Spinning- s chutí do pedálů | e15.cz

Spinning- s chutí do pedálů

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přemýšlíte, jak zlepšit fyzickou kondici, shodit nějaké to kilo, zpevnit si nohy, zadeček a to podle vašich možností, zábavně a za doprovodu hudby? Pak běžte na spinning.

Tento sport vytvořil dálkový cyklista Johnatan Goldberg (známý jako „Johnny G.“) v 80. letech 20. století, když hledal způsob, jak se doma připravit na závody. Spinning je skupinové cvičení na stacionárních kolech, s doprovodem hudby a přesně dávkovaným tréninkem. Trénink kombinuje podle srdeční frekvence s pěti styly jízdy, čímž vytváří účastníkům možnost individuální jízdy podle jeho potřeb a jeho fyzických předpokladů. Proto je vhodný pro sportovce ale i pro ty, kdo se sportu předtím nevěnovali a chtějí si nenásilným způsobem zlepšit kondičku nebo zhubnout. Při jedné 45 minutové lekci průměrně spálíte 400 až 600 Kcal, aniž byste zatížili své klouby a kromě lepší fyzické kondice získáte také štíhlejší nohy a pevný zadeček. Podle měřiče tepové frekvence lze simulovat konkrétní tréninkovou zátěž.

Spinning je aerobní cvičení, které pozitivně ovlivňuje organismus, posiluje srdeční činnost, cévy, upravuje krevní tlak, snižuje cholesterol. Je nenáročný na koordinaci pohybů, nezatěžuje kloubní systém, procvičuje svaly nohou, hýždí, paží a svalů trupu. První výsledky uvidíte již po několika hodinách, kdy se zmenší tukové zásoby a zlepší fyzická kondice. Standardní lekce trvá 60 minut. Po 5 minutách rozjetí následuje 45 - 50 minut hlavní části lekce a závěrečných 5 - 10 minut se věnuje protažení. Správný instruktor před jízdou nastaví správný posez a pak řídí celý trénink. Také neustále obchází klienty, kontroluje je a radí, jak nakládat ze zátěží a jaký zvolit styl.
 
Co na lekci
- čisté boty s pevnou podrážkou, ideální jsou cyklistické tretry
- sportovní oblečení, například cyklistické kraťasy, rukavice, tričko, čelenku
- ručník na otírání potu
- láhev s pitím

Tipy
Druhý den po hodině spinningu byste neměli mít rozlámané celé tělo a neměli byste ani cítit namožené svaly a klouby. Pokud se tak přesto cítíte, někde je chyba a rozhodně se svěřte trenérovi, zjistí, kde je problém.
Bolí vás zadek? Příště si oblékněte cyklistické kraťasy s vycpávkami.
Jestliže vás bolí záda, příště nastavte jinak posez, výška sedla vám zřejmě nevyhovovala.
Měli jste po lekci problém s koleny? Příště si hlídejte, aby vaše kolena opisovala ideální kruhovou dráhu místo jejich vyvracení do stran.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video