Skvělý pocit po sauně | e15.cz

Skvělý pocit po sauně

ZDROJ: Ženy - E15

Mgr. Pavla Kurková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finové tvrdí, že sauna je nejlepší místo na světě. Většina Seveřanů se chodí vypotit jednou týdně a saunu berou jako společenskou událost. Tudíž až pojedete do Skandinávie, místo koktejlek a smokingu si vezměte jen osušku. Váš hostitel vás totiž s největší pravděpodobností pozve do sauny.

V sauně se teplota vzduchu pohybuje mezi 60 a 105 stupni Celsia, podle toho, v jaké výšce sedíme nebo ležíme. Organismus tak hlásí lehkou horečku a posílá obranné buňky, aby zničily domnělé původce nemocí.

Nervová soustava začíná rozpouštět stres a naše psychika se dostává do pohody. Sliznice zaznamenávají nový příval čerstvé krve, průdušky si mohou lépe vydechnout. Střídáním tepla a ochlazení rozproudíme látkovou výměnu, krevní oběh a trénujeme pružnost cév. Kdo se potí pravidelně jednou týdně, lépe odolává změnám počasí i útokům škodlivých virů a bakterií.

Pokud se však o vás chřipka či horečka již pokouší, raději saunu vynechejte a zalezte si do postele.

!!! Máte-li vysoký krevní tlak, zánětlivé onemocnění, epilepsii nebo duševní chorobu, sauně se určitě vyhněte.

Zaléváme až na konec

Při pocení ztrácíme vodu (po třech procedurách až jeden litr) a společně s ní se vyplavují i nečistoty a částečky potu z pórů. Ztracená tekutina je odebírána hlavně z krve, která se tím krátkodobě zahustí. Naše tělo se však snaží, aby jeho struktura zůstala stále stejná.

Proto se z tukové tkáně, vaziva a svalů odvádí tekutina tam, kde je právě potřeba. Tento přesun tekutiny znamená ono pověstné pročištění. Látky se ovšem vylučují nejen skrze potní žlázy, nýbrž i přes ledviny. Proto během saunování není vhodné pít.

Organismus by tekutinu zavedl přes střevo do zahuštěné krve a zabránil by tak detoxikaci. Jakmile však „pobyt na poušti“ ukončíme, to znamená po všech opakováních, ihned doplníme ztracené tekutiny. Doporučuji minerálky, ředěnou ovocnou, březovou, rakytníkovou šťávu s vodou či bylinkové čaje z břízy, vřesu nebo kopřivy. Rozhodně se vyvarujte jakéhokoli alkoholu!!!

RADA: Přihlásí-li se po sauně o slovo žaludek, počkejte alespoň 30 minut, než vezmete první sousto do úst. Pomáhejte svému organismu s detoxikací, proto volte lehká, rychle stravitelná jídla.

Horké tipy pro pobyt v sauně

* Před první procedurou se nejprve promasírujte na sucho kartáčem, poté osprchujte a nakonec důkladně osušte. Do sauny nevstupujte mokří, neboť voda na pokožce se musí nejdříve odpařit, než dojde k samotnému pocení.

* Chcete-li jít do sauny po tréninku, dejte si po sportovní aktivitě pauzu alespoň 15 minut.

* Jste-li v sauně se známými, přestaňte povídat a řešit záležitosti všedního dne. Bez psychického uvolnění se stres vypaří těžko. Kromě toho i ostatní návštěvníci si chtějí vychutnat tichou a klidnou relaxaci.

* Ušetřete svůj mobil před „horkými chvilkami“. Ťukání textových zpráv, chatování či telefonování (ano, čtete dobře, zažila jsem v sauně již několik „komunikativních jedinců“ ) si nechejte na potom. Sauna = RELAX!

* V sauně se „ubytujte“ na 8 až 15 minut. Několik minut před tím, než opustíte horkou místnost, se posaďte a nechejte nohy volně viset dolů. Předejdete tak zamotání hlavy či záchvěvu slabosti.

* Až vyjdete ven, intenzivně dýchejte čerstvý vzduch, neboť v tomto okamžiku plíce velice dobře přijímají kyslík.

* Následně si srdnatě dopřejte ledovou sprchu (od nohou směrem k srdci), vlezte do studené vody, třete tělo ledem nebo se ochlaďte ve sněhu. Pamatujte, kratší, velmi studené ochlazení je zdravější než delší, postupné, vlažnější ochlazování.

* Poté si na 15 minut lehněte, odpočívejte a dejte svému organismu čas na detoxikaci a veškeré léčebné procesy.

* Celou proceduru absolvujte dvakrát až třikrát. Vícero opakování nezvyšuje pozitivní efekt sauny.

