Škytavka- nepříjemný společník | e15.cz

Škytavka- nepříjemný společník

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jistě to znáte i vy... právě v ten nejnevhodnější okamžik na sebe začnete upozorňovat neovladatelným škytáním. Proč se tak děje a jak to zastavit?

Co je to škytavka?
Škytavku (singultus) vyvolávají opakované prudké nádechy způsobené mimovolnými stahy hlavního dýchacího svalu -bránice. Bránice je sval oddělující hrudní dutinu od břišní dutiny (při nádechu zvětšuje objem hrudní dutiny). Zvuk, který  při škytání vydáváme vzniká tak, že se při křečovitém stahu bránice současně uzavře oblast hrtanu. Stane se tak následkem nějakého druhu dráždění v oblasti bránice nebo jejím okolí. Příčinou nevážného druhu škytavky může být podráždění žaludku objemným jídlem, šumivými nápoji, změnou teploty a podobně. V tomto případě je škytavka krátkodobá a spontánně vymizí.
V těžším případě, pokud během krátké doby neodeznívá, však škytavka může být také závažným problémem, který ohrožuje život. Jde například o onemocnění plic, jícnu, srdce, aorty, patologické stavy břišní dutiny a další. Léčení spočívá v odstranění vyvolávající příčiny.

U škytavky pomáhá zhluboka se nadechnout a silně zadržet dech co nejdéle vydržíme, čímž působíme protikřečově na brániční sval. Pomáhá kloktání osolenou vodou, ovšem ještě před samotným začátkem škytavky, tedy v době, kdy cítíme, že na nás přichází. Někdy může být škytání psychogenního původu. V tom případě pomáhá plácnutí do zad v dolní oblasti mezi lopatkami. Účinná je i akupresura. Vyzkoušet můžete také mátový nebo meduňkový čaj či určité homeopatické léky. Vyzkoušejte změny hloubky a frekvence dýchání, změnu polohy, doušek studené vody nebo čichání různých vůní.

Jestliže nezabírají tyto jednoduché prostředky, přichází na řadu medikamentózní léčba, či obstřik lokálním anestetikem. Pokud škytavka trvá déle než 24 hodin, je nutná hospitalizace, hlavně u lidí starších a nemocných. Dlouhotrvající škytavka může vést ke katabolismu, dehydraci a metabolickému rozvratu.

Akupresura proti škytavce
Bod 1 leží na vnitřní straně předloktí, tři šířky prstu uprostřed nad zápěstní rýhou. Místo se nachází v prohlubni mezi dvěma kolmo probíhajícími šlachami. Tento bod mačkejte na obou po 30 sekundách.

Další bod nalezneme na horní hraně klíční kosti kolmo nad bradavkou, pět šířek prstu od středu krku. Opět 30 sekund mačkáme.

Poslední bod se nachází v prohlubni uprostřed na spodním okraji krku, kde vlevo a vpravo začínají klíční kosti. 30 vteřin až minutu masírujeme.  

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video