sluníčko hřeje a my postupně odkládáme další a další svršky na dno skříně. Jenže většina z nás při výměně této zimní srsti za letní zjistí, že se ony svršky přes zimu jaksi srazily. Máme dvě možnosti - buď s výmluvou „tohle se mi srazilo a stejně se to už nenosí“ jít nakoupit všechno nové (a větší), anebo srazit sebe a vyházet jenom ty opravdu demodé kusy.

Možnost bé samozřejmě většinou obnáší spoustu sebeodříkání, cvičení a jiného mučení. Ale existují i způsoby, jak dotvarovat postavu do letních šatů a ještě si to užít. A jeden z nich vám chceme představit.

Od loňského roku se po světě šíří nový vynález - boty, které při chůzi pomáhají výrazněji posilovat nohy a tvarovat zadeček. Nejvíce jsou rozšířeny pod názvem „shape up shoes“. Slovo shape znamená v angličtině tvar, tvarovat a název je skutečně vypovídající, tyhle zvláštní boty mají jednak velmi neobvyklý tvar a jednak se k onomu tvarování používají. Poznáte je tak, že mají vysokou podrážku (asi jako se nosívala před deseti lety) a na patě a na špičce jsou jakoby ohoblované. Vypadají trochu jako Hurvínkovy dřeváky. Prodávají se samozřejmě v mnoha verzích a vzhled podrážky není pokaždé stejný.

Autor: Ženy - E15A jak to vlastně funguje? Protože má bota vpředu a vzadu jiný profil než uprostřed, je potřeba stále udržovat rovnováhu a tedy je neustále držet v pohotovosti svaly, které v normálních botách, když v klidu stojíte, odpočívají. Při chůzi také zapojujete trošku jiné svaly než v běžných botách, a všechny tyto činnosti uvádějí do pohybu větší počet svalů než obvykle. Například hýžďové a břišní svaly při běžné chůzi nepoužíváme nijak výrazně, zato na shapeup botách je potřebujete v mnohem větší míře.

Protože jsou boty netradičně tvarované, nutí vás také udržovat rovnováhu úplně jiným způsobem, než jste zvyklé na normálních botách - a tyhle boty vás donutí chodit rovně, ba dokonce by se chtělo říci pyšně se nést. Vyšší podrážka má ještě jeden efekt - budete vypadat vyšší. A je něco víc sexy, než pyšně se nesoucí žena?

Tahle novinka se samozřejmě objevuje v mnoha podobách - od extrémních kusů, jako jsou žabky na nesmyslných deset centimetrů vysoké podrážce, která je však pouze v přední části boty, přes supercool sandálky, které vypadají jako kolíbka, až k nejrozumnějšímu řešení v podobě tenisek na relativně pevné podrážce, která se v přední a zadní části boty svažuje. Tyhle boty totiž v žádném případě nejsou určeny k celodennímu nošení - v tomto případě riskujete různá zranění a onemocnění od zvrtnutého kotníku až po zánět šlach.

Autor: Ženy - E15

 
Stejně jako jakékoli jiné boty určené pro sport ani tyhle není dobré nosit celý den. Na druhou stranu pokud si tyhle boty pořídíte a budete je používat s mírou, třeba na každodenní procházku se psem, do vzdáleného obchodu anebo třeba pro děti do školky, na vašich nohou i zadečku se to projeví rozhodně výrazněji než procházka v obyčejných teniskách.

Boty jsou vhodné i pro těhotné ženy, které chodí ven třeba i se starším potomkem v kočárku a na nějaké výraznější cvičení se rozhodně necítí. Boty pomohou citelněji formovat svalstvo i když v nich budete běhat - samozřejmě nikoli půlmaratón, stačí pár kilometrů po parku.

Autor: Jana Michlová
30. dubna 2010

Autor: Jana Michlová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video