Skákací boty: pohyb, sport i zábava | e15.cz

Skákací boty: pohyb, sport i zábava

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pravidelný a aktivní pohyb a aerobní cvičení výrazně prospívají vašemu organismu. Ne každého ovšem baví trávit čas stereotypním běháním či šlapáním na rotopedu. Se skákacími botami vás čeká zábava i hubnutí zároveň.

Boty, co maj šťávu


Covlastně je? Nejlepší představu si uděláte pohledem na přiložené obrázky. Jedná se v podstatě o vázání, do nějž umístíte a připevníte obuté nohy, a ke kterému je přidělaná speciální pružina. Jednoduše by se to dalo označit za vysoké skákací boty. Díky nim můžete po chvíli cviku běžet rychlostí až 40 km/h a vyskočit do výšky dvou metrů.

Celé to funguje tak, že vaše hmotnost stlačí pružinu, která vám svým následným rozpnutím dodá pohybovou energii. Máte tak pocit, jako byste skákali na trampolíně. Pokud si starší z vás pamatují na českého animovaného hrdinu Péráka, tak velice podobně se budete pohybovat i vy. Volnost a energie, která z podobného druhu pohybu čiší, vás bude nejen bavit, ale také dostane do kondice.

Autor: Ženy - E15

zdroj: www.skakaciboty.cz

Co z toho?


Použití  až překvapivě snadno procvičuje většinu svalů vašeho těla. Výrobce dokonce uvádí zapojení 90 % svalové tkáně. Přitom ovšem kvůli pružině, která účinně tlumí jakékoli nárazy, nedochází k náporu na klouby. Pokud cítíte při klasickém běhání otřesy a bolest v kolenech, kotnících či kyčlích, použitím skákacích bot  lze toto velice dobře eliminovat.

Kromě svalů nohou posilujete také svaly zad. Pohyb na botách vás v podstatě nutí ke správnému držení těla s vyrovnaným zapojením jak břišního svalstva, tak rovněž toho zádového. To je z důvodu držení rovnováhy. Trpíte-li bolestmi zad, můžete pohyb na skákacích botách brát jako jistý způsob rehabilitace a především posilování vzpřimovačů trupu.

Není to tak těžké


Jakkoli by to mohlo na první pohled vypadat, není pohyb na botách až tak obtížný. Nikdo samozřejmě neočekává, že si přístroj připnete a začnete ihned provádět nejrůznější kreace a dosahovat maximálních výkonů v podobě dvoumetrových skoků do výšky či sprinterské rychlosti 40 km/h. Trocha cviku bude logicky zapotřebí, ovšem podle údajů výrobce i diskuzí uživatelů na internetu se lze naučit obstojnému pohybu (chůzi) již po několika minutách.

Autor: Ženy - E15

zdroj: www.skakaciboty.cz

Předně se není třeba bát nějaké extrémní výšky, boty vás dostanou o pouhých 40 cm výše. Navíc díky připevnění přímo na boty a dobře balancující pružině není pohyb tak strnulý a náročný, jako třeba v případě chůze na chůdách. Přesto se obecně doporučuje své první krůčky provádět v doprovodu druhé osoby, která alespoň z počátku poskytuje pomocnou ruku a především psychickou jistotu.

Vybavení


Pokud se rozhodněte pro tento druh sportu/zábavy, je třeba samozřejmě nejdříve nakoupit skákací boty. Asi nikoho nepřekvapí, že počáteční investice nebude úplně malá. Cena přístroje se pohybuje kolem 8 tisíc. To může být pro někoho vysoká částka za stále neznámý a nejistý výsledek. Pokud trpíte pochybnostmi, je možné celkem pohodlně využít služeb několika půjčoven, kde si za pár stovek vyzkoušíte, co vám pohyb tento sport může nabídnout.

Skákací botky jsou do značné míry univerzální, takže jediný výrazný rozlišovací znak, na který je třeba při nákupu dávat pozor, je váhová kategorie. Vzhledem ke konstrukci zařízení je logické, že je třeba pro různé váhové kategorie použít různě silnou pružinu. Existují tedy 3 rozmezí – 50-70, 70-90 a 90-120 kilogramů. Na své si tak přijdou i statní jedinci. V nabídce je i verze pro děti s nosností 30-50 Kg a menším vázáním.

Ochrana


Přestože pohyb na botách není až tak náročný na koordinaci a naučení, jak by se mohlo zdát, riziko pádu a následného úrazu pochopitelně hrozí. Případný pád bude ještě umocněn větší výškou a také rychlostí. Lze tak jedině doporučit (a v případě dětských uživatelů by to ani nemělo být jinak) nakoupení základních ochranných pomůcek, které se běžně používají např. při skateboardingu nebo jízdě na kolečkových bruslích.
 
Oproti pořizovací ceně bot je už dokoupení chráničů kolen, loktů a zápěstí jen minimální investicí, která ovšem v případě nehody může zabránit nepříjemnému zranění. Vhodným doplňkem je i přilba, která samozřejmě z pochopitelných důvodů nebude každému vyhovovat. Poweriser je nástroj typický pro městkou infrastrukturu, chodníky, silnice, cyklostezky. K zásadám bezpečnosti tak patří i vyvarování se pohybu v náročnějším přírodnějším terénu.

Zdraví i zábava 

Skákací boty jsou zábavná sportovní pomůcka, která leckomu vynahradí jízdu na kolečkových bruslích. Kromě zajímavých zážitků nabízí také mnoho pro vaše zdraví a fyzickou kondici. Účinné spalování tuků, příznivý dopad na kardiovaskulární systém, podpora zádového a dalšího svalstva, to je úplně jen ta nejzákladnější nabídka, kvůli které stojí za to je vyzkoušet.

Autor: Josef Kraus
Foto: www.skakaciboty.cz

12. dubna 2010

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video