Sinice - když koupání ohrožuje zdraví | e15.cz

Sinice - když koupání ohrožuje zdraví

RNDr. Miroslav Sedláček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Léto a horké dny lákají ke koupání. Pokud však dáváte před koupališti přednost raději přehradám  nebo rybníkům, měli byste vědět, kdy takové koupání může znamenat hrozbu pro vaše zdraví.

Během devadesátých let se v 85 % českých rybníků a přehradních nádrží značně zhoršila kvalita vody. Víceméně pravidelně v nich dochází k přemnožení sinic, lidově zvaných vodní květ. Z velkého množství druhů sinic se budeme zajímat o ty, které produkují jedovaté látky – toxiny. V roce 1999 a 2000 dominovaly jedovaté sinice v 83 % nádrží v ČR. Jejich markantní rozvoj trvá v Evropě i zámoří už několik desítek let.

Příčiny

Živinami pro sinice jsou dusík a fosfor, jejichž obsah ve vodách zvyšují umělá hnojiva, nedokonalé čistírny odpadních vod, zcela nečištěné odpadní vody z domů a chat, chovy dobytka, špatný způsob obdělávání a eroze orné půdy, drenážní vody apod. Mezi významné zdroje fosforu patří prací prostředky. (Víte kolik fosforu obsahují prací prostředky, které používáte?)

Které sinice jsou nebezpečné

Všechny. Toxiny sinic jsou jedovatější než toxiny rostlin, živočichů a hub. Nelze je z vody odstranit převařením, protože jsou velmi stabilní a vydrží bez poškození i 48 hodin varu.

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15


Mohou vyvolat mnoho komplikovaných onemocnění, zejména při dlouhodobém požívání pitné vody z nesledovaných zdrojů se sinicemi, nebo při delším koupání v nádrži se sinicemi. .

Kdo může být ohrožen

Především neinformovaní lidé, děti, chovatelé psů a hospodářských zvířat a rybáři. Za rizikové považujeme plavání, potápění, vodní lyžování a surfing ve vodě s cyanobakteriemi.

Toxiny se kumulují také v rybách, které žijí mezi vodními květy (hlavně v kůži a vnitřnostech, méně v mase).

Rizika jsou vysoká


Přemnožení sinic způsobí především potíže ostatním organismům v nádrži. Snižuje se obsah kyslíku, ryby se dusí a hynou, mění se celý ekosystém. Před několika lety např. uhynulo ve Švycarsku, které rozhodně jinak patří k zemím s nejčistším prostředím, celé stádo krav díky sinicím ve vodě horského jezera, k němuž chodily pít.

Toxiny se uvolňují ze sinic při rozbití buněk. Zdravotní potíže mohou způsobit při jejich požití (v pitné vodě, polknutím při plavání) nebo rozbitím buněk na těle – nikdy je po plavání nestírejte z pokožky, ale osprchujte se mírným proudem.

Náhodný a krátkodobý kontakt vyvolá spíše jen alergické reakce. V závislosti na délce kontaktu vyvolají sinice u citlivých osob záněty a alergické reakce očí a spojivek, podrážděná pokožka zrudne. Podle množství a druhu požitých sinic se dostaví různé projevy od střevních a žaludečních obtíží přes bolesti hlavy, malátnost, oslabení imunity. Při dlouhodobém vlivu toxinů sinic (např. z pitné vody) se dostaví poruchy funkce jater a může vzniknout rakovina. Riziko se zvyšuje u malých dětí, které jsou citlivější a mají nižší tělesnou hmotnost.

Neriskujte zdraví


O rekreačních vodách vám podají informace hygienické stanice. Jsou toho schopny i některé osvícené městské, okresní a magistrátní úřady – žádejte spojení s referátem životního prostředí. Sledujte před koupáním, zda na březích nejsou výstražné tabule. Bude jistě užitečné varovat děti před kontaktem se sinicemi a vysvětlit jim, proč jsou nebezpečné a proč se tak přemnožují.

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15


Test docenta Maršálka


Je-li tam, kde se chcete koupat, voda nazelenalá, udělejte jednoduchý test: naplňte průhlednou láhev (např. od balených vod či minerálek) po hrdlo a odebraný vzorek nechte stát v klidu asi 20 minut. Mezitím můžete zjistit, jestli není zelený povlak u protějšího břehu. Vodní květ je větrem přemístěn i několikrát denně (u vašeho břehu tedy zrovna být nemusí), ale toxiny jsou v celé nádrži.

Jestliže se v lahvi vytvoří u hladiny zelený proužek nebo povlak, vyhlížející jako zelená krupice nebo sekané jehličí, a voda přitom zůstává čirá, jsou ve vodě sinice a voda může být toxická. Zůstává-li voda zelená v celém objemu a proužek či povlak se nevytvoří, jsou ve vodě pouze řasy. Řasy neprodukují jedy, i když mohou působit alergie. Je-li intenzita zeleného zákalu a zabarvení tak hustá, že přes průhlednou PET láhev nelze pro zelené zbarvení vody číst noviny, vůbec do vody nechoďte.

Nemáte-li průhlednou láhev, vejděte do vody po kolena tak opatrně, aby nebyly zvířeny usazeniny na dně. Neuvidíte-li si pro zelené zbarvení na palce u nohou nebo plave-li ve vodě „sekané jehličí” a „zelená krupice“, nedoporučujeme koupání!

Autor: RNDr. Miroslav Sedláček

(Podrobnější informace o problematice sinic lze získat na internetové adrese www.sinice.cz)

Autor: RNDr. Miroslav Sedláček

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video