Sluneční manuál: Připomeňte si zásady zdravého opalování | e15.cz

Sluneční manuál: Připomeňte si zásady zdravého opalování

ZDROJ: Ženy - E15

Alžběta Vraná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Léto se blíží a sluneční paprsky už nabírají na síle. Nenechte se zmást, jarní sluníčko také pěkně pálí, nezapomeňte se tedy vyzbrojit a užívejte si teplé dny plné bezpečného opalování. A protože opakování je matka moudrosti, připomeňte si pár faktů týkajících se slunečního záření a jeho působení na kůži.

Správný výběr

Když si tedy budete pořizovat přípravek na opalování, je třeba řídit se určitými pravidly a znát důležité pojmy. Pravidlem číslo jedna je bezpochyby ochrana. Samozřejmě pomocí vhodně zvoleného opalovacího přípravku. V dnešní době je výhodou, že seženete produkty v takové formě, která nejvíce vyhovuje právě vašemu typu pokožky (krém, mléko nebo olej). Můžete si také vybírat, zda chcete ochranný UV filtr chemický, nebo minerální.

Jaký je v nich rozdíl? Chemické filtry pronikají do kůže, tam pohlcují UV záření a přeměňují ho na teplo. Po nanesení takového výrobku musíte počkat přibližně dvacet minut, než začne působit a chránit kůži před UV zářením. Minerální filtr je bariérový, nevstřebává se, ale vytváří na pokožce neviditelný film, který odráží paprsky jako zrcadlo, a to ihned po jeho nanesení. Je vhodný pro lidi s citlivou kůží a pro ty, kteří mají sklony k alergiím.

Důležitý je také SPF, tedy sun protection factor neboli sluneční ochranný faktor. Je vždy označený číslem a platí následující pravidlo: čím vyšší číslo – tím vyšší ochrana. Nízká ochrana je SPF do 10, střední SPF do 25, vysoká do 50 a přípravky s SPF 50+ zajistí velmi vysokou ochranu. Abyste si správně vybrali SPF, je dobré vědět, jaký jste fototyp, tedy jak reaguje vaše pokožka na pobyt na slunci.

Fototyp I – má velmi světlou kůži, pihy a zrzavé nebo velmi světlé vlasy. Je značně citlivý na slunce a vždy se spálí. Někdy se opálí dočervena, ale nepigmentuje. Přirozená ochrana kůže na slunci je přibližně 10 minut.

Fototyp II – má světlou kůži a světlé vlasy. Opaluje se dočervena, někdy pigmentuje. Přirozená ochrana kůže na slunci je 10–20 minut.

Fototyp III – má středně světlou kůži, hnědé až tmavé vlasy. Někdy se opálí dočervena, málokdy se spálí a vždy pigmentuje. Přirozená ochrana kůže na slunci je 20–30 minut.

Fototyp IV – má tmavou kůži a tmavé vlasy. Nikdy se nespálí a velmi dobře pigmentuje. Přirozená ochrana na slunci je asi 45 minut.

Číslo ochranného faktoru SPF označuje poměr času, kdy je kůže chráněná filtrem, k době, za kterou bez ochrany zčervená. Ochranný prostředek s SPF 20 umožňuje fototypu I prodloužit pobyt na slunci přibližně na 3 hodiny. Jednoduše spočtete číslo SPF 20 x 10 minut (což je doba, za kterou se spálí fototyp I), to je 200 minut, tedy kolem 3 hodin. Dobu trvání ochrany opalovacího krému však snižuje například působení vody, potu, písku nebo utírání ručníkem, a to i přesto, že je krém označený jako voděodolný. Proto je třeba proces mazání opakovat častěji. Další pojem, se kterým se setkáte na obalu opalovacího přípravku, je označení UVA a UVB – tedy druhy ultrafialového záření.

UVA (A z anglického ageing, znamená stárnutí) jsou paprsky, které nehřejí, zato pronikají hluboko do kůže. Tam mohou v krajním případě způsobit takové změny v buňkách, které můžou vést až ke vzniku kožních nádorů. Tyto paprsky mají na svědomí rovněž předčasné vrásky a tvorbu pigmentových skvrn a také negativně ovlivňují imunitní systém. UVB (B z anglického burning, znamená pálení) jsou velmi silné a bývají příčinou spálenin kůže, fotodermatózy a jiných nepříjemných slunečních vyrážek.

Děti vs. slunce

Ratolesti by se měly před paprsky chránit oblečením, nezbytná je také pokrývka hlavy a sluneční brýle. Nutné je používat vysoký ochranný faktor. Děti ještě nemají zcela vyvinuté obranné schopnosti kůže, jsou proto náchylnější na spálení a to pak může mít do budoucna špatný vliv na zdravý vývoj pokožky. Proto by se neměly pohybovat na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou. Děti do jednoho roku se nemají slunci vystavovat vůbec.

Autor: Alžběta Vraná

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video