Mladší o pár let

Říká se, že nejkrásnější jste hodinu po sauně. Intenzivní pocení vyčistí pokožku a podpoří tvorbu nových kožních buněk. Teplo zrychlí proudění krve a zvýší i podíl kyslíku ve tkáních. Vrásky jsou vyžehlené, pokožka září jako čerstvě naleštěná jablíčka a vypadá mladší. Sauna je vlastně sama o sobě skvělou kosmetickou kúrou.

Proto postačí, když se po ní osprchujete čistou vodou bez jakýchkoli mycích prostředků. Bezprostředně po sauně zaznamenáte jemnou a hebkou kůži. Ovšem jakmile si navykne na běžné prostředí, dostává se kvůli ztrátě tuku do napětí. Proto po půlhodině vetřete do kůže čistý rostlinný olej v bio kvalitě (mandlový, olivový, avokádový), abyste pokožce vrátili její přirozený mastný film.

!!! Nezáleží na tom, zda máte suchou, mastnou, nebo problematickou pleť. Pravidelné saunování pomůže všem typům, aby se daly do pořádku.

Když duše odpočívá

Chcete-li zažít dokonalou relaxaci, pozvěte si do sauny aromaterapii. Podpoří blahodárné účinky horké procedury a rozpustí veškerý stres. Do litru vody přidejte zvolený éterický olej či směs a polijte kameny na topném tělese. Dočasně tím zvýšíte vlhkost vzduchu v kabině. Tím vznikne větší horko a kapky potu začnou stékat z vašeho těla o mnoho intenzivněji.

!!! Nikdy nelijte na kameny neředěné éterické oleje! Patří mezi vysoce hořlavé látky a brzo byste museli vytočit číslo hasičů.

Aroma výbavička

Podstupujete-li „finskou terapii“ pravidelně, poohlédněte se po kajeputu bělavém (Melaleuca leucadendra). Tento skvělý éterický olej uvolňuje bolestivé a zatuhlé svaly. Masážní olej si vytvoříte velmi snadno. Do dvou polévkových lžic olivového oleje přidejte 2 kapky tohoto „australského fyzioterapeuta“. Olej můžete aplikovat na pokožku po prvním nahřátí těla a nechat jej působit po celou dobu saunování nebo ho využít k masáži po sauně.

Vaše sauna se také může proměnit v ráj plný úchvatných vůní (vždy volte éterické oleje z rostlin pěstovaných v organickém zemědělství). Aroma alpských lesů vykouzlíte smícháním jedle, borovice a smrku.

Do citrusové exotiky vás přenese směs pomeranče, limetky a zázvoru. Variace od protinožců OE Eucalyptus globulus, Eucalyptus citriodora, Niaouli (pozor, není vhodná pro alergiky) OE naplno otevře vaše plicní sklípky a vyžene z nich „uskladněné“ viry a bakterie.

Záře uvnitř i navenek

Šťastný je ten, kdo má saunu doma. Dnes si kromě klasické varianty můžete pořídit i infračervenou saunu. Infračervené paprsky ohřívají okolní vzduch a pronikají hluboko do těla. Povzbuzují prokrvení, metabolismus, regeneraci kůže a imunitnímu systému pomáhají v boji proti škodlivým virům.

Ze svalů odeberou veškeré napětí. Infračervené kabiny nemusíte předehřívat a spotřebují vám méně energie než sauna. V moderních kabinách si také odpočinete za zvuků hudby, v jasu barevného světla a záda necháte pohodlně spočinout na pohyblivých opěradlech.

Antická relaxace

Již staří Římané pravidelně navštěvovali parní lázeň. Potili se v příjemné kombinaci 45 °C a vyšší vlhkosti vzduchu. Pokud se však domníváte, že toto prostředí má stejné účinky jako sauna nebo způsobí intenzivnější či rychlejší pocení, vyvedu vás z omylu. Díky vysoké vlhkosti vzduchu se totiž tělo orosí jako okenní tabulka a vzduch nasycený vlhkostí dokonce zabrání samotnému pocení.

Teplo při této proceduře je sice vysoké, avšak v sauně zaznamenáte daleko větší efekt pročištění organismu. V antice sloužila parní lázeň k rituálním úkonům na očistu těla i duše. V dnešní době je „pára“ mimořádně účinná po sportu. Dusné teplo uvolní během 12-15 minutového sezení přetažené svaly. Lehce povzbudí krevní oběh a tím odvede ze svalů veškeré metabolity, jež způsobují jejich bolestivost.

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví.

Autor: Mgr. Pavla Kurková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video