Špatná nálada? Zbavte se jí cvičením! | e15.cz

Špatná nálada? Zbavte se jí cvičením!

ZDROJ: Ženy - E15

Markéta Ostřížková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Každá fyzická aktivita napomáhá k lepší náladě. Pohyb má zkrátka kromě fyzických i psychologické benefity. Díky tělesné aktivitě se do mozku vyplavují endorfiny, chemikálie, které mohou za to, že máme dobrou náladu a hned tak něco nás neoslabí. Endorfiny totiž podporují i obranyschopnost organismu.

Pokud se k vám teď, na počátku roku, kdy energie valem ubylo, zvou na návštěvu kamarádky „Nevrlost“ a „Otrávenost“, zkuste je přelstít několika dobře nasměrovanými cviky. K dobré náladě přispěje cokoli, co vás zvedne z gauče. A když už jste v mezidobí doma, zkuste některý z následujících cviků, jež vám vyloženě udělají dobrou náladu:

1. Twist and shout

a) Lehněte si na záda na podložku. b) Přitáhněte obě kolena k bradě. c) Přemístěte obě nohy pomalu na pravou stranu. d) Položte pravou ruku na pravé koleno a lehce tlačte. e) Pomalu natáhněte levou nohu. f) Držte obě ramena na podložce, pohled směřujte na pravou ruku. g) Pomalu a zhluboka dýchejte po dobu jedné minuty, pak změňte strany.

Pozor: Pokud trpíte bolestmi zad, nevyvíjejte příliš velký tlak na koleno!

2. Ke slunci

a) Postavte se na podložku, nohy rozkročené na šířku ramen. b) Lehce vytočte chodidla a kolena směrem ven. c) Vzpažte oběma rukama nad hlavu, dlaněmi směrem k sobě. Zhluboka se nadechněte. d) Pomalu vydechujte nosem, zatímco mírně klesáte v kolenou - asi o 20 cm. Paže spusťte dolů a sepněte je před břichem. e) Vydechněte všechen vzduch z plic, znovu se stále ve snížené poloze nadechněte a cvik opakujte.

3. Dolů se špatnou náladou

Klasická „svíčka“ je vynikající, pokud chcete z hlavy dostat všechny nepříjemné myšlenky. Zlepšuje se prokrvení a posilují se hluboko uložené svaly. Zde je varianta pro začátečníky: a) Vleže na podložce si přitáhněte kolena k bradě. b) Posuňte se směrem ke zdi tak, aby se vaše pozadí dotýkalo zdi. c) Natáhněte nohy a opřete je o zeď. d) Zavřete oči a za pomalého dýchání vydržte v této poloze 3-8 minut.

Pozor: Pokud se v této poloze cítíte nepohodlně, podložte si bedra stočeným ručníkem.

4. Starosti šup přes hlavu

Chcete-li vyjít vstříc svým plánům, zkoncentrovat se pro další činnost a zvýšit pohotovost těla, zkuste oblíbený cvik jogínů: a) Položte se na podložku s rukama podél těla. b) Pomalu zvedněte nohy a položte je na zem za svou hlavou tak, aby kolena byla v blízkosti vašich uší. Pokuste se dosáhnout špičkami nohou na zem; nebude-li se vám to ale dařit, nepřemáhejte se - zůstaňte tam, kam stačíte. c) Zavřete oči, zhluboka dýchejte, postupně prodlužujte výdechy, hlava a krk zůstávají nehybné. Podporujte rukama zadek, váha spočívá na zápěstích a loktech. Vydržte v této pozici 2-3 minuty. d) Pokud jste více trénovaní, mělo by se vám podařit zvednout nohy do „falešné svíčky“, s vahou na pažích a ramenech. Pro větší podporu se můžete zády zapřít o zeď.

5. Zklidnění v lotosu

Zafunguje vždy, když je zapotřebí více mentální energie a/nebo zklidnění.

a) Usaďte se v co největším pohodlí do pozice lotosu se zkříženýma nohama. Ruce položte na kolena, dlaněmi vzhůru. Zavřete oči. b) Nadechněte se nosem. Zadržte dech na čtyři doby, vydechněte. c) Představte si v duchu klidné, tiché místo, které máte rádi. d) Soustřeďte se na svůj dech. e) Pokračujte 10-20 minut. Vyhovuje-li vám to, pusťte si k tomuto cvičení tichou hudbu. Pozor: Máte-li problém s kyčlemi, provádějte cvičení vsedě na židli!

Autor: Markéta Ostřížková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery