Škodí nebo neškodí nám hliník? | e15.cz

Škodí nebo neškodí nám hliník?

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Setkání s hliníkem se nevyhneme, patří mezi tři nejrozšířeněnjší prvky na zemi, ale není obsažen v žádném živém organismu. Nebyl nalezen v těle zvířat ani lidí, není ani ve tkáních rostlin. Za to se najde ve vodě, v půdě, ve vzduchu…

Před více jak stosedmdesáti lety se začal těžit bauxit, ruda s vysokým obsahem hliníku. Do té doby byl hliník snad ještě dražší než zlato. Rychle se přišlo na to, že hliník má úžasné vlastnosti, využitelné v mnoha oborech lidské činnosti.

Hliníkové opojení

Pevný kov, jakým je hliník, má velmi dobrou elektrickou vodivost, a proto byla dřívě většina elektorozvodů z hliníkových kabelů. Hliník nepodléhá korozi, je kujný, lehký, dobře se sváří a využívá se k výrobě mnoha slitin.

Oblíbené bylo také hliníkové nádobí, příbory a různé drobnosti potřebné v domácnosti. Tehdy se také začalo mluvit o tom, zda není hliník zdraví škodlivý, pokud by se uvolňoval z předmětů používaných k přípravě jídel.

Hliníková hrozba

Při výrobě hliníku vzniká několikrát víc odpadu konečného produktu, a v továrnách na jeho výrobu se uvolňuje do ovzduší plyn – fluorovodík. Brzy vyšlo na jevo, že zaměstnanci prvních hliníkáren mají s pamětí problémy podobné Alzheimerově nemoci.

Přesto se hliníku vyrábí rok od roku více (technologie výroby pochopitelně pokročila), kov se používá i v potravinářství a farmaceutické výrobě či v medicíně. Soli hliníku se používají k úpravě pitné vody, a přísun tohoto prvku do těla máme „zajištěn“ i z kosmetiky, potravinových dopňků, léků a očkovacích látek.

Líbí se vám pěkně zelený mražený špenát, či jahody červené jak čerstvě utržené? Za to lze poděkovat solím hliníku – jsou i v sýrech a pivu, také v balených vodách. Třebaže hliník není přirozeným prvkem obsaženým v rostlinách, některé druhy tento prvek akumulují z půdy či ze vzduchu. Umí to některé sorty čaje, sója, tymián i naše domácí majoránka.

Stále není úplně jasno

Očkovací vakcíny obsahují hlinité soli, na něž jsou vázány částice vyvolávající tvorbu protilátek. Soli hlinité povzbuzují imunitní reakci těla na vakcínu, a to pak vytvoří více protilátek, než při očkování pouhým antigenem.

Mezi vědci jsou zástanci i odpůrci hliníku ve vakcínách. První tvrdí, že množství hliníku není tak velké, aby mohlo nepříznivě ovlivnit organismus, odpůrci uvádí výsledky studií, kde se uvádí neblahý vliv hliníku na imunitní reakce po očkování.

Problém je v tom, že prakticky všechny pokusy a zkoumání pocházejí z chovů laboratorních myší. Dokázáno je pouze to, že u citlivých osob a ve výjimečných případech může vakcína se solemi hliníku přivodit autoimunitní reakci.

Koupíte si hliníkové nádobí?

Moderní nádobí z hliníku nemá pranic společného s kastroly a hrnci předchozích generací (zprohýbané pánvičky a nýtovaná ucha pamatují mnozí z nás). Dnešní lehké nádobí skvěle vodí teplo, mívá povrchovou úpravu (eloxovaný hliník) a ve většině případů keramický, nebo teflonový povrch vnitřní části.

Ani z povrchově neupraveného hrnce se hliník při běžném vaření neuvolňuje, je nerozpustný. Jedině pro potraviny vařené s přidáním octa se hliníkové nádobí nehodí. Pokud kupujete hliníkové nádobí, vyhněte se pouličním prodejcům a tržnicím, a raději si připlaťte za opravdu kvalitní nádobí.

Různé kempingové nádobí a příbory bývají také hliníkové. Jsou lehké, dobře se udržují a pokud nebudete v kotlíku vařit lák na okurky, dovolená s hliníkem nepředstavuje riziko. Pro svoji lehkost je hliník oblíbeným materiálem i na piknikové kufříky a jídelní krabice.

Příště může být všechno jinak

Jak to bude dál se škodlivostí a prospěšností hliníku? V každém případě se bude používat dál na výrobu dálkových kabelů, střešních krytin nebo žaluzí, rolet a rámů oken nebo dveří. Jak příliš škodí člověku hliník v potravinách a vakcínách, na to odpoví teprve výsledky uceleného průzkumu.

Máte-li miminko a chcete mu dopřát očkování, zajímejte se o obsah hliníku ve vakcíně, existují i takové, v nichž se soli hliníku neobjevují. Omezte podávání konzervované stravy z plechovek (i když mají poplastovaný vnitřek), a sami to nepřehánějte s „čínskými“ polévkami nebo sójovým mlékem. I tam se totiž vyskytl mnohem vyšší obsah hliníku, než je zdrávo.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video