Stárněte nenápadně a s elegancí | e15.cz

Stárněte nenápadně a s elegancí

ZDROJ: Ženy - E15

Mirka Bittová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Která z žen by nechtěla zůstat navždy mladá a krásná? Čas bohužel nelze zastavit, avšak s pomocí nového oboru medicíny můžeme stárnutí alespoň zpomalit a na čas oddálit.

Prokleté stárnutí


Od nepaměti se všemožní šamani, alchymisté či pochybní šarlatáni snažili namíchat elixír mládí či nápoj dlouhověkosti. Jejich fantazie při výběru ingrediencí k jejich výrobě neznala mezí. Některé lektvary se vařili z nesmyslných surovin, avšak už v dávných dobách někteří badatelé pozorovali příznivé účinky vybraných bylinek, medu či dalších přírodních látek. Dnes se však dostáváme do situace, kdy na nás působí stále větší množství negativních civilizačních vlivů a využívání jen moudra a síly přírody nestačí.

Proces stárnutí organismu je spojen především s poškozením a nevratnými změnami ve struktuře naší DNA. Existuje nespočet faktorů, které mají na naší genetickou informaci vliv a my je svým stylem života podporujeme nebo naopak potlačujeme. Z každé strany se na nás denně valí přehršel informací k dodržování správného životního stylu a udržování zdravého životního prostředí, avšak každý je přijímáme s jinou mírou zodpovědnosti.

Díky tomu pak náš organismus vnitřně stárne u každého jiným tempem. Míváte občas pocit, že vaše tělo musí být alespoň o několik let starší či mladší než tomu ve skutečnosti je? Může to být pouze zdání, ale ve skutečnosti váš biologický věk nemusí zákonitě odpovídat věku, který máte zapsán v občance. Chronologický věk nezastavíte, ale s tím biologickým, který souvisí s vnitřním stavem vašeho organismu bezesporu něco udělat můžete.

Anti-aging medicína

Poměrně novým pojmem v lékařském světě je tzv. anti-aging medicína. Myšlenka této lékařské specializace je úzce spojena s faktem, že se dnes lidé dožívají stále vyššího věku a dochází tak k celkovému stárnutí světové populace. Podíváme-li se na věkové rozložení obyvatel, tak je dnes každý desátý člověk starší 60ti let. Předpokládá se však, že do roku 2050 to bude již každý pátý člověk, což může mít do budoucna nesmírný ekonomický dopad.

Anti-aging medicína nebo také medicína proti stárnutí má za úkol dosáhnout toho, aby se člověk dožil co nejvyššího věku v co nejlepším zdravotním stavu. Její největší potenciál je vkládán do prevence před civilizačními chorobami (jakými jsou například diabetes, osteoporóza, obezita, kardiovaskulární choroby či nádorová onemocnění) a do uvedení teoretických znalostí o procesu stárnutí organismu do klinické praxe. Nenechte se proto mýlit, anti-aging nesouvisí pouze s plastickými operacemi nebo kosmetickými krémy. Jedná se o komplexní péči o lidský organismus.

Základním postupem při vyšetření v anti-aging medicíně je celková diagnostika vašeho zdravotního stavu, založená na individuálním přístupu ke každému člověku. Provádí se mimo jiné podrobný screening krve, zjišťování iontové a hormonální rovnováhy, testy potravinové nesnášenlivosti, testování funkce mozku, zraku, sluchu či zátěžové zkoušky na srdce. Kromě výše zmíněných vyšetření se samozřejmě provádí také testy genetické. Ze získaných údajů je pak vypracován preventivní program pro zpomalení stárnutí vašich vnitřních orgánů.

Jedná se o mladý medicínský obor (jeho počátky jsou spojovány s rokem 1992), který však v současnosti zažívá prudký rozvoj a dá se předpokládat, že do budoucna bude stále vyhledávanějším.V naší republice dosud funguje pouze jedno pracoviště, kde vám tyto služby nabídnou a cena za celkovou analýzu zdraví se pohybuje v rozmezí od jednotek po desítky tisíc.
Jednoduché kroky pro zachování vnitřního mládí

Jak již bylo mnohokráte řečeno, největší podíl na naše zdraví má správná strava, dostatek tekutin a fyzického pohybu. Mimo to však k celkové pohodě organismu a k oddálení stáří velkou měrou přispívá pozitivní a optimistický přístup k životu, dostatek smíchu, spánku a sexu.

Dostanete-li se do stresu či pod tlak okolí, snažte se s tím něco udělat. Nezanedbávejte se, rozmazlujte se, zkrátka najděte si každý den nějakou tu chvilku pro sebe. Jezte pomalu a v klidu, nezapomínejte si najít čas na přátele, snažte se strávit více času se svou rodinou. Omlazující kosmetiku pak nebudete ani potřebovat, neboť vaše vnitřní mládí se odrazí i navenek.

Autor: Mirka Bittová
16. prosince 2008

Autor: Mirka Bittová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video