Škodí móda zdraví? | e15.cz

Škodí móda zdraví?

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výstřelky módy ve snaze „zvýraznit“ ženskou krásu často ženám ubližují. Přesto jí odjakživa ženy více nebo méně podléhají i za cenu, že si deformují postavu, nebo se vystavují zdravotním problémům...

Vzpomeňme si na příklady z minulosti: úzké šněrovačky, korzety s nebezpečnými kosticemi, rokokové krinolíny… V roce 1654 John Bulwer varoval ženy, které „se stahují, aby dosáhly pasu jako proutek“, že „brzy získají páchnoucí dech… a otevřou dveře zničujícímu zahnívání“.

V roce 1846 upozornil Američan Orson Fowler stejným způsobem na nebezpečí pevných šněrovaček, které stlačují orgány, a tím zpomalují a oslabují životní funkce. Je známo, že ženy trpěly bolestmi hlavy, omdlévaly, mívaly jaterní potíže, obtíže s dýcháním a krevním oběhem.

Později nastal druhý extrém - například s francouzskou revolucí přišla i revoluční móda lehkých šatů z tylu, batistu nebo mušelínu s krátkými rukávky a hlubokým výstřihem. Model v chladnější Evropě přímo ohrožoval zdraví žen. Kromě zápalu plic či nemocí dýchacích cest byl zánět vaječníků tak častý, až se mu začalo říkat „mušelínová nemoc“.

Prakticky každá módní vlna přináší výstřelky, které zdraví zrovna neprospívají, nemluvě o módních vynálezech: podprsenkách, tango kalhotkách, či samo držících punčochách. Samostatnou kapitolou jsou boty – od dřeváčků, deformujících nárt až po dnešní balerínky, či střevíčky na jehlovém podpatku. I v módě platí, že nic se nemá přehánět a trpět pro krásu by se mělo s mírou…

PODPRSENKY


Vynálezkyní klasické podprsenky je Mary Phels Jacobsová. Spíchla si tehdy pro sebe dva kapesníky a stuhu, aby nemusela jít na ples v protivném korzetu. Později ji vylepšila a nechala si jí patentovat.

První podprsenky ňadra příliš nepodpíraly, postupně přicházely nové střihy a materiály. Objevily se podprsenky s kosticemi a vysokými postranicemi, které však přinášejí podobné problémy jako kdysi korzety: stahují hrudník, stlačují prsa a mléčné žlázy, ale také utiskují lymfatické žlázy v podpaží. Lymfa pak nemůže proudit, hromadí se v prsou, kde působí problémy.

Když ještě ženy podprsenky nenosily, při chůzi se jim ňadra pohupovala, a lymfatické žlázy se tak při každém kroku masírovaly a stimulovaly. Nejhůř jsou na tom ženy, které nosí podprsenky víc než dvanáct hodin denně, vůbec nejhorší je nosit je i na noc. Podprsenku byste měly svléknout, když přijdete domů. Podle statistik až 80 % žen nosí špatnou velikost podprsenky.

Nesprávná velikost podprsenky má za následek optickou deformaci poprsí, při delším nošení způsobuje bolesti zad či prsou samotných. Zejména v letních měsících se prsa nepříjemně potí a mohou vás zaskočit i vyrážky, svědění, či jiné kožní problémy.
Mezi všemi módními vynálezy všech dob je vítězkou podprsenka „push-up“. Hit devadesátých let, jehož obliba stále trvá, dokáže sice vykouzlit úchvatný dekolt i tam, kde příroda nebyla zrovna dvakrát štědrá, ovšem pravidelné nošení je nezdravé.

V poslední době také stoupá obliba gelové podprsenky, Je diskrétní a příjemná, pod oděvem neviditelná, nemá ani pásky, ani boční popruhy, které, ovšem pokud ji máte na sobě déle jak šest hodin, může vám nepříjemně dráždit pokožku – za vzniklé zdravotní problémy žádný výrobce neodpovídá. 

SPODNÍ PRÁDLO


Už třicet let jsou na trhu tanga. Na jedné straně vah je jejich obliba u žen, na druhé pak varování gynekologů, kteří upozorňují na to, že při jejich každodenním nošení se snáze přenášejí bakterie, které následně způsobují nepříjemné záněty.

Projevují se intenzívním svěděním, zčervenáním a otoky sliznic v intimních místech, bílým výtokem, někdy se objeví i bolesti při močení. Proto pokud se tango kalhotek nechcete vzdát, nenoste je každý den a pečlivě dodržujte intimní hygienu. Odborníci doporučují používat intimní gel, případně  čípky jako prevenci před záněty.

Mužům dělají podobnou „medvědí službu“ pánská tanga a slipy – jednak způsobují intertrigo a jejich dlouhodobé každodenní nošení má za následek nedostatečnou produkci spermií.

BOKOVÉ KALHOTY


Hledám touto cestou seznámení s holkou nebo ženou, která NENOSÍ bokovky. Ty totiž dělají holkám krátké nohy, velký zadek a když má ta dotyčná hezké bříško, stačí si obléknout kratší triko…“ Jednadvacetiletý mladík, který zveřejnil tento inzerát, patří zřejmě k mužům, které nízký pas u kalhot připravil o pohled na tolik žádanou vizuální křivku pasu a boků.

Autor: Ženy - E15


Bokovky sice na mladém dívčím těle vypadají dokonale, ale nechráněná záda a podbřišek jsou vystavené prochlazení. Bokovky navíc přiškrcují nervové provazce bederních obratlů. A jejich trvalé poškození může vést k rozvoji nepříjemné choroby zvané parestézie.

ÚZKÉ DŽÍNY


Příliš upnuté džíny neumožňují hýžďovým svalům pohyb, při každodenním nošení džínsů svaly de facto atrofují, přestože vypadají pevné. S nošením módních úzkých džínsů souvisí také komplikace popisovaná u žen jako „jeansitis“ - zánět pochvy způsobený přehřátím a zamezením přístupu kyslíku v neprodyšných těsných džínsech, kterému obvykle předchází intertrigo.

Intertrigo (hovorově „vlk“) je podráždění, opruzení kůže na místech, kde dochází k vzájemnému tření (okolí stehen a třísel). Nošení příliš těsných kalhot narušuje vaginální prostředí. To sice můžete preventivně chránit vaginálními čípky, ale pokud to s nošením úzkých kalhot zejména v letních měsících přeháníte, pomůže vám jen lékař.


ŠPIČATÉ BOTY


Stále mladší dívky nosí špičaté, úzké boty na vysokém podpatku Populární střevíčky nohu deformují, a pokud je budete nosit denně, zaděláte si na problémy s nohama i se zády. Ortopedi varují především před zdeformovanými palci, zarůstajícími nehty, plísněmi a zborcenými nožními klenbami.

Lodičky deformují drobné klouby nohy, noha bolí a hůře se chodí. Jejich každodenní nošení může způsobovat otlaky, mozoly, kuří oka, vbočený palec, vybočený malík, kladívkovité prsty, příčně plochá noha, ale i zkrácení Achillovy šlachy.

18. května 2010

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video