Štítná žláza (ne)může za nadváhu | e15.cz

Štítná žláza (ne)může za nadváhu

MUDr. Petra Šrámková a Pavla Maříková (Dieta)

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na problémy se štítnou žlázou svádí kila navíc skoro každý druhý člověk s nadváhou. Přitom štítná žláza je v tom mnohdy nevinně. Za naši tloušťku může totiž jen opravdu zřídkakdy.

Ptali jsme se
MUDr. Petry Šrámkové
zástupce přednosty OB kliniky Centrum pro léčbu obezity a metabolických poruch www.obklinika.cz

Ovlivňuje snížená funkce štítné žlázy naši váhu? Kdy se nejčastěji projevuje?

Poruchy štítné žlázy jsou opravdu častější u žen, většina se projeví v rané dospělosti a vyžadují pak celoživotní léčbu. Mírné zvýšení hmotnosti může snížená funkce štítné žlázy sice způsobit, avšak mírně zvýšená hmotnost se projevuje až při podstatném snížení funkce štítné žlázy (pozn. red.: odborně hypotyreóza nebo hypofunkce štítné žlázy), a to s sebou přináší mnoho dalších klinických příznaků, které dokáže lehce diagnostikovat i praktický lékař. Zvýšení hmotnosti je u těžší hypofunkce dáno zpomalením metabolismu, svalovou únavou, nevýkonností, zhruběním hlasu, padáním vlasů, zadržováním tekutin a dalšími příznaky. Opačným stavem je zvýšená činnost štítné žlázy, kdy dochází ke zrychlení metabolismu a současnému hubnutí.

Autor: Ženy - E15


Ve kterém věku se nejčastěji problém se štítnou žlázou objeví?

Onemocnění štítné žlázy přichází v každém věku, často se právě pacienti s obezitou vyšetřují na podezření ze snížené funkce již třeba v dětském věku. Mnohá mladá žena poruchu zjistí při vyšetřování pro neplodnost. Bohužel s narůstajícím věkem pacienta musíme myslet i na nádorová onemocnění. Nádory odhalí ultrazvuk a biopsie. Onemocnění štítné žlázy je nejčastější endokrinologickou nemocí vůbec a postihuje 15–30 % světové populace. V Čechách jsou již zvládnuty poruchy z deficitu jodu (jodování soli, vod) a dále vrozená snížená funkce štítné žlázy – vzácné, ale těžké onemocnění, pokud by bylo nerozpoznané. Právě proto je již mnoho let v porodnicích prováděn tzv. novorozenecký screening, který dokáže tuto poruchu zjistit. Často se může projevit snížená funkce i jako následek porodu.

Jaké jsou tedy nejčastější poruchy štítné žlázy, které mohou ovlivňovat váhu?

Vliv poruch štítné žlázy na vznik obezity je laickou i odbornou veřejností přeceňován. Nejčastější poruchou štítné žlázy ovlivňující hmotnost je zvýšená funkce. Zde dochází k hubnutí. Snížená funkce, ať subklinická, či lehká porucha, hmotnost prakticky neovlivňuje, a není tedy možné naši hmotnost na to svalovat. Je ale fakt, že pokud se tato porucha neléčí, nebude se nám patrně dařit váhu úspěšně redukovat.

Mohu sama zjistit, zda právě já mám problém se štítnou žlázou?

Jistě – zvýšená funkce se projevuje pocením, třesem, bušením srdce, hubnutím, slabostí, nervozitou, podrážděností, poruchami spánku, slábnutím vlasů, průjmem, poruchou menstruačního cyklu… Snížená funkce se projevuje zpomalením metabolismu, svalovou únavou, nevýkonností, celkovým zpomalením, zhruběním hlasu, padáním vlasů, zadržováním tekutin, zácpou, zvýšeným cholesterolem a dalšími příznaky. Jedno z doktorských rčení říká, že diagnózu hypofunkce štítné žlázy lze učinit po telefonu – u známého pacienta dojde k významnému zhrubění hlasu. Ještě bych připomněla dva symptomy, kterým bychom měli věnovat pozornost a rozhodně je léčit: zaprvé: struma – zvětšení štítné žlázy, zadruhé: jakékoli uzly či ztvrdnutí mezi jazylkou a jugulární jamkou, které mohou být podezřelé z nádoru.

Musím při snížené funkci štítné žlázy nutně přibrat?

To rozhodně nemusíte. Vždy záleží na tom, jak se člověk k problému postaví a zda ho řeší. Ať už se jedná o doporučení lékaře vzhledem k farmakologické – substituční léčbě, nebo dodržování vyvážené stravy a dostatku pohybu.

Budu muset užívat léky dlouhodobě? A co vliv na zdraví?

Při všech poruchách štítné žlázy se užívají léky a většinou prakticky celoživotně. Vlastní léčba se ale musí pravidelně laboratorně hlídat, a to zhruba v půlročních intervalech. Léky nemají negativní vliv. Bez správné funkce štítné žlázy naše tělo nebude správně fungovat.

Může mi při nadváze a hypofunkci pomoci speciální dieta nebo jod?

Toto jsou dvě různé věci, které je třeba řešit. Nejprve je třeba začít léčit sníženou funkci štítné žlázy, což trvá asi 6 týdnů, a pak se pustit do samotného boje s nadváhou. To je úkol mnohdy těžší a náročnější. Je důležité změnit životní styl – pochopit, že bez pravidelné fyzické aktivity a rozumné úpravy jídelníčku (ať se nám to líbí, či nelíbí) není snížení hmotnosti možné. Nadváha i obezita má velký genetický podklad – udává se, že okolo 50 %. My můžeme ovlivnit působení prostředí, tedy pouze zbývajících 50 %. A proto je to tak těžké. Avšak pokud se o to nepokusíme, máme dvoj- až čtyřnásobnou pravděpodobnost vzniku nemocí s obezitou souvisejících oproti štíhlým lidem, a také kratší délku života. Jod se uměle dodává těhotným a kojícím ženám, další substituce je jen na doporučení lékaře. V této souvislosti bych spíše nabádala k vyšší konzumaci mořských ryb, ale především kvůli obsahu prospěšných omega-3 mastných kyselin.

Může se střídat období hypo- a hyperfunkce štítné žlázy?

I toto možné je, ale není to vůbec časté. Jedna situace ale nastává, a to pokud operativně odstraníme celou štítnou žlázu, pak tělo uměle uvedeme do hypofunkce a tu pak musíme léčit. V současnosti dostupné hormony jsou velmi kvalitní. V účinném dávkování plně nahradí její funkci jako hlavního výrobce hormonů štítné žlázy.

Jsou problémy se štítnou žlázou dědičné?

Ano mohou být, ale není to pravidlem. Na druhou stranu se často setkáváme s výskytem poruch funkce štítné žlázy u několika členů jedné rodiny.

Autor: MUDr. Petra Šrámková a Pavla Maříková (Dieta)

Autor: MUDr. Petra Šrámková a Pavla Maříková (Dieta)

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video