Solné jeskyně - čím jsou výjimečné?
Léčivé účinky soli, a především minerálů v ní obsažených, jsou známé již dlouho a jsou využívány i v léčebných procedůrách a kůrách. Solné jeskyně jsou zařízení se speciálním mikroklimatem a jsou technickým chráněným patentem. Odborníci tvrdí, že jeden 45 minutový pobyt v solné jeskyni nahradí 2-3 dny pobytu u moře.
Jak se tvoří jeskyně?
Solné jeskyně mohou být vybudovány ze soli kamenné nebo mořské. Za nejúčinnější jsou považovány jeskyně, vybudované ze solných segmentů z Mrtvého moře, neboť sůl z Mrtvého moře obsahuje mimo chloridu sodného až 55 % minerálů. K budování solných jeskyní z mořské soli bývá používána také sůl z oblastí Černého a Baltského moře.
V solných jeskyních se nachází vysoká koncentrace mikročástic soli s obsahem stopových prvků – jódu, kalcia, magnézia, sodíku, hořčíku, bromu, selenu a dalších:
- jód - vyrovnává hladinu jódu v organismu, zabezpečuje normální fungování štítné žlázy, která má důležitý význam při tvorbě látkové výměny
- vápník - má vliv na tvorbu kostí a protialergické účinky, taky snižuje krevný tlak
- draslík - snižuje krevní tlak, působí na prokrvení kůže, má močopudné účinky, což způsobuje vyplavování toxických látek z organizmu
- sodík - udržuje hladinu kyselého a zásaditého prostředí v těle a napomáhá při energetickém metabolismu buněk
- hořčík - snižuje únavu, chrání před chorobami srdce, snižuje krevní tlak a má proti-astmatické účinky
- bróm - blahodárně působí na nervový systém a snižuje krevní tlak
- selén - brání vzniku novotvarů, zpomaluje stárnutí pokožky a má proti virové účinky
Vytěžená sůl je zpracovávána pouze lisováním a ohřevem bez použití jakéhokoli pojiva z důvodu zachování původního chemického složení. Stěny jeskyně bývají obvykle postaveny ze solných cihliček, strop je tvořen umělými krápníky a podlaha solné jeskyně je většinou pokryta hrubou vrstvou krystalické soli.
Podlaha v solné jeskyni bývá také obvyke vytápěná a celé prostředí je izolováno proti vlhku, čím je vytvořeno hypoalergické sterilní prostředí. Solné jeskyně bývají také vybaveny větracím systémem a germicidními lampami, což zajištuje po každé kůře dokonalé pročištění vzduchu v jeskyni.
Sůl pro zdraví
Pravidelný pobyt v solné jeskyni je účinný při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, chřipce, angíně, onemocněních trávícího traktu, může být vhodný také při výskytu alergií, atopickýxh ekzémů aj.
Odpočinek v solné jeskyni může být však prospěšný také při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu, ischémii a vysokém krevním tlaku. Pobyt v solných jeskyních je vhodný i pro lidi bez zdravodních problémů a pro rodinnou relaxaci. V prostoru jeskyní bývá obvykle vyhrazen i koutek pro děti.
Autor: Monika Kváčková